Ten nowy samochód, mogący pomieścić aż siedem osób, przeznaczony jest dla klienteli poszukującej pojazdu wielofunkcyjnego i wygodnego, zarówno na co dzień, jak i na czas wakacji lub wypoczynku. Wyjątkowe możliwości zmiany konfiguracji wnętrza, jak również ogromny wybór wyposażenia dodatkowego sprawiają, że można go przekształcić w salon z ustawionym pośrodku stolikiem przesuwnym, a nawet spędzić w nim noc po rozłożeniu trzymiejscowej kanapy/kuszetki.

Od momentu pojawienia się na rynku pod koniec 2001 roku, Trafic stał się punktem odniesienia dla samochodów tej klasy. Opierając się na samochodzie produkowanym seryjnie, Trafic Generation uzupełnia gamę samochodów Trafic w wersji osobowej, do której należą już modele o nazwie Combi oraz Passenger. Trafic Generation wyposażony jest w niezwykły system zmiany konfiguracji wnętrza. Fotel kierowcy i przedni fotel pasażera można obrócić z normalnego położenia w czasie jazdy i ustawić na wprost pierwszego rzędu tylnych siedzeń, uzyskując w ten sposób konfigurację typu "salon". Boczny stolik, łatwo rozkładany dzięki zastosowaniu niespotykanego wcześniej rozwiązania, również można rozłożyć na czas śniadania lub pikniku w gronie rodziny lub znajomych.

Wnętrzu samochodu Trafic Generation, podobnie jak w przypadku samochodu Trafic w wersji Passenger, poświęcono szczególną uwagę, aby pogodzić przestronne wnętrze z funkcjonalnością. W celu zapewnienia ergonomii, koło kierownicy wyposażono zatem w regulację głębokości, a wszystkie elementy sterujące umieszczono w zasięgu ręki kierowcy. Klienci mają do wyboru dwa poziomy wyposażenia: Expression oferuje pięć miejsc oraz szereg dodatkowych opcji zwiększających komfort, jak na przykład wspomaganie układu kierowniczego, zamek centralny drzwi, komputer pokładowy, sterowane elektrycznie szyby przednie oraz lusterka wsteczne z dwoma zwierciadłami, jak również przyciemniane szyby. Oprócz tych opcji można również wybrać wyposażenie przeznaczone wyłącznie dla pasażerów: cztery lampki do czytania, zasłony przeciwsłoneczne, gniazdo 12 V z tyłu, a nawet lampkę sufitową służącą do oświetlenia stolika.

Poziom Privilege oferuje takie samo wyposażenie, jak poziom Expression, przy czym seryjnie dostępny jest ponadto radioodbiornik z odtwarzaczem kaset magnetofonowych 4x15 W, klimatyzacja z przodu, reflektory przeciwmgielne, tapicerka w wersji Confort oraz tylne siedzenie obrotowe i przesuwne zwiększające liczbę dostępnych miejsc do sześciu.

Trafic Generation oferowany jest z jednym silnikiem benzynowym 2,0 l 120 KM oraz trzema dieslami: 1,9 dCi 82 KM, 1,9 dCi 100 KM oraz 2,5 dCi 135 KM.

Trafic Generation trafi do sprzedaży w drugim półroczu 2004 roku.