Dokładnie w tym momencie spoglądam przez okno mojej kuchni na nowe Subaru Imprezę WRX i z przykrością muszę stwierdzić fakt, który narzuca mi się z niepohamowaną siłą: mimo że samochód wykazuje wiele znakomitych właściwości, nie kupi go nikt przy zdrowych zmysłach. Wygląda bowiem tak, jakby dostał się pod intensywny i długotrwały ostrzał z jakiegoś paskudnego karabinu.

Dla jego wyglądu nie ma żadnego usprawiedliwienia. W Subaru pracują projektanci, którzy potrafią stworzyć piękny samochód. Aby się o tym przekonać, wystarczy pełen zachwytu rzut oka na Legacy w wersji kombi. Najwyraźniej Subaru doszło jednak do wniosku, że w przypadku Imprezy wystarczy sam znaczek, by przekonać do niej potencjalnych klientów. I dlatego zadanie zaprojektowania tego samochodu powierzono psu szefa firmy.

Ludzie z Subaru są w błędzie. Nikt nie kupi brzydkiej sofy, bez względu na to, jak wygodna i tania by nie była. I choć kobiety żywią janeaustenowskie przekonanie, że dla mężczyzny szukającego kandydatki na małżonkę liczy się jej dobre serce, życzliwość i poczucie humoru, to prawda jest taka, że zależy nam na cyckach wielkich jak Alpy, nogach długich jak jedwabny szlak oraz twarzy Keiry Knightley.

Lubię malarstwo. Ale niezależnie od tego, jak znakomita byłaby technika artysty i jak świetnie udałoby mu się uchwycić naturalne światło, i tak nie kupiłbym obrazu przedstawiającego mosznę Jamesa Maya. Ponieważ nie uważałbym go za atrakcyjny.

Spójrzcie na zwierzęta. Gdybym powiedział wam, że Corydalus cornutus – najbrzydsze stworzenie, jakie kiedykolwiek łaziło po ziemi – jest zagrożony wyginięciem, bylibyście zadowoleni. Z drugiej strony, gdybym pokazał wam zdjęcie słodkiego małego tygryska, którego jakiś Chińczyk ma zamiar posiekać, by wykorzystać jego kostki do powiększenia sobie penisa, wsiedlibyście do pierwszego lepszego samolotu lecącego do Pekinu, przepełnieni nienawiścią i świętym oburzeniem.

Kiedy wymierał szkaradny ptak dodo, guzik to wszystkich obchodziło. Ale kiedy Al Gore stwierdził, że toną wszystkie młode polarne niedźwiadki – co, nawiasem mówiąc, nie jest prawdą – cholerne pół świata postanowiło pozbyć się swoich podgrzewaczy do patio na eBayu.

Fakty są takie: w przypadku samochodów wygląd jest wszystkim. To nie szybkość reakcji sekwencyjnej skrzyni biegów ani nie wielkość bagażnika przykuwa naszą uwagę jako pierwsza. Tym czymś jest styl.

Jeśli widzieliście kiedyś noszone przeze mnie ubrania albo moją fryzurę, możecie sobie pomyśleć, że nie byłbym w stanie odróżnić samochodu ładnego od brzydkiego, choćby nawet zależało od tego moje życie. Spróbujcie jednak rzucić okiem na spis samochodów, które posiadałem na przestrzeni lat: Volkswagen Scirocco Mk 1, BMW 3.0 CSL, Honda CRX 1.5, Alfa Romeo GTV6, Ford Escort Cosworth, Ferrari 355, Mercedesy SL i SLK oraz Lamborghini Gallardo Spyder. Zauważcie, że nie było wśród nich ani jednego brzydala.

Dotyczy to każdego. Marzycie o Fordzie Mustangu albo o Corvetcie nie z uwagi na brzmienie czy moc ich silników, a już na pewno nie dlatego, że mają wysmakowane i porządnie wykończone wnętrza. Nie. Marzycie o nich z powodu ich wyglądu. To dlatego pragniecie mieć supersamochód. To dlatego nigdy nie chcieliście Pontiaca Azteca czy Bristola. I to dlatego mam obecnie Lambo a nie F430. Ponieważ – i nie jest to kwestia subiektywnej opinii – Lambo jest znacznie, ale to znacznie ładniejsze.

Co sprawiło, że Vauxhall Nova okazał się takim hitem wśród brytyjskiej młodzieży? To, że dawał mnóstwo frajdy z jazdy? Że był tak porządnie wykonany? Że był tani w eksploatacji i można go było tanio ubezpieczyć? Otóż nie. Prawdziwym powodem były poszerzone nadkola.

To samo dotyczyło Citroëna AX, będącego jedną wielką strefą zgniotu. Choć jakością wykonania ledwie dorównywał algierskiej torbie na zakupy, to podbił serca wszystkich żuli i prymitywów w naszym kraju: ponieważ świetnie się prezentował.

