• Najtańsza wersja Łady 4x4 kosztuje w Rosji 493 tys. rubli, czyli ok. 30 tys. zł
  • Kluczowe zmiany dostrzeżemy w kabinie. Dodano m.in. układ automatycznego wzywania pomocy w razie wypadku (rosyjski odpowiednik eCall)
  • Próżno za to liczyć na rewolucję pod maską. Tam znajdziemy stary silnik 1,7 l o mocy 83 KM

Oto prawdziwa ponadczasowa konstrukcja – Łada 4x4 dobrze znana w Polsce jako Łada Niva. Aż trudno uwierzyć, że samochód jest wciąż produkowany od drugiej połowy lat 70. Model znany także jako VAZ-2121 (21213 i 21214) doczekał się kolejnej modernizacji. Producent obiecuje, że samochód stał się bezpieczniejszy i wygodniejszy.

Łada 4x4 po liftingu - wnętrze do poprawki

Kluczowe zmiany dostrzeżemy w kabinie. Łada zajęła się bowiem przede wszystkim wnętrzem. Odświeżono zatem deskę rozdzielczą, co oznacza m.in. poprawiony układ wentylacji i ogrzewania wraz z nowym panelem, powiększony schowek, dodatkowe gniazda 12V, uchwyty na kubki oraz białe podświetlenie wskaźników. Nie zabrakło nowej podsufitki wraz z panelem do automatycznego wzywania pomocy w razie wypadku (moduł ERA-GLONASS). Zmiany objęły także fotele (poprawiono podparcie boczne i ulepszono mechanizm składania w odmianie trzydrzwiowej) oraz kanapę (wreszcie dodano zagłówki!).

Próżno za to liczyć na rewolucję pod maską. Tam znajdziemy stary silnik 1,7 l o mocy 83 KM. Łada wspomina o nowych łożyskach oraz ulepszeniu wytłumienia komory silnika i całego nadwozia. Producent obiecuje, że po zmianach będzie ciszej w trakcie jazdy.

Nowa Łada za 30 tys. zł

A co na zewnątrz? Cóż, również bez rewolucji. W wersji 4x4 Urban światła przeciwmgielne zintegrowano ze zderzakiem. Niewykluczone, że tak kluczowa zmiana znów stanie się tematem kpin. Rosjanie żartują bowiem, że gdy Elon Musk wprowadzi do sprzedaży latającą autonomiczną Teslę, to Łada 4x4 doczeka się kolejnej ważnej zmiany, czyli standardowej klimatyzacji w każdej wersji taniej terenówki (najtańsza wersja kosztuje w Rosji 493 tys. rubli, czyli ok. 30 tys. zł).

Co ciekawe w gamie Łady znalazł się także następca znanej terenówki, czyli VAZ-2123 Niva. To nic innego jak wspólny projekt z GM, który w Rosji długo oferowano pod nazwą Chevrolet Niva (wówczas Łada przemianowała swój model na 4x4). Po wycofaniu się amerykańskiego koncernu Łada przejmuje zakłady i prawo do używania nazwy Niva. Tym samym w ofercie rosyjskiej marki będą dostępne dwa modele - pierwowzór, czyli Lada 4x4, oraz jego następca, Niva.