Kiedy potrzebne jest odgrzybianie klimatyzacji?

Układ klimatyzacji utrzymuje pożądaną temperaturę w pojeździe. Powietrze zostaje przepuszczone przez odpowiednie elementy układu, które odprowadzają ciepło i w razie potrzeby osuszają wnętrze auta. Jedną z tych części jest parownik odpowiedzialny za odparowanie czynnika chłodniczego. Podczas tego procesu nadmiar wilgoci często osadza się na nim, przez co może być wymagane odgrzybianie klimatyzacji.

Ma to związek z faktem, że zatrzymywana wilgoć blokuje wydostawanie się z auta różnego rodzaju zanieczyszczeń: kurzu, dymu tytoniowego, roztoczy. To wpływa z kolei na powstawanie pleśni. Pierwszą oznaką zagrzybienia klimatyzacji jest przykry zapach. Niepokój powinna wzbudzić także mniej wydajna praca układu chłodniczego oraz parowanie szyb od wewnątrz. Każda z tych sytuacji podpowiada, że należy wykonać odgrzybianie, np. ozonowanie klimatyzacji. Jak to zrobić?

Jak odgrzybić klimatyzację w warunkach garażowych?

Odgrzybianie klimatyzacji powinno odbywać się średnio raz w roku, najlepiej w okolicy wiosny. Termin ten wynika z faktu, iż jesienią oraz zimą wilgotność powietrza jest wyższa. Opcje są dwie: czyszczenie i dezynfekcja układu we własnym zakresie albo w profesjonalnym serwisie. Jeśli chcemy zrobić to samodzielnie, musimy w pierwszej kolejności sprawdzić stan filtra kabinowego. Gdy jest bardzo zabrudzony, należy go wymienić.

Jeżeli nie, wystarczy oczyszczenie układu specjalną pianką do odświeżania. W tym celu powinno się rozpylić preparat zgodnie ze wskazaniami producenta w kanale klimy. Najczęściej trzeba wprowadzić specjalną rurkę przez kratkę na kokpicie i przycisnąć rozpylacz. Kolejny krok to ozonowanie, czyli wypożyczenie generatora ozonu, umieszczenie go w aucie i uruchomienie. Urządzenie zdezynfekuje wnętrze samochodu w zasadzie w całości za nas, należy mieć jednak na uwadze, że jest dość drogie. Ile kosztuje serwis klimatyzacji?

Ile kosztuje serwis klimatyzacji?

Kiedy udamy się do serwisu na przegląd, czyszczenie i dezynfekcję klimatyzacji, będziemy musieli liczyć się z pewnymi kosztami, niekoniecznie wyższymi niż w warunkach domowych. Nie trzeba też martwić się przy tym o wypożyczenie ozonatora, jego prawidłową obsługę i oddanie na czas. Zaprowadzenie auta do specjalizującego się w tej usłudze warsztatu to najprostszy i w pełni skuteczny sposób na to, jak odgrzybić klimatyzację.

Pracownik wymieni filtr na nowy, napełni klimatyzację czynnikiem chłodzącym oraz wykona profesjonalną dezynfekcję ozonatorem lub metodą ultradźwiękową. Obie metody są równie skuteczne, a ich koszt oscyluje na podobnym poziomie. Zależnie od regionu i nakładów pracy (a także wyboru miedzy ASO a niezależnym warsztatem) za kompleksową usługę zapłacimy między 150 zł a 400 zł. W stosunku do kosztów wymiany uszkodzonego układu rachunek będzie relatywnie niski. Ile kosztuje nabicie klimy?

Kiedy trzeba nabić klimatyzację w aucie?

Regularne uzupełnianie poziomu czynnika chłodzącego to podstawa prawidłowej pracy klimatyzacji. Ile kosztuje nabicie klimatyzacji w serwisie? Zapłacimy za to średnio od 80 zł do 150 zł. Tym samym nie trzeba obawiać się poniesienia bardzo wysokich kosztów, szczególnie że pojazd wymaga tego zabiegu raz na dwa lata. Czas realizacji tej usługi to z kolei około 30 minut, a więc i strata czasu jest niewielka. Bez wątpienia warto zadbać o układ klimatyzacji w swoim pojeździe, by cieszyć się zdrowym, czystym powietrzem podczas jazdy.