Konsorcjum firm Kobylarnia i Mirbud podpisało umowę na projekt i budowę 14-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S8 między Ząbkowicami Śląskimi a Bardem. Umowa jest warta ponad 378 mln zł i stanowi kolejny krok w realizacji projektu drogi ekspresowej na Dolnym Śląsku.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Projekt realizowany jest w systemie "Projektuj i buduj", co oznacza, że wykonawca najpierw opracuje projekt, uzyskuje zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID), a następnie przystępuje do prac budowlanych. Planowane zakończenie prac przewidziane jest na II kwartał 2028 r.

Trasa S8 będzie dłuższa - odcinek od Ząbkowic Śląskich do Barda będzie miał 14 km

Nowa droga ekspresowa będzie dwujezdniowa, z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku oraz pasem awaryjnym. Trasa będzie przebiegać przez tereny gmin Ząbkowice Śląskie i Bardo, minimalnie wykorzystując przebieg obecnej DK8. W ramach projektu przewidziano budowę dwóch węzłów drogowych oraz 35 obiektów inżynierskich, w tym dziewięciu mostów i osiemnastu wiaduktów.

Ten 14-kilometrowy odcinek jest czwartym z sześciu, które razem utworzą 64-kilometrową drogę ekspresową między Wrocławiem a Bardem. Umowy na realizację pierwszych trzech odcinków o łącznej długości 33 km podpisano już w grudniu 2023 roku.

S8 wydłuży się także na południe

Planowane jest również przedłużenie trasy S8 na południe, z Barda do Kłodzka. W tym celu będzie przeprowadzone Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe, które pozwoli na wybór preferowanego wariantu trasy. Dalszy przebieg S8, od Kłodzka do Boboszowa i granicy z Czechami, jest również zapisany w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.).