• Od wielu miesięcy maleje sprzedaż nowych samochodów w Europie, co przekłada się na braki na rynku pojazdów używanych
  • Obecnie do kupowania nowych aut zniechęcają klientów nie tylko słaba dostępność, ale i rosnące ceny pojazdów
  • Zarówno prywatni użytkownicy, jak i firmy coraz dłużej korzystają z posiadanych samochodów, rezygnując z ich sprzedaży
  • W tych warunkach największa w Europie internetowa platforma hurtowej sprzedaży samochodów używanych notuje historycznie wysokie wyniki

Wyjazdy po używane samochody do Niemiec, Belgii czy Holandii są coraz droższe i coraz mniej opłacalne. Podaż samochodów maleje, coraz trudniej samodzielnie kupić zwłaszcza samochody używane w dobrym stanie technicznym i z potwierdzoną historią użytkowania. W takich warunkach rośnie największa europejska firma oferująca używane, sprawdzone samochody: AUTO1.com w drugim kwartale tego roku sprzedało aż 150 350 samochodów, co stanowi wzrost na poziomie 12 proc. w odniesieniu do analogicznego okresu rok wcześniej.

Gdzie się podziały używane samochody?

Eksperci wskazują na kilka przyczyn, z czego tylko niektóre są oczywiste. To przede wszystkim braki w zaopatrzeniu, problemy produkcyjne w fabrykach samochodów i zerwanie łańcuchów dostaw, które po pierwsze, ograniczyły dostępność nowych samochodów i spowodowały nawet kilkunastomiesięczne kolejki, a po drugie, wpłynęły i wciąż wpływają na bezprecedensowy wzrost cen nowych aut. W tej sytuacji coraz większa liczba klientów salonów rezygnuje z zakupu – jedni zostają przy starszym samochodzie, inni kupują używany. Wzrost cen to jedno, a gorsze niż jeszcze kilka miesięcy temu warunki finansowania to drugie. W rezultacie na rynek trafia coraz mniej nowych samochodów i spada oferta używanych. Co gorsza, w niektórych krajach rządy planują ograniczyć w najbliższych miesiącach dotowanie zakupu samochodów elektrycznych. Można się spodziewać, że dla rynku motoryzacyjnego będzie to kolejnym poważnym ciosem.

AUTO1.com — jak to działa? Foto: AUTO1.com
AUTO1.com — jak to działa?

AUTO1.com – jak działa internetowa platforma sprzedaży używanych samochodów?

AUTO1.com to internetowa międzynarodowa platforma sprzedaży używanych pojazdów, której klientami są mniejsi pośrednicy, właściciele komisów, salonów samochodowych, sieci dilerskie, wypożyczalnie, firmy leasingowe, itp. Po zarejestrowaniu się w systemie kupujący mogą wybierać wśród ponad 30 tys. samochodów, co dzień pojawiają się setki kolejnych. Są to pojazdy pozyskiwane w całej Europie z komisów, firm leasingowych, wypożyczalni, sieci dilerskich, prywatnych klientów itp. Każdy samochód jest bardzo dokładnie opisany i sfotografowany, sprawdzony pod kątem usterek i braków, dostępne są do wglądu jego dokumenty. Auta oferowane są w systemie aukcyjnym, jednak firmy zdeterminowane, aby natychmiast finalizować zakup, mogą skorzystać z opcji "kup teraz". Po zakupie i opłaceniu transakcji nabywca może samochód odebrać osobiście lub zamówić dostawę pod wskazany adres – także do Polski. AUTO1 ma do dyspozycji sieć logistyczną, na którą składa się ponad 300 partnerów. Dzięki temu klienci AUTO1 dokonują transakcji, nie wstając zza biurka, a kupione pojazdy w krótkim czasie są dostarczane np. na plac dilerski. W Polsce już dziś komisy opierają swój model biznesowy o samochody dostarczane przez AUTO1.com. Dzięki temu minimalizują nie tylko koszty pozyskiwania aut, lecz także ryzyko związane z jakością pozyskiwanych samochodów. Oszczędzają również mnóstwo czasu. Kalkulacja jest prosta: samochody są może i nieco droższe od najtańszych oferowanych przez podejrzane źródła, ale koszty ich sprowadzenia są mniejsze. W rezultacie przy zbliżonej sumie kosztów można mieć młodsze, lepsze samochody.

Auta z całej Europy w zasięgu kliknięcia

Na jednej platformie handlowej dostępne są samochody z ponad 30 rynków. Są to samochody różnych marek, w różnym wieku i oferowane w różnych cenach. Na różnicach cenowych pomiędzy różnymi krajami można sporo zaoszczędzić – niektóre modele rzadkie i pożądane w Polsce w innym kraju są popularne i dużo tańsze. Ostatecznie trafiają do systemu aukcyjnego AUTO1.com, skąd można je pozyskać w korzystnej cenie.

3 miliony sprzedanych samochodów

O tym, że system działa, a klienci są zadowoleni, świadczą liczby: w styczniu tego roku działająca od 10 lat Grupa AUTO1 (w Polsce funkcjonuje od 8 lat) przekroczyła symboliczną liczbę 3 milionów sprzedanych samochodów. Zasadą jest, że są to pojazdy sprawdzone, a przedsiębiorcy kupujący je na odległość wiedzą dokładnie, co jest przedmiotem sprzedaży. W rezultacie z roku na rok sprzedaż firmy rośnie. Firma notuje rekordowe wyniki także obecnie, pomimo iż sytuacja na rynku aut używanych w Europie gwałtownie się pogarsza. W tych trudnych warunkach firmy, które już korzystają z międzynarodowego źródła używanych aut, mają się dobrze.