Podopieczni Marka Cieślaka wyprzedzili Duńczyków i Szwedów. Ostatnie miejsce w zawodach zajęli Australijczycy.

Potwierdziły się słowa trenera polskiej reprezentacji, który przed zawodami przewidywał, że może być to najbardziej wyrównany finał ostatnich lat. Na uwagę zasługuje fakt, że różnica pomiędzy zespołami z pierwszego i trzeciego miejsca na podium wyniosła zaledwie dwa punkty.

Początek zawodów niespodziewanie należał do Szwedów, którzy po pierwszej serii zdobyli 10 punktów. W tej części turnieju zdecydowanie zawiedli Polacy, którzy mieli na swoim koncie zaledwie pięć oczek. W kolejnych startach podopieczni Marka Cieślaka rozpoczęli jednak odrabianie strat.

Przełomowa dla losów turnieju okazała się czwarta runda startów, w której faworyzowani Duńczycy zdobyli zaledwie cztery punkty. To pozwoliło między innymi polskiej ekipie na zbliżenie się do gospodarzy turnieju. Emocje sięgnęły zenitu przed ostatnim biegiem, w której spotkali się Ricky Kling, Michał Mitko, Tyron Proctor i Peter Kildemand. Duńczyk Kildemand w swoim drugim starcie zanotował upadek i został odwieziony do szpitala.

Powrócił jednak na ostatni wyścig, który zadecydował o podziale medali. Michał Mitko zdobył w nim dwa punkty, które w związku z ostatnim miejscem Duńczyka zapewniły Polakom złote medale.

To czwarty z rzędu triumf polskich juniorów w zawodach Drużynowych Mistrzostw Świata. Głównym atutem reprezentacji Marka Cieślaka był wyrównany skład.

Największą rolę odegrał jednak najmłodszy członek ekipy – Maciej Janowski z Atlasu Wrocław, który zdobył 11 punktów. Warto przypomnieć, że Polacy startowali osłabieni brakiem Adriana Gomólskiego i Przemysława Pawlickiego, którzy odnieśli kontuzje.

Pecha mieli Duńczycy, którzy w dwóch biegach nie mogli skorzystać z Petera Kildemanda. Z kolei w wyrównanej drużynie Szwedzkiej zabrakło lidera, który poprowadziłby drużynę do ostatecznego sukcesu. Najlepszymi zawodnikami turnieju byli Patrick Hougaard (Dania) i Ricky Kling (Szwecja), którzy zdobyli po 16 punktów.

WYNIKI1. Polska (Michał Mitko - 7, Artur Mroczka - 9, Grzegorz Zengota - 8, Maciej Janowski - 11, Daniel Pytel - 5 pkt) - 40 pkt.;2. Dania - 39 pkt.;3. Szwecja - 38 pkt.;4.Australia - 32 pkt.