Zapalniczka samochodowa – jak działa gniazdo?

Zapalniczka samochodowa to nic innego jak urządzenie z grzałką, które emituje energię wówczas, gdy elementy metalowe mobilnej części zapalniczki dociśnięte są do styków. Gniazdo zwykle dostarcza prąd o napięciu 12 V (czasami 24 V), co przyniosło pomysły na stworzenie gadżetów samochodowych poprawiających komfort każdej podróży.

W jaki sposób można uzyskać dostęp do napięcia z zapalniczki? Najbardziej rozpowszechnionym sposobem na uzyskanie dostępu do prądu z gniazda zapalniczki jest zastosowanie dedykowanego adaptera. Przejściówka z jednej strony jest zakończona tak, by pasować do gniazda zapalniczki, a z drugiej ma np. port USB. Dzięki temu zwiększa się funkcjonalność gniazda, a my możemy korzystać z dostępu do prądu podczas każdej podróży.

Adapter do zapalniczki samochodowej – jak wykorzystać?

Kiedy już mamy odpowiedni adapter, możemy z powodzeniem podłączać różne urządzenia, które będziemy w stanie zasilić prądem z akumulatora. Dzięki tej funkcji rozładowane telefony przestają być problemem podczas długich podróży. Użytkowanie takich gadżetów ma wiele plusów – możemy nawet podłączyć kubek termiczny z kablem USB. Istnieje jednak więcej rozwiązań, które poprawiają funkcjonalność gniazda zapalniczki samochodowej.

Nie każda przejściówka musi być zakończona portem USB. Na rynku znajdziemy także te, które umożliwiają podłączenie klasycznej wtyczki – dzięki temu podtrzymamy także pracę laptopów. Innym popularnym adapterem do gniazda zapalniczki jest transmiter BT, który pozwala na połączenie urządzeń zewnętrznych z radiem samochodowym – np. telefonów – przez łącze Bluetooth. Dzięki nim możemy słuchać ulubionej muzyki, nawet wówczas, gdy nasze radio samochodowe nie ma funkcji BT. Wystarczy w tym celu ustawić radio i przetwornik na odpowiednią częstotliwość.

Każdy adapter z jednej strony kończy wtyczka do zapalniczki samochodowej – jak podłączyć takie urządzenie? Wystarczy wyciągnąć element mobilny zapalniczki i umieścić w gnieździe złącze przejściówki, po czym, analogicznie, docisnąć ją, aż poczujemy opór. Większość przejściówek ma diody LED, które zapalają się po odpowiednim umieszczeniu urządzenia w gnieździe.

Zapalniczka samochodowa nie działa – co robić?

Jeśli gniazdo nie działa, dobrze jest zyskać pewność, że problem na pewno leży po stronie zapalniczki, a nie urządzenia, które próbujemy podłączyć. Najlepszym sposobem będzie wykonanie testu – podłączenie innego odbiornika. Jeśli okaże się, że pozostałe również nie działają, należy sprawdzić, czy na stykach w gnieździe nie ma ognisk korozji. W takim przypadku pomocne może okazać się zastosowanie specjalnego preparatu, który usuwa tlenki i umożliwia przepływ prądu.

Innym sposobem jest sprawdzenie napięcia. Musimy wiedzieć, jak zbudowana jest zapalniczka samochodowa – gdzie plus, gdzie minus. Najlepiej zrobić to za pomocą testera napięcia, pamiętając, że plus jest w środku, a minus – na obudowie gniazda. Przydatne będą też kolory przewodów: czerwony oznacza plus, a czarny – minus. Może okazać się, że doszło do spięcia w instalacji i zadziałało zabezpieczenie nadprądowe (spalił się bezpiecznik). Wtedy wystarczy wymienić bezpiecznik na nowy.

Zapalniczka samochodowa jest zatem użytecznym źródłem prądu, które można wykorzystać w dowolny sposób, tak aby podróż przebiegała komfortowo. Wybór odpowiednich adapterów z pewnością ułatwi korzystanie z urządzeń mobilnych w trakcie podróży.