Do ciekawych informacji dotarli pracownicy Ministerstwa Cyfryzacji przeglądając bazę CEPiK-u w części poświęconej samochodom specjalnym. Zgodnie z definicją są to wszystkie pojazdy, których funkcja powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia. Poza oczywistymi przykładami, takimi jak karetki pogotowia, wozy strażackie czy kampery, na liście rejestracji w Polsce znalazły się m.in. pojazdy do produkcji materiałów wybuchowych, zamiatarki, a nawet opisane jako sklep/bar.

Raport Ministerstwa Cyfryzacji obejmuje pojazdy po raz pierwszy zarejestrowane na terytorium Polski (a wcześniej zarejestrowane również w innych krajach) od stycznia 2009 roku do 20 lipca 2019 roku. Pominięto w nim rejestracje tymczasowe. Przejdźmy zatem do szczegółów.

CEPiK – pomoc drogowa i kampery na czele

Z raportu wynika, że w ostaniej dekadzie w Polsce w kategorii wozów specjalnych zarejestrowano najwięcej pojazdów pomocy drogowej – 22 294 egzemplarze. Na drugim miejscu znalazły się kampery – 12 788 szt. a na trzecim wozy pożarnicze – 10 776. Kolejne pozycje należą do pojazdów związanych z transportem sanitarnym i funkcjami medycznymi. W sumie było ich blisko 8 tys,. w tym 6 226 aut z opisem „sanitarny”, 1 248 „karetek sanitarnych”, 319 – „sanitarny-przewóz osób niepełnosprawnych”, 138 aut „ambulatorium/laboratorium służby zdrowia”, 35 pojazdów oznaczonych tylko jako ambulatorium.

Kamper Volkswagena Foto: Auto Bild
Kamper Volkswagena

Podobną liczebnością mogą pochwalić się pojazdy służb drogowych używane do sprzątania i konserwacji nawierzchni. Spośród ogólnej liczby 8065 aut zaliczanych do tej kategorii 5737 to samochody zimowego utrzymania dróg, 2 097 pojazdów do oczyszczania dróg, 208 zamiatarek i 23 polewaczko-zmywarki.

Pługi, piaskarki, solarki należą do licznego grona pojazdów specjalnych Foto: Auto Świat
Pługi, piaskarki, solarki należą do licznego grona pojazdów specjalnych

Następną pozycję na liście zajmują... karawany. W ciągu ostatnich 10 lat zarejestrowano ich w Polsce 5079, z czego najwięcej – prawie 3 tysiące – stanowiły Mercedesy.

Za karawanami uplasowały się pojazdy opisane jako „sklep/bar”. W bazie jest ich 2457 egzemplarzy, a zaliczają się do nich m.in. food trucki i mobilne sklepy z wędlinami. Co ciekawe, najwięcej tego typu aut zbudowano na bazie dostawczych Fiatów (843) i Mercedesów (523), a aż 148 jeżdżących sklepo-barów zarejestrowano w Warszawie.

CEPiK – specjalne okazy

Wśród prawdziwych unikatów, jakie można znaleźć w bazie CEPiK-u, raport Ministerstwa Cyfryzacji wymienia: 

• 2 pojazdy do produkcji materiałów wybuchowych,

• 17 pojazdów do pomiarów geofizycznych w otworach wiertniczych,

• 17 mobilnych garderób i charakteryzatorni,

• 49 mobilnych wystaw/biur,

• 58 kin/wystaw/bibliotek na kółkach.

• 4 pojazdy do czyszczenia toalet.