• Nowoczesne internetowe „dobierarki” części pomagają kupować części do aut także amatorom
  • Zanim kupisz części do auta przez Internet, upewnij się, że ewentualnie będziesz mógł je łatwo zwrócić i czy jest to możliwe bezkosztowo

Po co samodzielnie zamawiać części do samochodu? Są kierowcy, dla których drobne naprawy we własnym garażu nie stanowią problemu, są i tacy, którzy chcieliby zapłacić za części mniej – zamiast polegać na mechaniku, który po prostu zamówi części w hurtowni, wolą poświęcić chwilę czasu i samodzielnie wyszukać najlepszą, najtańszą ofertę na rynku. Często na przeszkodzie stoi jednak problem z doborem części: jak zorientować się, która z dziesiątek opcji będzie odpowiednia do mojego samochodu? A czy ta część, którą znalazłem, będzie pasować?

Z pomocą przychodzi „dobierarka” części na portalu Allegro: wchodzimy w kategorię „Motoryzacja” i od razu wyświetla się wyszukiwarka części, która jest niezwykle łatwa w obsłudze: najpierw wybieramy kategorię części, których szukamy (oświetlenie, układ wydechowy, układ hamulcowy, itp.), teraz z jednej listy wybieramy markę pojazdu, z drugiej model, a z trzeciej typ – w praktyce jedną z wersji silnikowych sugerowanych przez wyszukiwarkę. Po wybraniu wszystkich niezbędnych danych z listy uaktywnia się okienko „szukaj”, klikamy i... już: wyświetla się lista części w danej kategorii, które będą pasować do naszego samochodu.

Wyszukiwarka części na Allegro: najpierw wybieramy kategorię części, których szukamy Foto: Auto Świat
Wyszukiwarka części na Allegro: najpierw wybieramy kategorię części, których szukamy

Za duża oferta?

Może się oczywiście zdarzyć, że lista pasujących części, które pasują do naszego zapytania, to np. kilkaset albo kilka tysięcy pozycji (cała baza części samochodowych na Allegro to aż 35 mln ofert produktów pochodzących od 1000 producentów!), a w dodatku obejmujących różne części – w końcu do „układu hamulcowego” zaliczają się i tarcze hamulcowe, i klocki, i szczęki, i jeszcze inne części... Nic nie szkodzi. W okienku powyżej możemy zawęzić wyniki wyszukiwania, wpisując np. „klocki”. Jeszcze za dużo wyników? Wpisujemy „klocki przednie” – i teraz już tylko wybieramy wśród produktów różnych marek, w różnych cenach i standardach jakościowych. Wyświetlone oferty możemy posegregować od najtańszych albo np. od najdroższych. A jeszcze – jeśli mamy specyficzne oczekiwania – możemy wpisać w ramkę zamiast „klocki przednie” np. „klocki przednie ceramiczne” – i dostaniemy listę produktów pasujących do naszego modelu samochodu i spełniających nasze szczególne preferencje.

Wyszukiwarka części na Allegro: wybieramy markę, a następnie model auta, potem wersję silnikową Foto: Auto Świat
Wyszukiwarka części na Allegro: wybieramy markę, a następnie model auta, potem wersję silnikową

Numery części, zdjęcia i nie tylko

Oczywiście zdarza się i tak, że niektóre części pasujące do naszego modelu samochodu występują w różnych wersjach. W takiej sytuacji pomocne są po pierwsze, zdjęcia produktów, a po drugie, dodatkowe opisy – numery katalogowe, numery katalogowe odpowiednich części oryginalnych, itp. To powinno wystarczyć. W praktyce wygląda to tak, że do kupna większości części zamiennych na Allegro musimy jedynie wiedzieć, jaką część chcemy kupić, i do jakiego samochodu ma ona pasować – tyle. W niektórych przypadkach przyda się też wiedza, jak nasza część wygląda.

Wyszukiwarka części na Allegro: w okienko wpisujemy nazwę części, której szukamy i potwierdzamy wybór. Wyświetla się lista dostępnych części pasujących do naszego samochodu Foto: Auto Świat
Wyszukiwarka części na Allegro: w okienko wpisujemy nazwę części, której szukamy i potwierdzamy wybór. Wyświetla się lista dostępnych części pasujących do naszego samochodu

Łatwo kupisz, łatwo oddasz

Choć opisana „dobierarka” części jest łatwa w obsłudze i godna zaufania, a prawdopodobieństwo, że części, które kupujemy, będą pasować, jest przy odrobinie staranności z naszej strony bardzo wysokie, to nigdy nie ma jednak stuprocentowej pewności, że wszystkie części będą do naszego samochodu odpowiednie. ]Zdarza się, że dwa egzemplarze tego samego modelu auta, z tego samego rocznika i z tym samym silnikiem wyposażone są np. w różne systemy hamulcowe. Dokładnie te same problemy miewają mechanicy i zdarza się, że muszą odsyłać kupione części i zamawiać nowe. Co zatem, jeśli przytrafi nam się pomyłka?

Problem nie jest duży – tak samo jak, robiąc często zakupy na Allegro, mając zdefiniowany sposób płatności i sposób dostawy, kupujemy różne rzeczy za pomocą kilku kliknięć, tak samo łatwo już kupione, „nietrafione” części możemy zwrócić, a mamy na to co najmniej 14 dni. Jeśli korzystamy z pakietu Smart, nie płacimy ani za wysyłkę paczek do nas, ani za ich zwrot. Ryzyko pomyłki jest zatem... zbliżone do zera. Warto spróbować!