Mógłbym przytaczać wam kolejne przykłady choćby i do końca świata, ale myślę, że słuszność mojej tezy została już dowiedziona. Wygląd ma znaczenie zarówno w przypadku stołu, jak i psa, zastawy stołowej w restauracji czy też pistoletu. A już wyjątkowo ważny jest w przypadku samochodów.

W ten oto sposób wracamy do Subaru i do bardzo istotnego pytania. Dlaczego nie wszystkie samochody wyglądają dobrze?

Czyżby szef Subaru spojrzał na gliniany model Imprezy i stwierdził: "Tak, szczególnie podoba mi się ten obwisły zadek i to, że kompletnie nie pasuje do przodu. O, widzę też, że umieściliście na masce naturalnych rozmiarów model opery w Sydney. Dobra robota!".

Ależ skąd. Musiał zdawać sobie sprawę, że projekt jest brzydszy nawet od Davida Abrahamsa, a jednak dał mu zielone światło. A teraz miliony fanów Subaru zamiast Imprezy będą musiały kupić coś innego.

Przypomniało mi to o Mitsubishi Shogunie w wersji z powiększonym rozstawem osi. O co tam chodziło? Komu przyszło do głowy, że koncepcja rozmieszczenia tylnych okien mogłaby być uznana przez kogokolwiek za słuszną? A przecież jest jeszcze BMW Serii 1, Chevrolet Tacuma, Chrysler PT Cruiser oraz jego siostrzyczka, Crossfire Srający Pies.

A także Fiat Doblo, Citroën Picasso, Morgan Aeromax, Mitsubishi i, Peugeot 307, Toyota Avensis oraz jej śmieszny zmutowany kuzyn, czyli Prius.

To jeszcze nie koniec. Dochodzi do tego Seat Toledo, Renault Mégane, Jaguar S-Type, Mazda 5, Kia Sedona i ten Hyundai, którego nazwy nie chce mi się zapamiętać.

Dlaczego te wszystkie samochody zostały wyprodukowane? Wiemy przecież, że da się zrobić piękny samochód; dlaczego zatem zatrudniać projektanta, który tego nie potrafi? Przecież to nie ma najmniejszego sensu.

Wydaje mi, że wyjaśnienie jest całkiem proste. Dzisiaj wszyscy są po prostu zbyt grzeczni. Kiedy Jenkins zjawia się ze swoimi pomysłami na nowy samochód, szefowie firmy są pod wrażeniem jego swetra z golfem oraz cienkich oprawek okularów. Poza tym wiedzą, że Jenkins całymi miesiącami trudził się nad swoim projektem i nie chcą odpłacić mu za jego wysiłek stwierdzeniem: „To okropne”.

To byłoby zupełnie tak, jakby świeżo upieczonej matce, która pokazuje wam swoje dziecko, oświadczyć: „Jezu Chryste. Chyba zaraz zwymiotuję”.

Sądzę jednak, że ponieważ wygląd i styl są najważniejszymi elementami każdego samochodu, zarządy firm samochodowych powinny zebrać się w sobie, wziąć przykład z jurora programu X Factor Simona Cowella i otwarcie mówić to, co myślą.

To zaś przywodzi mi na myśl mojego przyjaciela, który podczas niedawnego pobytu na Bermudach otrzymał zaproszenie na imprezę swingersów. Jego żona nie miała ochoty się wybrać, ale ponieważ jest miła, stwierdziła, że nie ma nic przeciwko temu, by mój przyjaciel poszedł sam.

Niestety, okazało się to niemożliwe. Na zaproszeniu zaznaczono: „wyłącznie pary”. Mój przyjaciel spędził więc całe dwa dni, poszukując w lokalnych barach i nocnych klubach kogoś – kogokolwiek – kto zgodziłby się mu towarzyszyć.

Jak sam przyznaje, dziewczyna, którą w końcu udało mu się znaleźć, nie zaliczała się do piękności. Ponieważ jednak miała to być impreza swingersów, uznał, że ten fakt nie będzie mieć większego znaczenia.

A jednak. Kiedy przybyli pod wskazany adres, przysadzisty bramkarz ze słuchawką w uchu, jaką noszą agenci FBI, wskazał palcem na dziewczynę i oświadczył: „To się nie nadaje”. Po czym zatrzasnął drzwi.

Trudno „temu” nie współczuć. Wyobrażam sobie, że było to bardzo bolesne doświadczenie. Ale kto wie. Może stało się ono dla tej dziewczyny bodźcem, by udać się do domu i zrobić coś ze swoją aparycją.

Starannie dobiorę zatem moje ostatnie słowa na temat Imprezy: to się nie nadaje.