Auto Świat Porady Eksploatacja Jak usunąć pleśń z wnętrza auta?

Jak usunąć pleśń z wnętrza auta?

Jasny osad w kokpicie to często wcale nie kurz, lecz bardzo niebezpieczna dla zdrowia pasażerów pleśń. Pokazujemy, jak się jej pozbyć, żeby nie zniszczyć przy okazji wnętrza auta.

Likwidujemy pleśń w aucieAuto Bild

Zarodniki pleśni są niemal wszędzie – unoszą się w otaczającym nas powietrzu, mamy je na skórze i ubraniach. Jeśli jest ich niewiele, a człowiek mający z nimi kontakt nie jest osłabiony ani uczulony, z reguły nic strasznego się nie dzieje.

Gorzej, gdy pleśni jest dużo – wtedy robi się bardzo niebezpiecznie. Niewiele trzeba, żeby we wnętrzu auta rozpanoszyła się pleśń. Wystarczy wstawić pojazd na dłuższy czas do garażu i nie upewnić się wcześniej, że jego wnętrze jest suche. Podczas codziennej normalnej eksploatacji, jeśli samochód ma sprawną wentylację (drożny filtr kabinowy), cyrkulacja powietrza rozwiązuje problem – zarodniki nie mogą spokojnie osiąść i się rozwijać.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Pierwszym objawem jest zwykle nieprzyjemny piwniczny zapach – tu pomóc może ozonowanie wnętrza i odkażenie klimatyzacji. Jeśli na plastikowych i gumowych elementach pojawia się osad, trzeba zdecydowanie i ostrożnie działać.

Przed czyszczeniem warto się zaopatrzyć w rękawiczki gumowe i maskę chroniącą drogi oddechowe – wdychanie zarodników pleśni jest groźniejsze od jej dotykania czy nawet połknięcia.

Autor Piotr Szypulski
Piotr Szypulski
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków