• Popularne kampery powstają zwykle na bazie typowych modeli dostawczych takich jak Fiat Ducato, Iveco Daily czy Mercedes Sprinter
  • Drogie luksusowe kampery z własnym garażem na niewielkie auto (Smart, Fiat 500, Mini) to już konstrukcje oparte na ciężarówkach takich jak Mercedes Actros czy MAN TGS
  • Nawet ponad milion euro. Tyle trzeba wydać na kampera z zautomatyzowaną platformą załadunkową dla samochodu osobowego

Choć wakacje w pełni to branża kamperów już szykuje nowości na przyszły rok. Nie jest bowiem tajemnicą, że nowe kampery kupuje się nieco inaczej niż tradycyjne samochody osobowe czy dostawcze. Zwykle bowiem auta powstają z uwzględnieniem życzeń klientów co oznacza, że im droższy pojazd, tym łatwiej o niepowtarzalną konfigurację z dość indywidualną zabudową i wystrojem. Realizacja zamówienia wymaga jednak sporo czasu. Kto zatem planuje wyjazd wymarzonym drogim i luksusowym kamperem w przyszłym roku powinien jak najszybciej zabierać się za konfigurację.

Popularne kampery powstają zwykle na bazie typowych modeli dostawczych takich jak Fiat Ducato, Iveco Daily czy Mercedes Sprinter. Drogie luksusowe modele z własnym garażem na niewielkie auto (Smart, Fiat 500, Mini) to już konstrukcje oparte na ciężarówkach. Zależnie od pojazdu wykorzystywane są mniejsze ciężarówki (np. Mercedes Atego, Man TGL) lub cięższe konstrukcje takie jak Man TGS czy Mercedes Actros.

Największe kampery to już ogromne pojazdy. Pod względem rozmiarów (szczególnie długość) porównywane są z typowymi średnimi autobusami miejskimi (jak np. Solaris Urbino 12). To oznacza ogromną kabinę i mnóstwo przestrzeni do wykorzystania. Stąd w drogich wersjach oferowane są nawet miejsca garażowe na samochody różnej wielkości – począwszy od Smarta a skończywszy na Porsche 911 czy BMW i8. W przypadku najdroższych konfiguracji można nawet liczyć na w pełni zautomatyzowane platformy załadunkowe. To jednak oznacza ogromne wydatki – nawet ponad milion euro jak w przypadku niemieckiej firmy Volkner.

Kampery - dwie sypialnie, łazienka, toaleta, kuchnia, salon

W ogromnej kabinie nie brak miejsca na komfortowo i luksusowo urządzone mieszkanie. Zależnie od konfiguracji można zmieścić nawet dwie sypialnie z dużymi dwuosobowymi łóżkami, sporą kuchnię, toaletę czy osobną łazienkę z kabiną prysznicową. W tym roku producenci chwalą się przede wszystkim modnym wystrojem. A to oznacza zwykle skórzane dwukolorowe wykończenie (pikowana tapicerka). W przypadku umeblowania króluje nie tylko orzech, ale także takie barwy jak czerń (wysoki połysk) czy odcienie szarości.

Wciąż na topie jest porządne wyposażenie kuchenne, czyli sprzęt cenionej firmy Miele. Firmy chętnie chwalą się także dużymi lodówkami (nawet powyżej 170 l pojemności) i dodatkami w postaci nie tylko kuchenki mikrofalowej, ale także tradycyjnego piekarnika elektrycznego. Na liście nowości i udoskonaleń wskazywane są także wydajniejsze układy klimatyzacji, mocniejsze akumulatory litowo-jonowe czy zautomatyzowane klapy bagażników.

W galerii pierwsze tegoroczne nowości. Część z nich pojawi się na wrześniowym salonie kamperów w Dusseldorfie.