Wybierz samochód

Citroen AMI

Ikona samochodu

Citroën AMI to kompaktowy samochód osobowy produkowany przez francuską firmę. Auto zadebiutowało w 1961 roku (AMI 6) jako odpowiedź na model R4 od Renault. Pojazd miał się wpasować w ofercie producenta między popularne 2CV i DS. Nazwa wywodzi się z języka francuskiego, gdzie „Ami” oznacza „przyjaciel”.

Za nietypowy design nadwozia odpowiedzialny był Flaminio Bertoni, który znany był również z innych projektów dla Citroëna, a AMI był jego ostatnim dla francuskiej marki. Z przodu auto ma charakterystycznie obniżoną między reflektorami maskę. Wynikło to z tego, iż początkowo planowano wyposażyć auto w większy silnik, jednak po decyzji wsadzenia tam mniejszej jednostki od 2CV, powstało dużo przestrzeni pod maską, więc zdecydowano się „wyciąć” zbędną przestrzeń. Reflektory z kolei nie zmieniły swojej wysokości, bowiem była ona uregulowana prawnie.

Bardzo charakterystycznym elementem auta jest także tylna szyba, bowiem jest ona pochylona dokładnie w tą samą stronę, co przednia szyba. Zostało to poniekąd wymuszone przez wysoko poprowadzoną linię dachu, aby pasażerowie mogli podróżować w komfortowych warunkach. Co ciekawe, Citroën chwalił się w katalogach reklamowych, łatwością wymontowania foteli i użycia ich np. podczas pikniku.

Początkowo pod maską pracował 2-cylindrowy boxer o pojemności 0,6 litra i mocy 22 M. 3 lata po rozpoczęciu produkcji, moc wzrosła do 26 KM, a po kolejnych 4 latach – do 28 KM. W tym samym roku jednostka została zastąpiona nowszym, lecz o tej samej pojemności motorem generującym 35 KM. Moc przekazywana była na przednią oś za pomocą 4-biegowej skrzyni manualnej. Mimo awangardowego wyglądu, 4-drzwiowy sedan (Berline) nie zdobył takiej popularności, jak wprowadzony w 1964 roku kombi (Break). Na jego bazie, rok później wprowadzono do sprzedaży także wersję dostawczą Service.

W 1969 roku pojawiła się nieco zmodernizowana wersja – AMI 8. Tym razem za projekt nadwozia odpowiedzialna była firma Heuliez, która inaczej zamodelowała tylną część nadwozia, rezygnując z charakterystycznej tylnej szyby. Nadwozie zostało przekształcone z sedana w 5-drzwiowego hatchbacka. Co ciekawe, AMI 8 było pierwszym autem osobowym Citroëna z blaszanym dachem.

Duże zmiany zaszły w zawieszeniu pojazdu, które zostało porządnie dopracowane (zmniejszono tym samym charakterystyczne przechylanie się nadwozia na zakrętach). Do napędu posłużył 32-konny silnik o pojemności 0,6 litra, a od 1973 roku dostępna była także jednostka z modelu GS. 54-konny, 4-cylindrowy silnik miał pojemność 1 litra.

W 1978 roku zakończono produkcję Citroëna AMI, a jego następcą został model Visa.

Citroen AMI - generacje

Ikona samochodu

Citroen AMI (1961 - 1978)

Citroen AMI - powiązane artykuły