Producenci zezwalają na holowanie coraz cięższych przyczep. Małe SUV-y mogą (przynajmniej w niektórych wersjach) zabrać 2,5 t! Czy przed wyjazdem wystarczy spojrzeć na zapis w dowodzie rejestracyjnym? Nigdy przyczepa nie może być cięższa od holownika. Z kategorią B zawsze możemy ciągnąć przyczepę lekką.
Przy ciężkiej trzeba wziąć pod uwagę ograniczenia: dopuszczalna masa całkowita (dmc) zestawu nie może przekroczyć 3,5 t, masa własna holownika nie może być mniejsza od dmc przyczepy. Ilość osi nie ma znaczenia. Więcej pociągniemy z prawem jazdy B+E. Wtedy dmc holownika nie może przekroczyć 1,33xdmc przyczepy (warunki techniczne związane z hamulcami).
Przykład: C-Crosser 2.2. Masa własna 1750 kg, dmc 2410 kg, masa przyczepy (teoretycznie) - 2000 kg. Z prawem jazdy B możemy zabrać przyczepę o dmc 1090 kg (warunek o dmc zestawu poniżej 3,5 t), z B+E - 1810 kg. Przydatne informacje Hak odłączany pozwala pozbyć się wystającego z tyłu nadwozia zaczepu.
Odłączanie wymaga czasem odkręcania śrub lub też może być w pełni automatyczne. Aktywowana na wstecznym biegu kamera ułatwia samodzielny podjazd pod dyszel przyczepy. Zapewnienie odpowiedniej widoczności (gdy przyczepa jest szersza od auta) wiąże się z montażem lusterek wstecznych na wysięgnikach.
Art. 2 Użyte w ustawie określenia oznaczają:pkt. 50) przyczepa - pojazd bez silnika, przystosowany do łączenia go z innym pojazdem;pkt. 51) przyczepa lekka - przyczepę, której dopuszczalna masa całkowita (dmc) nie przekracza 750 kg.
Art. 62 pkt. 1. Rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez: 1) samochód osobowy, samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t lub autobus - nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnącego.
Art. 88 pkt. 2 Prawo jazdy uprawniado kierowania: ppkt. 3) kategorii B: a) pojazdem samochodowym o dmc nie przekraczajcej 3,5 t, z wyjątkiemautobusu lub motocykla b) pojazdem o którym mowa w lit.a) z przyczepą o dmc nie przekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego o ile łączna dmc zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t pkt. 3
Prawo jazdy: ppkt. 3) kategorii A, B, B1, C, C1, D lub D1 - uprawnia do kierowania pojazdemw nich wymienionym z przyczepą lekką. Rozporządzenie MTiGW w sprawie warunków tech. pojazdów § 14 pkt.6.
Przepis ust. 5 (o wymaganych układach hamulcowych - przyp. red.) nie dotyczy: 1) przyczepy lekkiej, pod warunkiem że niezależnie od urządzenia łączącego przyczepa ta ma dodatkowe połączenie (łańcuch, linka), które w razie zerwania głównego urządzenia łączącego będzie zapobiegało dotykaniu jezdni przez dyszel i zapewniało niezbędną kierowalność przyczepy.7. W przyczepie o dmc nie przekraczającej 3,5 t, przeznaczonej do ciągnięcia przez pojazd, którego dmc wynosi nie mniej niż 1,33 dmc przyczepy, dopuszcza się hamulec roboczy typu bezwładnościowego (najazdowy).
Galeria zdjęć
Jak holować przyczepę?
Jak holować przyczepę?
Jak holować przyczepę?