Oficjalna nazwa nowej wyścigówki to Alfa Romeo F1 Team ORLEN C42. Bolid został zaprojektowany pod kierownictwem Jana Monchaux i jest pierwszym produkowanym w Hinwill w oparciu o regulamin "budget cup" na nowy sezon F1 2022. Jak podkreśla Monchaux bolid "stanowi radykalne odejście od przeszłości, ponieważ wykorzystuje możliwości, jakie daje nowa podłoga z efektem przyziemia, zmodernizowany pakiet aerodynamiczny i 18-calowe, niskoprofilowe opony. C42, napędzany nowym i ulepszonym silnikiem Ferrari, jest maszyną wyścigową stworzoną do walki, wykorzystującą każdą okazję, jaka nadarzy się na torze".

Nowy bolid ma być ukłonem w stronę przeszłości i dziedzictwa Alfy Romeo oraz Sauber Motorsport i 30-lecia działalności zespołu z Hinwill w Formule 1. Zwraca uwagę malowaniem, za które odpowiada Centro Stile Alfa Romeo, z dominującymi kolorami białym i czerwonym. Na panelach bocznych widać napisy "Tonale" (odniesienie do pierwszego kompaktowego SUV-a marki), "Quadrifoglio" (symbol sportowego charakteru) oraz "ORLEN" (sponsor główny). Na tylnej części spoilera umieszczono włoską flagę i napis "Alfa Romeo". Nazwę marki pisaną czcionką retro znajdziemy też na pokrywie silnika, za miejscem kierowcy. Przednie skrzydło wykonano z włókna węglowego. Materiał ten został także wykorzystany do osłon kół.

A tak o nowym bolidzie mówi Robert Kubica, kierowca rezerwowy Alfa Romeo F1 Team ORLEN: "W tym roku stawka jest jeszcze wyższa, ponieważ wraz z nowymi przepisami wykonujemy skok w nieznane. W ten samochód, C42, włożono niesamowitą ilość pracy i nie mogę się doczekać, aby zobaczyć, co zespół może dzięki niemu osiągnąć. W mojej roli staram się zapewnić jak największą pomoc w rozwoju tego samochodu: wiemy, jak duże są marginesy ulepszeń na tym etapie życia samochodu i wiemy, że każde ulepszenie może mieć znaczenie, więc praca, którą wykonujemy w bazie, będzie miała kluczowe znaczenie dla wyników na torze".

Warto dodać, że bolidy C42 mają już za sobą testy w Barcelonie, a o punkty kierowcy Alfa Romeo F1 Team ORLEN: Valtteri Bottas i Zhou Guanyu zawalczą po raz pierwszy w trakcie GP Bahrajnu już 20 marca.