Wibracje, które pojawiają się na kole kierownicy, nie zawsze są takie same, ale dzięki temu można trafniej określić ich przyczyny. Czasami są to drgania pojawiające się na chwilę przy określonych prędkościach lub tylko podczas hamowania. W innych przypadkach utrzymują się cały czas i np. rosną wraz z prędkością jazdy. Mogą pojawić się nagle lub narastać stopniowo przez miesiące.

Jedno jest pewne: jeśli wystąpią, w trosce o siebie i samochód trzeba jak najszybciej zlokalizować i usunąć ich przyczynę. Skutki lekceważenia tego problemu mogą być bardzo poważne. Jeśli wynika on np. z uszkodzenia opony (tzw. guz), kierowca może w każdej chwili stracić panowanie nad autem.

Niewyważone koła to tylko jedna z przyczyn drgań. Nawet jeśli nie grozi to szybkim uszkodzeniem samochodu, to utrzymujące się długo drgania zwiększają zmęczenie i rozdrażnienie kierowcy, a tym samym obniżają jego koncentrację.

Najbardziej powszechną przyczyną drgań są wady kół, a w szczególności opon, które w trakcie eksploatacji ulegają nierównemu zużyciu lub mają punktowe uszkodzenia powodujące niewyrównoważenie.

Wibracje mogą pochodzić też od układu hamulcowego, przekazania napędu, a nawet od samego silnika. Na pewno nie warto pochopnie podejmować decyzji o wymianie drogich elementów, pamiętając o tym, że objawy często bywają takie same mimo różnych przyczyn.

Oto najczęściej występujące przypadki drgania kierownicy i ich przyczyny.