Rozpocznij quiz
Ołów zawarty w akumulatorze kwasowo-ołowiowym może być poddany procesowi recyklingu:
Poprawna odpowiedź: nieskończoną ilość razy
Akumulatory kwasowo-ołowiowe mogą być produkowane przy wykorzystaniu wyłącznie ołowiu pochodzącego z recyklingu. Ołów może być wykorzystywany nieograniczoną ilość razy, ponieważ metal ten pozyskany w procesie recyklingu w niczym nie różni się od ołowiu wykorzystywanego w produkcji akumulatorów po raz pierwszy.
Ile procent komponentów, które składają się na akumulator kwasowo-ołowiowy, podlega recyklingowi?
Poprawna odpowiedź: blisko 100%
Akumulatory kwasowo ołowiowe należą do produktów o najwyższym poziomie odzysku w całej Unii Europejskiej. Jest tak dlatego, że po pierwsze, w krajach UE stworzono wspierany przepisami prawa proces zbierania zużytych akumulatorów i po drugie, wszystkie elementy akumulatora kwasowo-ołowiowego poddają się recyklingowi i nadają się do ponownego wykorzystania.
W jaki sposób użytkownik powinien – zgodnie z obowiązującym prawem – pozbyć się zużytego akumulatora kwasowo-ołowiowego?
Poprawna odpowiedź: Przekazać sprzedawcy akumulatorów albo dostarczyć do PSZOK-u (Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych)umieścić w pojemniku/worku na odpady z tworzyw sztucznych lub przekazać sprzedawcy akumulatorów
Zużytego akumulatora nie wolno umieszczać w pojemnikach na odpady zmieszane lub przeznaczone na odpady z tworzyw sztucznych. Jest tak z kilku względów. Po pierwsze, niekontrolowany transport tego typu odpadów oznacza ryzyko rozlania elektrolitu, który po dostaniu się do środowiska staje się niebezpieczną trucizną, a po drugie, tylko przekazanie go do odpowiednich zakładów gwarantuje, że zostanie on poddany recyklingowi. Najlepiej zużyty akumulator oddać sprzedawcy nowego akumulatora, a jeśli to z jakichś względów niemożliwe, należy oddać go do PSZOK-u, który znajduje się w każdej gminie. To nic nie kosztuje.
Z akumulatorów przekazanych do recyklingu można odzyskać i ponownie użyć w produkcji różnych towarów:
Poprawna odpowiedź: Ołów, tworzywo sztuczne, elektrolit
Wszystkie materiały zawarte w akumulatorze kwasowo-ołowiowym można ponownie wykorzystać. Ołów – m.in. do wyprodukowania nowych akumulatorów; tworzywo sztuczne – do produkcji nowych obudów akumulatorów oraz innych rzeczy; elektrolit po poddaniu odpowiednim procesom chemicznym służy do produkcji środków czyszczących, nawozów, ale też m.in. szkła.
Czy zużyty akumulator jest odpadem niebezpiecznym?
Poprawna odpowiedź: Tak
Użytkowanie akumulatora kwasowo-ołowiowego nie wiąże się z zagrożeniem, natomiast zużyty akumulator staje się odpadem niebezpiecznym. To dlatego, że zawarte w nim substancje – m.in. ołów, kadm, nikiel i rtęć – po dostaniu się do środowiska zagrażają życiu i zdrowiu ludzi oraz zwierząt.
Niebezpieczne dla zdrowia substancje zawarte w akumulatorze to oprócz ołowiu:
Poprawna odpowiedź: kadm, nikiel, rteć
Kadm, nikiel, rtęć – każda z tych substancji, jeśli dostanie się do środowiska, a następnie do organizmu człowieka, wpływa szkodliwie na zdrowie, a w większych dawkach może okazać się śmiertelnym zagrożeniem. Substancje te przyczyniają się do chorób serca, niszczą układ nerwowy, nerki, wątrobę, powodują odczyny alergiczne. Rtęć jest szczególnie groźna dla kobiet w ciąży.
