Za zwycięstwo w setnym turnieju GP Jonsson odebrał specjalną premię w wysokości 100 tys. dolarów.

Wcześniej tytuł mistrza świata zapewnił sobie Duńczyk Nicki Pedersen, a wicemistrza Australijczyk Leigh Adams. Brązowy medal mistrzostw świata wywalczył w sobotę Australijczyk Jason Crump. Czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej zajął Tomasz Gollob.

Oprócz walki o brązowy medal stawką urnieju było miejsce w czołowej ósemce Mistrzostw Świata, co daje prawo startu w przyszłorocznym cyklu GP. Aby wyłonić kolejność na miejscach 7-9 potrzebny był dodatkowy wyścig, bowiem trzech zawodników zdobyło po 91 pkt.

Wygrał go reprezentujący Polskę Rune Holta, a w pojedynku o drugą lokatę Scott Nicholls okazał się lepszy od Chrisa Harrisa. Na ostatnim okrążeniu doszło do bratobójczego starcia obu Brytyjczyków, w wyniku którego Harris upadł na tor.

Szanse na medal mistrzostw świata Gollob pogrzebał już w dwóch pierwszych startach. W pierwszym wyścigu przyjechał trzeci, za występującym z "dziką kartą" Christianem Hefenbrockiem i Matejem Zagarem. Polak słabo wystartował, a na dodatek musiał wytracić szybkość, by ominąć upadającego na tor Chrisa Harrisa. Gollob prawie się zatrzymał i był pewien, że sędzia przerwie bieg, jednak Anglik szybko wstał i kontynuował jazdę.

W swoim drugim wyścigu Gollob popełnił katastrofalny błąd. Jadąc na drugim miejscu zostawił zbyt dużo miejsca przy krawężniku, co natychmiast wykorzystali rywale. Polak minął linię mety ostatni, a co gorsza przegrał bezpośredni pojedynek z Crumpem, który był drugi. Jego strata do Australijczyka urosła w tym momencie do 11 punktów i stało się jasne, że reprezentanta Polski zabraknie w tym roku na podium Mistrzostw Świata.

Szansy na miejsce w czołowej ósemce nie wykorzystał Wiesław Jaguś. Po niezłym początku, później dwukrotnie przyjeżdżał na ostatnim miejscu i w sumie zdobył tylko sześć punktów. W klasyfikacji końcowej MŚ zajął jedenaste miejsce.

Turniej na supernowoczesnym stadionie w Gelsenkirchen miał uroczystą oprawę. Zaproszono wszystkich indywidualnych Mistrzów Świata. Niestety, jedyny Polak w tym gronie Jerzy Szczakiel do Niemiec nie przyjechał.

WYNIKI GRAND PRIX NIEMIEC

KOŃCOWA KLASYFIKACJA MISTRZOSTW ŚWIATA 2007

MiejsceKierowca (Auto)punkty1.Nicki Pedersen (Dania) 1962.Leigh Adams (Australia) 1533.Jason Crump (Australia) 1244.Tomasz Gollob (Polska) 1085.Hans Andersen (Dania)1076.Greg Hancock (USA) 1067.Rune Holta (Polska) 918.Scott Nicholls (W.Brytania)919.Chris Harris (W.Brytania) 9110.Andreas Jonsson (Szwecja) 9011. Wiesław Jaguś (Polska) 8112.Bjaerne Pedersen (Dania) 7713. Jarosław Hampel (Polska) 6714. Matej Zagar (Słowenia) 5415. Antonio Lindbaeck (Szwecja) 3116.Fredrik Lindgren (Szwecja) 2117. Krzysztof Kasprzak (Polska) 1718.Peter Karlsson (Szwecja) 1319.Kenneth Bjerre (Dania) 1020.Grigorij Laguta (Rosja) 821. Sebastian Ułamek (Polska) 622. Kaj Laukkanen (Finlandia) 522.Jurica Pavlic (Chorwacja) 524. David Howe (W.Brytania) 424.Lubos Tomicek (Czechy) 424.Christian Hefenbrock (Niemcy) 427.Mattia Carpanese (Włochy) 2