Auto Świat Porady ABC jazdy próbnej

ABC jazdy próbnej

Nowy samochód to nie lada wydatek. Dla zdecydowanej większości z nas jest to luksus, na który możemy pozwolić sobie jedynie kilka razy w życiu. Dlatego, aby satysfakcja z zakupu wymarzonego pojazdu była wprost proporcjonalna do naszych oczekiwań, warto odpowiednio się do niego przygotować. Podstawowym elementem wyboru nowego auta jest oczywiście jazda próbna.

Jazda próbna używanym autem
Auto Świat
Jazda próbna używanym autem
  • Auta z „drugiej ręki” wymagają od kupującego dużo więcej koncentracji i ostrożności
  • Zanim wsiądziemy za kółko, upewnijmy się, że dany pojazd posiada ważną rejestrację oraz polisę OC
  • Warto przysłuchać się pracy silnika

Niezależnie od tego, czy kupujemy auto nowe czy używane, tylko jazda próbna pozwala nam w pełni sprawdzić jego możliwości i osiągi w terenie. Dodatkowo daje możliwość oceny komfortu jazdy oraz naszych osobistych odczuć związanych z prowadzeniem danego modelu. Decydując się na pojazd z salonu, należy skontaktować się z lokalnym dealerem naszej ulubionej marki. Można to zrobić osobiście, telefonicznie lub wypełniając formularz w internecie.

Następnie należy udać się do wybranego salonu, bezwzględnie posiadając prawo jazdy. Sposób przeprowadzania jazd próbnych różni się w zależności od sprzedawcy. Większość salonów udostępnia auto na czas od 30 minut do 2 godzin, jednak zdarzają się również lokalni dealerzy, którzy pozwalają klientom wypróbować pojazd nawet przez 24 godziny. Warto negocjować długość trwania jazdy – im dłużej będziemy za kółkiem, tym dokładniejsza będzie nasza ocena. W większości przypadków salony wymagają obecności pracownika podczas jazdy próbnej.

Auta z „drugiej ręki” wymagają od kupującego dużo więcej koncentracji i ostrożności. W tym przypadku jazda próbna powinna stanowić dla nas główny czynnik decyzyjny przy zakupie. Jest to doskonała okazja do wyłapania wszelkich usterek i faktycznego stanu technicznego pojazdu. Dlatego zawsze powinniśmy przekonać sprzedawcę o konieczności samodzielnego wykonania przez nas kilku manewrów na drodze.

Zanim jednak wsiądziemy za kółko, upewnijmy się, że dany pojazd posiada ważną rejestrację oraz polisę OC – bez tych dokumentów, poruszanie się po drogach publicznych jest zabronione. Gdy już znajdziemy się w trasie, warto wykonać kilka prostych testów, takich jak sprawdzenie, czy auto toczy się na luzie lub mimo włączonego hamulca ręcznego, czy sprawdzenie sprzęgła (możemy to zrobić poprzez zaciągnięcie ręcznego i ruszenie z drugiego lub trzeciego biegu, delikatnie odejmując nogę z pedału sprzęgła – sprawne auto powinno w tym momencie zgasnąć).

Warto też przysłuchać się pracy silnika, a także skontrolować stan zawieszenia przy przyśpieszaniu i hamowaniu. Podstawowym elementem powinno być również dokładne sprawdzenie wszystkich wskaźników – przede wszystkim temperatury i ciśnienia.

Newsweek.pl
Powiązane tematy:
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków