Akcję przeprowadzono w środę 12 czerwca na dolnośląskim odcinku autostrady A4. Brali w niej udział nie tylko inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego z Wrocławia, ale też inspektorzy Biura Kontroli Opłat Elektronicznych i Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego oraz policjanci z wydziału ruchu drogowego. Funkcjonariusze sprawdzali, czy kierowcy ciężarówek przestrzegają przepisów dotyczących wyprzedzania. Zrobiło się ciekawie.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo:

Przeczytaj także: Zapytałem mechanika, czy warto kupić używane Volvo XC60. "Powiem panu tak..."

Zakaz wyprzedzania się ciężarówek

Chodzi o przepisy, które weszły w życie 1 lipca 2023 r. Dotyczą one kierowców pojazdów kategorii N2 (o maksymalnej masie całkowitej od 3,5 t do 12 t) i N3 (o maksymalnej masie całkowitej ponad 12 t; zarówno pojazdy N2 i N3 muszą być zaprojektowane i wykonane do przewozu ładunków).

Przeczytaj także: Nowe przepisy. Kierowcy mają czas tylko do 17 czerwca

Nowe przepisy stanowią m.in. że "kierującemu pojazdem kategorii N2 lub N3 (…) zabrania się wyprzedzania pojazdu samochodowego na autostradzie i drodze ekspresowej o wyłącznie dwóch pasach ruchu przeznaczonych dla danego kierunku ruchu, chyba że pojazd ten porusza się z prędkością znacznie mniejszą od dopuszczalnej dla pojazdów kategorii N2 lub N3 obowiązującej na danej drodze. Zakazu tego nie stosuje się do wyprzedzania pojazdów wykonujących na drodze prace porządkowe, remontowe lub modernizacyjne wysyłających żółte sygnały błyskowe".

Dodatkowo "kierujący pojazdem kategorii N2 lub N3 (…) lub zespołem pojazdów o długości ponad 7 m na autostradzie lub drodze ekspresowej o trzech, lub więcej wyznaczonych pasach ruchu na jezdni w jednym kierunku jest obowiązany korzystać wyłącznie z dwóch pasów ruchu przeznaczonych dla danego kierunku, znajdujących się najbliżej prawej krawędzi jezdni".

Okazało się, że podczas akcji inspektorzy ITD i policjanci mieli pełne ręce roboty. I mandatów.

ITD i policjanci przeciwko niedozwolonemu wyprzedzaniu przez kierowców ciężarówek na A4

Inspektorzy ITD i policjanci skontrolowali łącznie 29 pojazdów ciężarowych. Co ciekawe, mandatów wystawiono więcej, niż było zatrzymanych do kontroli kierowców. Chodziło bowiem nie tylko o wykroczenia dotyczące przepisów o ruchu drogowym, ale też o naruszenia ustawy o transporcie drogowym. Ogółem wypisano 32 mandaty.

Przeczytaj także: Tak oszukują "na parkowanie". Na jedną z tych 6 metod łatwo się nabrać

13 z nich dotyczyło niestosowania się do zakazu wyprzedzania, przy czym w jednym przypadku inspektorzy i policjanci sporządzili wniosek do sądu. Podczas akcji wyszło na jaw też coś jeszcze.

ITD i policja wykryły bowiem również naruszenia związane z czasem pracy kierowców oraz wykonywaniem przewozu pojazdem ze zbyt dużą pojemnością zbiorników paliwa. Inspektorzy zatrzymali osiem dowodów rejestracyjnych za stwierdzone usterki techniczne. Poza tym wszczęto siedem postępowań administracyjnych wobec przedsiębiorców.