• W ciągu kilku tygodni ma ruszyć alternatywna do rządowej aplikacja służąca do poboru opłat w systemach e-Toll i e-Bilet
  • Jedna dostępna w abonamencie aplikacja SkyToll ma służyć profesjonalnym przewoźnikom do płatności za autostrady w różnych krajach. Już dziś SkyToll działa m.in. na Słowacji i w Czechach
  • Dla kierowców aut prywatnych aplikacja ma być dostępna za darmo
  • Operator aplikacji SkyToll w Polsce – spółka Toll Solutions P.S.A. – zamierza działać na zasadzie crowfundingu

Zwłaszcza kierowcy samochodów osobowych korzystający okazjonalnie z płatnych państwowych odcinków autostrad A2 i A4 mają ogromny problem: 1 grudnia 2021 roku znikły bramki na autostradach służące do manualnego poboru płatności, co nie znaczy jednak, że przejazd autostradą staje się darmowy. Nic z tych rzeczy! Za przejazdy autostradą trzeba będzie dalej płacić, ale po nowemu: albo za pomocą aplikacji e-Toll PL, albo kupując za każdym razem e-bilet. Obie metody płatności zbierają mnóstwo zasłużonej krytyki. Aplikacja e-Toll PL – bo jest niezwykle trudna do uruchomienia, sprawia wielu kierowcom problemy już na etapie instalacji, ale też okazuje się zbyt wymagająca dla wielu smartfonów, które przegrzewają się i zawieszają. Z kolei e-bilet można kupić za pomocą innej aplikacji, ale w tym przypadku trzeba za każdym razem starannie planować trasę i z wyprzedzeniem kupić bilet na przejazd – trzeba więc z góry wiedzieć, kiedy będziemy jechać, gdzie dokładnie wjedziemy na autostradę i którym zjazdem ja opuścimy. To dla wielu kierowców nowy, absurdalny obowiązek – dotychczas korzystali z nawigacji, nie zastanawiając się z wyprzedzeniem, którędy będą jechać, a gdy na drodze pojawiały się bramki, po prostu płacili należną kwotę. Jest jeszcze opcja kupna na wybranych stacjach papierowego biletu na przejazd – to jednak z kolei ogromna strata czasu porównywalna z operacją kupna winiety autostradowej w innych krajach… na cały rok. Narzekają też przewoźnicy, którzy do płatności drogowe w różnych krajach muszą korzystać z różnych systemów lokalizacji i płatności.

Będą lepsze, prywatne aplikacje – to kwestia kilku tygodni

Satelitarne systemy poboru opłat za przejazdy płatnymi drogami – wprawdzie głównie dotyczące przewoźników profesjonalnych – są już z powodzeniem stosowane na świecie, powstają też profesjonalnie zaprojektowane aplikacje, które nie utrudniają, a ułatwiają wnoszenie płatności. Taki system proponuje m.in. SkyToll – firma, która w 2009 roku, w ciągu zaledwie 11 miesięcy opracowała zaawansowany i znakomicie funkcjonujący system elektronicznego poboru myta na Słowacji, a z czasem wdrożyła swoje rozwiązania w wielu innych krajach. Z założenia aplikacja ta bazująca na najnowocześniejszym dostępnym module geolokalizacji jest przeznaczona do wykorzystania do płatności za korzystanie z płatnych dróg w różnych krajach. Obecnie ma już za sobą certyfikację polskiej Krajowej Administracji Skarbowej. Aplikacja pozwala obsługiwać płatności drogowe w różnych krajach, ale ma o wiele szerszą funkcjonalność, pozwala m.in. na zarządzanie flotą pojazdów.

Foto: Toll Solutions

Start aplikacji SkyToll najpóźniej na początku lutego

Operatorem aplikacji SkyToll w Polsce będzie spółka Toll Solutions P.S.A. – jej zadaniem będzie wprowadzenie na rynek aplikacji jako metody płatności w systemach e-Toll i e-Bilet. Firma korzystamy również ze wsparcia spółki Freeflow w Warszawie. Toll Solutions zamierza udostępnić aplikację z wszystkimi funkcjonalnościami najpóźniej 1 lutego 2022 r., ale jest szansa, że klienci, a przede wszystkim akcjonariusze, uzyskają dostęp do niej jeszcze w grudniu 2021 r. Toll Solutions jako operator systemu e-Toll i e-Bilet w Polsce ma zamiar działać na zasadzie crowfundingu, czyli akcjonariatu społecznego. Toll Solutions udostępnia aplikację za darmo kierowcom prywatnym, ale pobiera opłaty abonamentowe od użytkowników profesjonalnych.

Aplikacja wygodna i bezpieczna

To, co – zdaniem założycieli Toll Solutions – wyróżnia aplikację firmy SkyToll od konkurencyjnych produktów, to po pierwsze, niezwykle zaawansowany system geolokalizacji i bezproblemowe działanie, po drugie, bezpieczeństwo i wreszcie – możliwość korzystanie z wielu dodatkowych funkcjonalności. Szczególnie ważne jest bezpieczeństwo danych – nie dość dobre zabezpieczenia to ryzyko utraty kontroli nad bazą kart kredytowych i kont bankowych.