Stanowi on zapowiedź samochodu, który ma zostać wprowadzony do sprzedaży jesienią 2004. Jest to alternatywa dla tradycyjnych wersji nadwoziowych z segmentu małych samochodów, która uzupełni dotychczasową ofertę. Mocną stroną Modusa, którego wymiary są porównywalne z Clio, jest wyjątkowa przestrzeń wewnętrzna, jak na samochód o tak kompaktowych wymiarach. Przestronne wnętrze i poziom wyposażenia plasują Modusa nieco powyżej Clio.

Design Modusa wyraźnie odróżnia go od Twingo i Clio. Nowoczesna i oryginalna linia podkreśla ciekawy przód i wyprofilowaną sylwetkę. Duże szyby pozwalają się domyślać wyjątkowo przestronnego wnętrza. Dzięki 17-calowym kołom i mocno zarysowanym łukom samochód sprawia wyważone, solidne wrażenie. Specjalnie dla niego opracowano nowy, mentolowo-niebieski kolor nadwozia. W kolorze tym są również przednie i tylne zderzaki.

We wnętrzu Modus oferuje użytkownikom niezwykłą swobodę ruchów. Przezroczysty dach i znacznie wysunięta przednia szyba zapewniają więcej światła we wnętrzu, podobnie jak w samochodach jednobryłowych. Matowe, chromowe obwódki zegarów nawiązują stylistycznie do kierownicy, wykończenia dźwigni zmiany biegów, klamek drzwi, przycisku hamulca ręcznego i elementów sterujących nawiewów. Panel automatycznej klimatyzacji, przycisk centralnego zamka oraz radioodtwarzacz CD 4x40W są umieszczone w dolnej części deski.

Przy łącznej długości 3.792 mm, porównywalnej z klasycznymi wersjami nadwoziowymi z tego segmentu, Modus oferuje rekordową ilość miejsca w tej kategorii - posiada największą odległość między siedzeniami i dachem zarówno z przodu jak i z tyłu, odległość między przednimi a tylnymi siedzeniami na wysokości kolan wynosi 452 mm, a szerokość na wysokości podłokietników z tyłu - 1.345 mm.

Pod względem przyjemności jazdy Modus z silnikiem 1.6 16V o mocy 115 KM jest niezwykle uniwersalnym samochodem jak na tę kategorię pojazdów. Dzięki niewielkim wymiarom i krótkiemu zwisowi jest niesłychanie zwrotny i doskonale sprawdza się w jeździe po mieście. Jego mocnym atutem jest dynamizm widoczny na długich trasach.