Zaschnięte na dywanikach błoto, pozostałości soli, wilgotne rzeczy w bagażniku, zacieki na tapicerce, które powstały w wyniku kontaktu mokrych ośnieżonych ubrań z zakurzonymi obiciami, brudne od wewnątrz szyby – to typowe ślady po zimie. Do tego dochodzi bałagan w bagażniku i schowkach.
Zimą można to jeszcze jakoś usprawiedliwić, w końcu nikomu się nie chce pracować przy aucie na mrozie, wiele kosmetyków samochodowych źle działa w niskich temperaturach, a w dodatku efekty zimowych porządków z reguły utrzymują się bardzo krótko. Koniec wymówek, czas na porządne wiosenne porządki.
Dlaczego warto czyścić wnętrze auta?
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoWysprzątanym autem jeździ się przyjemniej, bezpieczniej i zdrowiej. Bezpieczniej, bo po porządnym umyciu szyb poprawia się widoczność. Zdrowiej, bo brud we wnętrzu magazynuje wilgoć, a ta w wyższych temperaturach stwarza świetne warunki do rozwoju pleśni i innych szkodliwych drobnoustrojów.
Przed rozpoczęciem porządków radzimy wybrać się na zakupy po odpowiednie środki czyszczące. Źle zastosowana chemia domowa czy też użyte do czyszczenia kuchenne zmywaki do naczyń mogą spowodować więcej szkód niż korzyści w samochodzie.
Tak posprzątasz samochód i niczego nie zepsujesz
Galeria zdjęć
Z domowymi środkami czystości radzimy w aucie bardzo uważać. Wiele z nich działa zbyt agresywnie – mogą uszkodzić tworzywa, odbarwić materiały tapicerskie lub pozostawić rysy. Od tej reguły są jednak wyjątki. Przede wszystkim w kuchni i łazience można znaleźć sporo akcesoriów, które z powodzeniem da się zastosować również w samochodzie. Prezentowany powyżej zestaw (kłębek wełny, wykałaczki, pędzelek, patyczki kosmetyczne i taśma klejąca) warto mieć z sobą podczas porządków w aucie. W żadnym wypadku nie należy jednak używać gąbek do zmywania (zwykle mają jedną stronę tak szorstką, że zostawiają paskudne rysy na większości plastików i na lakierze) ani bardzo agresywnych preparatów do mycia łazienek.
Zaczynamy od wyjęcia i wytrzepania dywaników, potem odkurzamy podłogę i fotele. Uwaga! Zwykłe domowe odkurzacze nie nadają się do mokrego brudu!
Brud gromadzi się w zakamarkach foteli, podczas odkurzania trzeba zwrócić uwagę na wszystkie przeszycia i szczelinę między siedziskiem a oparciem.
Powierzchnie, które pozostały brudne po odkurzaniu, zmywamy na mokro. Kosmetyki samochodowe działają zwykle skuteczniej od płynu do zmywania naczyń.
Miękka włóczka świetnie nadaje się do czyszczenia trudno dostępnych szczelin i zakamarków. Odcinamy mały kawałek, nawijamy na palce jak nić dentystyczną i przesuwamy nim po szczelinie, która ma zostać wyczyszczona. Taśmą samoprzylepną można łatwo usunąć z tapicerki sierść zwierząt lub drobne pyłki: naklejamy taśmę na materiał i delikatnie odrywamy – brudy zostają na kleju, materiał jest czysty.
Pędzelki przydają się podczas czyszczenia z kurzu szczelin między przyciskami, okolic dźwigni zmiany biegów lub hamulca ręcznego oraz kratek nawiewów. Warto kupić w sklepie budowlanym zestaw pędzli o różnej wielkości i o różnych kształtach. Tam, gdzie pędzel się nie mieści, można użyć patyczków kosmetycznych, a w najcieńszych szczelinach świetnie sprawdzają się wykałaczki.
Do usuwania psiej sierści z foteli można użyć specjalnych szczotek, rękawic lub... zebrać ją z powierzchni materiału za pomocą zwykłej taśmy samoprzylepnej.
Do usuwania brudu, który głęboko wniknął w materiał, przyda się miękka szczotka. Używajcie jej z wyczuciem, żeby nie zmechacić tkaniny.
Pianka z wbudowaną szczotką to praktyczne rozwiązanie. Przed użyciem przeczytajcie zalecenia producenta – zwykle po naniesieniu piany należy odczekać przed szorowaniem, aż środek zacznie działać.
Z usuwaniem plam z tapicerki nie ma co zwlekać. Im później zabierzemy się do czyszczenia, tym będzie to trudniejsze. W przypadku zanieczyszczeń, z którymi nie radzą sobie zwykłe środki do czyszczenia, warto spróbować z czystą benzyną ekstrakcyjną.
Nawet jeśli korzystacie ze środków w spreju, najlepiej nanieść je najpierw na czystą niepylącą szmatkę, a dopiero za jej pomocą rozprowadzić po plastiku. Pryskając wprost na deskę rozdzielczą, na pewno pochlapiecie szybę! Używajcie tylko specjalistycznych kosmetyków samochodowych – zbyt agresywne preparaty mogą odbarwić tworzywo!
Brudne szyby źle wyglądają i pogarszają widoczność, łatwiej osiada na nich para wodna. Do mycia szkła można użyć domowego środka do mycia szyb, przydadzą się też szmatki z mikrofazy i papierowe ręczniki.
Szczotki i skrobaczki do szyb, łopaty do śniegu, łańcuchy i inne przydatne zimą akcesoria przez pozostałą część roku są tylko zbędnym balastem. Czas odzyskać miejsce w bagaźniku!
Materiały, z których są wykonane wnętrza aut, okazują się często znacznie delikatniejsze, niż wyglądają – dotyczy to szczególnie elementów metalizowanych lub lakierowanych. Czasem powłoka jest tak cienka, że można ją zetrzeć podczas czyszczenia.