Czarny lód tworzy się szybko i niespodziewanie, zwłaszcza teraz, na przełomie zimy i wiosny. Powstaje, gdy wilgotne powietrze, deszcz, mgła lub roztopiony śnieg zamarza na powierzchni jezdni. Dzieje się tak zwykle w nocy albo wcześnie rano, szczególnie podczas okresów dużej wilgotności, gdy temperatura powietrza spada poniżej zera. Powstała w ten sposób warstwa lodu jest tak cienka, że mogą roztopić ją pierwsze promienie słońca, ale w miejscach zacienionych lub tam, gdzie temperatura szybko się zmienia, czarny lód może utrzymywać się przez dłuższy czas - mówią trenerzy Szkoły Jazdy Renault. Liczba wypadków na drogach pokrytych lodem zależna jest od czasu trwania tych niekorzystnych warunków. Im krócej lód pokrywa jezdnię, tym większa jest liczba wypadków, bo kierowcy nie zdążą przyzwyczaić się do warunków, jakie panują na drodze.

Sygnałem, że jezdnia pokryta jest czarnym lodem będzie luz, który wyczujemy w układzie kierowniczym i brak odgłosu, jaki wytwarzają zwykle opony w zetknięciu z nawierzchnią drogi. Należy wtedy zredukować prędkość zdejmując nogę z pedału gazu. Nie wolno w takiej sytuacji hamować ani gwałtownie skręcać kierownicą.

Droga pokryta czarnym lodem lekko się świeci, wyglądając na mokrą. To jedyny sygnał, jaki możemy zauważyć, bo tzw. czarny lód jest cienki i przezroczysty. Warto również obserwować pobocze, drzewa i ogrodzenia wzdłuż jezdni. Jeśli pokrywa je lód, to znak, że droga po której jedziemy również może być nim pokryta. Miejsca szczególnie zagrożone powstaniem czarnego lodu to obszary niezabudowane - głównie okolice jezior i rzek, tereny lesiste, pagórkowate, a także mosty, tunele i wiadukty. Tam zwłaszcza trzeba utrzymać większy niż zazwyczaj dystans w stosunku do pojazdu, który jedzie przed nami. Należy też zwolnić, bo w ten sposób będziemy mieć więcej czasu, by zauważyć znaki świadczące o tym, że drogę pokrywa czarny lód, a w razie poślizgu mamy więcej czasu na odpowiednią reakcję. Dlatego zachowujmy czujność, by nie wpaść w poślizg i nie spowodować kolizji - informują trenerzy Szkoły Jazdy Renault.