W Polsce kierowcy nie muszą mieć przy sobie fizycznego prawa jazdy w trakcie prowadzenia pojazdu od ponad czterech lat. Przepisy znoszące taki obowiązek weszły w życie w grudniu 2020 r.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoSłużby są w stanie sprawdzić, czy dana osoba ma takie uprawnienia na podstawie numeru PESEL i tablic rejestracyjnych. Kierowcy mogą także okazać swój dowód osobisty i prawo jazdy za pośrednictwem aplikacji mObywatel. Wbrew błędnemu przekonaniu nie we wszystkich przypadkach jesteśmy jednak zwolnieni z obowiązku wożenia ze sobą fizycznej wersji prawa jazdy.
Zobacz: Jak działa reduktor w samochodzie terenowym? Kiedy go używać, jak włączyć
Czy nie trzeba mieć prawa jazdy przy sobie? Są wyjątki od reguły
Obowiązek posiadania przy sobie dokumentu prawa jazdy podczas prowadzenia pojazdu w Polsce mają przede wszystkim osoby, których uprawnienia zostały wydane poza granicami naszego kraju. Spowodowane jest to tym, że polska policja nie będzie w stanie zweryfikować ich danych w swojej bazie.
Przeczytaj: Wiosenne porządki — jak szybko i dobrze wyczyścić samochód na wiosnę?
W takiej sytuacji ktoś może dowieźć prawo jazdy zatrzymanego do kontroli kierowcy. Jeśli jednak nie udałoby się dostarczyć blankietu, sprawa może zakończyć się w sądzie. Z kolei osoby prowadzące pojazd, który nie był rejestrowany w Polsce, powinny mieć przy sobie jego dowód rejestracyjny.
Sprawdź: Też tak tankujesz? Mechanik złapie się za głowę, a naprawa będzie kosztować krocie
W takim przypadku polscy kierowcy muszą pamiętać o zabraniu prawa jazdy
Kierowcy, którzy mają polskie prawo jazdy, muszą pamiętać, by mieć je przy sobie, kiedy wybierają się w trasę poza granice kraju. Ponadto mają obowiązek zabrania ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu. Konieczne jest również posiadanie polisy OC.