Do czego dostosować rodzaj nadwozia?

Aby zakupić samochód, który w pełni spełni nasze potrzeby, warto zastanowić się, czego tak naprawdę oczekujemy. Zupełnie inny pojazd polecany będzie dla osoby dużo podróżującej w pojedynkę, a inny rodzaj nadwozia sprawdzi się w przypadku kilkuosobowej rodziny na dojazdy do pracy, szkoły czy na zakupy. Wybór dostępnych modeli jest tak szeroki, że przed podjęciem ostatecznej decyzji warto porządnie sprawdzić oferty poszczególnych producentów tak, aby znaleźć najlepiej dopasowane do kierowcy auto.

Rodzaje nadwozia samochodowego to najczęściej, zaraz po cenie, stosowane kryterium wyszukiwania pojazdów. Ich rodzaje już na stałe wpisały się w motoryzacyjną modę. Na polskich drogach najczęściej spotkać można SUV-y oraz sedany. Różnica między wielkością i funkcjonalnością tych pojazdów jest ogromna. Różni je również zdecydowanie cena. Sytuacja ta pokazuje, jak zróżnicowany jest świat motoryzacji, oraz że nie da wskazać się uniwersalnie najlepszego rodzaju nadwozia, ponieważ każdy jest inny i stworzony został z myślą o innych kierowcach.

Klasyczny sedan i jego cechy

Sedan niezmiennie od dłuższego czasu kojarzony jest z luksusem i elegancją. Samochody w tej wersji nadwozia produkowane są najczęściej z najbogatszą wersją wyposażenia. Zwykle posiadają także najmocniejsze silniki. Wśród zalet tego rodzaju pojazdów wyróżnić można atrakcyjny wygląd przypominający bryłę, duży bagażnik oraz niższą cenę niż w przypadku samochodów typu kombi czy SUV. W aucie tego typu przestrzeń przeznaczona dla pasażerów jest oddzielona wyraźnie od części bagażowej, przez co utrudnione jest przewożenie większych ładunków za jego pośrednictwem. Dodatkowo specyficzna konstrukcja znacząco utrudnia widoczność przez tylną szybę.

W ofercie Mazdy nadwozie samochodu typu sedan reprezentuje znana i lubiana od lat Mazda6, która łączy w sobie kunszt japońskich mistrzów rzemiosła z nowoczesną technologią. Do jej wykonania wykorzystano wyłącznie najwyższej klasy komponenty i materiały, dzięki czemu samochód ten cechuje się wysoką wytrzymałością i estetycznym wykończeniem. Mazda6 wnosi dodatkowy, niezwykle stylowy akcent do podróży służbowych, jednocześnie sprawiając, że nawet dalekie podróże przebiegają w komfortowych warunkach.

Łatwa komunikacja z systemem samochodu pozwala na korzystanie z multimediów w trakcie jazdy bez konieczności używania telefonu. Z kolei nadwozie auta prezentuje się luksusowo, a każdy kształt emanuje dobrym smakiem i niepowtarzalnym charakterem. Samochód ten zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa, dzięki wyposażeniu w systemy i-Activsense, które zapewniają wszechstronną ochronę zarówno kierowcy, jak i pasażerów.

Uniwersalny i kompaktowy hatchback

Hatchback to samochód, który opisać można jako zwartą bryłę, wyróżniającą się przestronnością i kompaktowością. Jest to rodzaj nadwozia dwubryłowego z klapą tylną poprowadzoną pionowo. Samochód tego typu cechuje się niewielkimi rozmiarami, dzięki czemu hatchbacki doskonale sprawdzają się w mieście, gdy trzeba zmieścić się na niewielkich miejscach parkingowych. Wyróżnia je także zmaksymalizowanie przestronności kabiny pasażerskiej, przez co pozostaje niewiele miejsca na bagażnik.

Mimo że samochody te mają niewielkie bagażniki, dzięki wąskiej klapie, ich pojemność można w prosty sposób zwiększyć poprzez położenie tylnych foteli. Zalety tych samochodów to przede wszystkim wysoka manewrowość, przyjemne prowadzenie, kompaktowość i niskie koszty eksploatacji. Do wad zaliczyć można niewiele przestrzeni bagażowej oraz brak niektórych wersji wyposażeniowych czy silnikowych dostępnych w wyższych segmentach.

Jako przedstawiciela wybrać można Mazdę 3, której nowoczesne silniki e-Skyactiv z systemem Mazda M Hybrid charakteryzują się niską emisją dwutlenku węgla, jednocześnie zapewniając doskonałe osiągi. Samochody te niezwykle efektywnie spalają benzynę, a to wszystko dzięki systemowi samoczynnego zapłonu sprężonej mieszanki. Dzięki temu Mazda3 jest niezwykle mocna, ale przy tym pozostaje oszczędna i ekonomiczna. Model ten gwarantuje również komfort i bezpieczeństwo użytkowania, a także stylowy i nowoczesny design.

Praktyczny i pojemny samochód typu kombi

Jeszcze do niedawna kombi królowało na polskich drogach. Dziś auta tego typu zostały w dużej części zastąpione przez cechujące się lepszym designem SUV-y. Mimo to kombi to w dalszym ciągu synonim wygody oraz praktyczności. Takie pojazdy posiadają wystarczająco dużo miejsca dla pasażerów i bagażu, dzięki czemu są niezwykle funkcjonalne.

Kombi to samochód na długie trasy, który bez najmniejszego problemu pomieści nawet pięcioro pasażerów oraz ich bagaże na wyjazd wakacyjny. Długi dach samochodów typu kombi stworzony jest w taki sposób, aby umożliwić zamontowanie na nim bagażnika dachowego lub stelaża na rowery. Wśród zalet samochodów typu kombi wymienić można przestronne wnętrze, duży bagażnik i możliwość przewożenia większych przedmiotów. Na niekorzyść tego typu nadwozia, według wielu użytkowników, przemawia niższy prestiż czy też nieco mniej atrakcyjny wygląd.

Van, czyli auto wieloosobowe

Sedan i kombi to idealne samochody dla rodziny. Sprawdzą się tylko wtedy, gdy rodzina ta będzie maksymalnie pięcioosobowa. Naprzeciw większym rodzinom oraz osobom, które lubią podróżować większą grupą znajomych, przychodzą siedmio lub dziewięcioosobowe vany. Ich bogate wyposażenie znacząco poprawia komfort podróżowania. Klasyczne vany wyposażone są w przestronne schowki, uchwyty na napoje, osobne nawiewy i oświetlenie dla każdego pasażera, a także stoliki umożliwiające komfortowe spożywanie posiłków w trakcie podróży. Poza tym, samochody te to także ogromny bagażnik, który z pewnością przyda się w przypadku podróży tak licznej grupy. Wśród korzyści tego typu nadwozia na wyróżnienie zasługuje możliwość przewiezienia większej liczby pasażerów i ich bagaży, wygodna pozycja podczas podróżowania oraz szereg komfortowych dodatków dla pasażerów. Tak duży samochód to jednak utrudnione manewrowanie w mieście, a także wysokie spalanie odczuwalne szczególnie wtedy, gdy z pojazdu korzysta mniejsza liczba osób. Dodatkowo vany coraz rzadziej można spotkać na rynku, szczególnie w naszym kraju.

SUV, czyli samochód do miasta i na bezdroża

SUV określić można jako samochód terenowy w nieco bardziej sportowej wersji. Od kilku lat są one najczęściej wybieranymi przez Polaków samochodami – nie bez powodu. Ich bogate wyposażenie idzie w parze z funkcjonalnością i estetyką. Te samochody to także wysoki poziom bezpieczeństwa.

Wysoka pozycja za kierownicą sprawia, że czujemy się pewniej i bezpieczniej. Wpływa również na lepszą widoczność, w połączeniu z dużą przednią szybą oraz lusterkami większymi niż te standardowe. SUV to także wysoki prześwit, a także duże koła oraz zawieszenie o większym skoku, dzięki którym bez problemu pokonamy typowe miejskie przeszkody, takie jak krawężniki, tory tramwajowe, kocie łby i progi zwalniające. Takie auto świetnie radzi sobie w terenie oraz trasie. Samochody te są wygodne, luksusowe i dostosowane do nawet najtrudniejszych warunków drogowych. Są to cechy, które na pewno wpływają na ciągły wzrost ich popularności.

Wśród podstawowych zalet tego typu nadwozia wymienić można takie cechy, jak komfort odczuwalny zarówno w czasie jazdy, jak i w trakcie wsiadania czy wysiadania, prestiż i elegancki, sportowy wygląd, doskonałe radzenie sobie w trudnych warunkach oraz bogate wyposażenie, także w podstawowych wersjach samochodów. Jego wady to wysoka cena oraz trudności z parkowaniem spowodowane dużymi rozmiarami pojazdu.

Polecanym SUV-em z rodziny Mazdy może okazać się Mazda CX-5 2022, oferujący nie tylko wysoki komfort podróżowania zarówno w mieście, jak i na trasie, ale także nowoczesny design, rozbudowane systemy wspomagające kierowcę każdego dnia oraz możliwość doboru zarówno automatycznej, jak i manualnej przekładni.