Karol Basz, kierowca teamu Roberta Kubicy ukończył w czołówce finał Super KF.

Młody Polak w finale klasy KF2 pokonał Bena Coopera i Matteo Vigano. Zwycięstwo jest niewątpliwie wielkim sukcesem młodego zawodnika z Krakowa!

Na starcie stanęło 78. kierowców z całej Europy, w tym cała czołówka zawodników włoskich, brytyjskich, francuskich czy hiszpańskich oraz pięciu kierowców z Polski.

Z uwagi na dużą liczbę zgłoszeń kierowców podzielono na 5 grup. Karol Basz potwierdził wysoką formę już w kwalifikacjach - wygrał pewnie swoją grupę, a w ogólnej klasyfikacji zajął świetne 5. miejsce.

Karol pojechał dobrze w wyścigach eliminacyjnych, które odrzucały słabszych kierowców. Zajął - odpowiednio - 2., 8., 6. i 9. miejsca i jako jedyny Polak awansował do półfinału.

Półfinał zakończył na świetnym czwartym miejscu, które było zarazem pozycją startową w wyścigu finałowym - najważniejszym w całej imprezie.

Wyścig finałowy był dramatyczny. Start odbył się dwa razy, gdyż spadł deszcz. Basz pojechał ostrożnie w trudnych warunkach i w przeciwieństwie do kilku innych kierowców uniknął kolizji.

Gdy rozpoczęło się prawdziwe ściganie, krakowianin ruszył mocno do przodu. Ostatnie cztery okrążenia to popis jazdy Polaka, który mijał kolejnych rywali - Belga Stoffela Vandoorne, Włocha Matteo Vigano i Brytyjczyka Bena Coopera.

Na metę Basz przyjechał na drugiej pozycji, tuż za Francuzem Maisano Brandonem (Polak miał 0,113 s straty; jeszcze jedno okrążenie i wyprzedziłby rywala). Po wyścigu złożono jednak protest, że Brandon w trakcie walki na torze nieczysto uderzył Vigano.

Sędziowie nałożyli na Francuza karę czasową (10 syekund). W ten sposób Basz został zwycięzcą wyścigu, a Brandon spadł na dziewiate miejsce.

Karol Basz wykręcił także najszybszy czas jednego okrążenia podczas finału - 48,724 s.

- Jestem niesłychanie szczęśliwy, ten sezon rozpoczął się dla mnie wspaniale - powiedział Karol Basz. To, jak na razie, mój największy sukces w karierze. Dziękuję wszystkim, którzy we mnie wierzyli i mnie wspierali, zwłaszcza tacie Rafałowi, Robertowi Kubicy, który był obecny na zawodach i całemu teamowi. Po udanych treningach na torze La Conca, które odbyły się tydzień temu, wierzyłem, że mogę walczyć ze światową czołówką.

Po zawodach Basz prowadzi, mając na koncie 54 punkty i wyprzedza Coopera - 45 pkt. oraz Vigano - 40 pkt. i Vandoorne - 23 pkt.

W zawodach z powodzeniem startowali też inni Polacy: Jakub Śmiechowski, Patryk Szczerbiński, Patryk Kulik i Maja Moeller.

Wyniki WSK International Series1. Karol Basz (RK/Parilla)2. Ben Cooper (Tony / Vortex) - strata 0,327 sek.3. Matteo Vigano (IBirel / Parilla) - 1,216 sek..

Klasyfikacja1. Karol Basz - 54 pkt.2. Ben Cooper - 45 pkt.3. Matteo Vigano - 40 pkt.