Polska ekipa ma wielkie apetyty na czołowe miejsca. Rafał Sonik będzie bronił zwycięstwa, mając przeciwko sobie braci Marcos, którzy znają miejscowe trasy jak nikt inny.

Samochodowa reprezentacja, to przede wszystkim Adam Małysz, Marek Dąbrowski i Kuba Przygoński. Były skoczek narciarski stał się w ostatnich latach pełnowartościowym kierowcą rajdowym i zapewne w tej edycji Dakaru będzie chciał powalczyć o miejsce w pierwszej piątce. Marek Dąbrowski i Jacek Czachor, to doświadczeni motocykliści, którzy potrafią samochodem czynić cuda. W tej kategorii debiutuje Kuba Przygoński, który ma za sobą motocyklowe Dakary, doświadczenie w driftingu. Na nich przede wszystkim liczymy.

Rajdowa karawana, to nie tylko 265 pojazdów uczestniczących w rajdzie, ale także 272 samochody serwisowe, 54 prasowe oraz 40 samochodów organizatora. Cała karawana zajęła powierzchnię równą 2,5 boiska piłkarskiego na parkingach przed portem w Hawrze. 631 motocykli, quadów, samochodów i ciężarówek utworzyłoby 3,7-kilometrową linię.

Już wcześniej poznaliśmy ostateczną listę zgłoszonych uczestników Dakar Rally 2016. Znalazły się na niej 354 pojazdy - 143 motocykle, 46 quadów, 110 samochodów i 55 ciężarówek. Zawodnicy reprezentują 60 państw - o siedem więcej niż w edycji 2015. Najwięcej, bo 15,5 procent uczestników pochodzi z Francji. Kolejne miejsca w tej statystyce zajmują Holandia (14,4 %), Argentyna (13,8 %), Hiszpania (7,2 %) i Czechy (5,8 %).

Trasa Dakar Rally 2016 to 9,5 tysiąca km, z czego 4803 km (dla samochodów) to odcinki specjalne. Całość potrwa 14 dni. W tej edycji organizatorzy przewidzieli wiele atrakcji jak m.in. wjazd na 4600 m n.p.m., etap maratoński oraz superoes.

Yoshimasa Sugawara Foto: Auto Świat
Yoshimasa Sugawara

Najstarszym uczestnikiem Rajdu Dakar 2016 jest 74-letni Yoshimasa Sugawara, który po raz pierwszy wystartował w tym maratonie w 1983 roku na motocyklu. Łącznie stanął na starcie 32 razy, ukończył 27 edycji. Ustanowił rekord, osiągając metę 20 razy z rzędu, sześć razy zajmował miejsce na podium. Mimo zasłużonego wieku nie chce słyszeć o odpuszczeniu startów.

W rywalizacji motocyklistów w Dakarze będziemy w tym roku świadkami wyjątkowej sytuacji: koniec ery pojedynków Cyril Despres – Marc Coma oznacza, że ich dotychczasowi rywale, jak również młodzi motocykliści będą mieli okazję powalczyć o zwycięstwo. W tegorocznym Dakarze po raz pierwszy w historii rajdu, nie licząc inauguracyjnej edycji nie wystartuje żaden były zwycięzca. Dlatego na liście startowej zabraknie numeru 1.

W kategorii samochodów, która zawsze wzbudza najwięcej emocji, w tym roku będzie wyjątkowo wielu faworytów. Fabryczny zespół Peugeot ma w swoim skaldzie samych mistrzów. To Stéphane Peterhansel ( zwycięzca 11 Dakarów), Carlos Sainz (zwycięzca 2010 r.), Cyril Despres (5 razy najlepszy wśród m motocyklistów), Sébastien Loeb (9 razy mistrz świata WRC). Pojadą oni zmodyfikowanym samochodem Peugeot 2008 DKR16 i liczą na zwycięstwo.

Nasser al-Attiyah Foto: Auto Świat
Nasser al-Attiyah

Pozycji lidera będzie bronił X-raid i Mini All4 Racing, w którego składzie znaleźli się tacy kierowcy jak: Nasser al-Attiyah (zwycięzca 2011 i 2015), Nani Roma (zwycięzca 2014 – samochody i 2004 - motocykle), Mikko Hirvonen (debiutant, były kierowca WRC) i Orlando Terranova. Adam Małysz i Kuba Przygoński reprezentują Orlen Team, ale obsługiwani są przez ekipę serwisową X-raidu. W sumie X-raid wystawi 12 Mini All4 Racing.

Robby Gordon Foto: Auto Świat
Robby Gordon

Dwa buggy HST Gordini dotarły drogą lotniczą do Buenos Aires. Serwisowe ciężarówki zespołu Robby'ego Gordona przypłynęły statkiem z USA do Argentyny. Gordon zalicza dwunasty Dakar i należy do faworytów rajdu. Poprzednia edycja maratonu okazała się wyjątkowo frustrująca dla Kalifornijczyka, dziewiętnastego na mecie po serii kłopotów technicznych. Drugie Gordini poprowadzi 18-letni Sheldon Creed, najmłodszy samochodowy kierowca w historii Dakar Rally. W ekipie Toyo Tires widnieje również Guerlain Chicherit, ponownie korzystający z buggy zbudowanego przez Jefferies Racing. Podobnie jak w przypadku samochodów Gordona, do napędu służy 6,2-litrowy silnik Chevrolet V8.

To nie jedynie faworyci. Dakar zapowiada się emocjonująco o czym będziemy informować na bieżąco.