Aby przedłużyć życie akumulatora samochodowego należy:
Poprawna odpowiedź: unikać głębokiego rozładowania
Akumulator kwasowo ołowiowy po głębokim rozładowaniu ulega zasiarczeniu. Głębokie rozładowanie w niekorzystnych okolicznościach może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia akumulatora.
Jakie jest maksymalne bezpieczne napięcie ładowania samochodowego akumulatora kwasowo-ołowiowego o nominalnym napięciu 12 V?
Poprawna odpowiedź: ok. 14,5 V
W instalacji samochodu napięcie ładowania może dochodzić do ok. 14,5 V, co jest wartością prawidłową. Napięcie naładowanego akumulatora kwasowo ołowiowego o nominalnym napiciu 12 V w stanie spoczynku wynosi nawet 12,8 V. Jeśli chodzi o maksymalne napięcie ładowania, to zależy ono m.in. od temperatury otoczenia i samego akumulatora: powinno wzrastać wraz ze spadkiem temperatury poniżej 20 st. C i spadać, gdy temperatura jest wyższa.
Elektrolit zużytego akumulatora kwasowo-ołowiowego, który jest wodnym roztworem kwasu siarkowego:
Poprawna odpowiedź: w wyniku reakcji chemicznej przerabiany jest na siarczan sodu, a następnie wykorzystywany w produkcji materiałów tekstylnych, szkła, nawozów i środków czyszczących
Wyjaśnienie: w wyniku reakcji chemicznej elektrolit zamieniany jest w substancję przydatną w różnych procesach chemicznych.
Renomowani producenci akumulatorów jak np. Banner ołów do produkcji nowych akumulatorów pozyskują:
Poprawna odpowiedź: w 100 proc. z recyklingu
Ołów pozyskany w wyniku recyklingu niczym nie różni się od ołowiu używanego pierwszy raz. Wykorzystywanie ołowiu pochodzącego z recyklingu jest postawą odpowiedzialną i korzystną dla środowiska.
11.W krajach należących do UE najwyższy poziom recyklingu dotyczy:
Poprawna odpowiedź: akumulatorów kwasowo-ołowiowych
Na dzień dzisiejszy akumulatory li-ion są przetwarzane w zaledwie kilku procentach, niemniej ze względu na zawartość cennych materiałów wartość ta będzie szybko rosła. Dla porównania tworzywa sztuczne są przetwarzane i wykorzystywane ponownie w 40 proc., papier – w 72 proc., a szkło – w 74 proc. Akumulatory kwasowo-ołowiowe przetwarzane są w blisko 100 proc.
Aby uniknąć zapłaty kaucji podczas zakupu nowego akumulatora, należy:
Poprawna odpowiedź: przekazać sprzedawcy zużyty akumulator kwasowo-ołowiowy
Zgodnie z przepisami prawa sprzedawca akumulatorów kwasowo-ołowiowych pobiera od klienta kaucję w wysokości 30 zł od akumulatora. Kaucja jest zwracana, jeśli w ciągu 30 dni od zakupu akumulatora dostarczymy sprzedawcy zużyty akumulator kwasowo-ołowiowy (niekoniecznie o tych samych parametrach).
13.Co oznacza umieszczony na akumulatorze symbol przekreślonego pojemnika na odpady?
Poprawna odpowiedź: Symbol ten oznacza, że zużytych akumulatorów nie wolno wyrzucać wraz z innymi odpadami – akumulatory podlegają selektywnemu zbieraniu.
Zużytego akumulatora nie wolno po prostu wyrzucić. Należy przekazać go do PSZOK-u (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) albo oddać sprzedawcy, u którego kupujemy nowy akumulator.
14.Czy użytkownik końcowy może przyczynić się do recyklingu zużytych akumulatorów i baterii?
Poprawna odpowiedź: Tak
Końcowy użytkownik może przyczynić się do recyklingu zużytych akumulatorów, dbając o to, aby po zużyciu trafiły w miejsce, skąd zostaną przekazane do profesjonalnego przetworzenia.