- W sklepach jest mnóstwo uchwytów samochodowych różniących się nie tylko ceną. Spore różnice dotyczą także jakości produktów
- Przed wyborem mocowania upewnijmy się czy pasuje do naszego telefonu. Trudniej będzie wybrać zestaw do starszej i mniejszej komórki
- Coraz popularniejsze stają się uchwyty z wbudowanym ładowaniem bezprzewodowym i automatycznym dociskaniem ramion
Na samochodowym uchwycie na telefon lepiej nie oszczędzać. Im droższy model wybraliśmy tym lepiej zainwestować w solidne mocowanie. W przeciwnym wypadku, gdy marne akcesoria zawiodą trzeba liczyć się z konsekwencjami upadku smartfona. W najlepszym wypadku może skończyć się na porysowaniu obudowy. W najgorszym zaś oznacza to chociażby bardzo kosztowną wymianę wyświetlacza na nowy.
Przeczytaj też:
W sklepach bez trudu znajdziemy mnóstwo pomysłowych akcesoriów. Począwszy od charakterystycznych mat przyklejanych na deskę rozdzielczą po dość masywne uchwyty mocowane do szyby poprzez przyssawkę. Każdy ma swoje wady i zalety.
Na co zwrócić uwagę?
- Dopasuj swój telefon do uchwytu. Powinien pewnie tkwić w mocowaniu. Wyjmowanie i wkładanie powinno odbywać się bez trudu
- Sprawdź rozstaw ramion, by upewnić się czy nie zasłaniają np. gniazda do ładowania lub nie opierają się o przyciski na obudowie smartfona
- Jeśli telefon wkładamy lub wyjmujemy z dużą siłą to lepiej poszukać innych akcesoriów
- Uchwyty z ładowaniem indukcyjnym należy podłączyć do samochodowej ładowarki. Upewnijmy się czy przewód jest wystarczająco długi, by połączyć uchwyt z ładowarką
- Zwróćmy uwagę na wszelkie elementy gumowe, które będą naciskać na obudowę. Kiepskie tworzywo może porysować obudowę smartfona
- Zbyt ciężki telefon i uchwyt założone na kratkę wentylacyjną mogą spowodować jej uszkodzenie
- Wiele nowych uchwytów ma na tyle duży rozstaw ramion, że stare niewielkie telefony nie będą się dobrze trzymać. Lepiej wówczas poszukać np. uchwytu magnetycznego
- Przed mocowaniem przyssawki do szyby lepiej dokładnie wyczyścić i odtłuścić miejsce montażu
- Nie należy używać siły przy blokowaniu mocowania. Nawet solidnie wyglądające tworzywo łatwo połamać
Mata na deskę rozdzielczą
Charakterystyczną matę przykleja się do deski rozdzielczej (zwykle całość można łatwo odkleić bez pozostawiania trwałych śladów). Na silikonowej powłoce kładziemy zaś telefon, który dość dobrze trzyma się podczas spokojnej jazdy. Im jednak cięższe urządzenie, tym większe ryzyko, że spadnie.
Uchwyt magnetyczny
To nic innego jak niewielki magnes mocowany do kratki wentylacyjnej lub przyssawką do szyby. Zwykle w komplecie jest niewielka metalowa płytka, którą mocujemy do telefonu. Tanie i dość skuteczne, choć wciąż istnieje ryzyko, że magnes nie zawsze utrzyma nasz telefon (szczególnie większy i cięższy model). Ponadto – im cięższy telefon, tym większe obciążenie kratki wentylacyjnej, którą z czasem można połamać.
Uchwyt do szyby
Najpopularniejsze i najsolidniejsze rozwiązanie. To nic innego jak ramię z przyssawką i mocowaniem na smartfon. Lepsze modele występują także z funkcją ładowania indukcyjnego (można także je kupić z mocowaniem do kratki wentylacyjnej). Niestety w sklepach jest mnóstwo dość tanich produktów, które poznamy po twardej przyssawce, tworzywach niskiej jakości i podatnych na złamanie elementach mocujących.
Uchwyt do kratki wentylacyjnej i wnęki na kubek
Dość popularne rozwiązanie, które dobrze sprawdza się w upalne dni (rozgrzany telefon łatwiej schłodzić niewielkim strumieniem powietrza z układu klimatyzacji). Pamiętajmy jednak, że kratki wentylacyjne zwykle wykonane są z delikatnego plastiku. Lepiej zatem nie obciążać ich zbyt ciężkim uchwytem i równie ciężkim smartfonem. Stąd w przypadku większych i cięższych urządzeń lepiej wybrać uchwyt z podstawą do wnęki na kubek w konsoli.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoUchwyty z ładowaniem indukcyjnym
Coraz popularniejsze i przystępniejsze cenowo rozwiązanie. Wystarczy włożyć telefon w uchwyt by automatycznie rozpoczęło się ładowanie. Niemniej trzeba spełnić kilka warunków. Zwykle trudniej o rozpoczęcie ładowania telefonu, gdy przechowujemy go w solidnym, grubszym etui. Ponadto, gdy korzystamy z obustronnego etui (z tzw. otwieraną klapką) to wówczas musimy zdjąć całe etui.
Galeria zdjęć
Uchwyt z ładowaniem indukcyjnym - Hama FC-10 Flex. Ramiona rozsuwa się ręcznie przez co wyjmowanie telefonu nie jest zbyt wygodne (trzeba wcisnąć przycisk obok gniazda micro USB).
Navitel SH1000 Pro - bardzo solidnie wykonany zautomatyzowany uchwyt z ładowaniem bezprzewodowym (standard QI) z deklarowaną mocą do 15W. Wystarczy dotknąć sensora z tyłu, by ramiona rozsunęły a następnie dosunęły, by zamocować telefon. Uchwyt z gniazdem USB-C. Pasuje do telefonów o szerokości od 58 do 82 mm.
Xblitz G550 mocowany do kratki wentylacyjnej. Elegancko wykonany uchwyt z funkcją ładowania indukcyjnego (standard IQ i zasilanie USB-C). Ramiona rozsuwają i zsuwają się automatycznie (dźwignia mocowania jest dość delikatna). Szerokość ramion - 60-85 mm.
SBS TESUPROUNDWIR10W - za tą dość długą nazwą kryje się porządny uchwyt do kratki wentylacyjnej. W standardzie ładowanie bezprzewodowe z mocą 10W. Ramiona rozsuwa się ręcznie. Zasilanie poprzez microUSB.
Prosty i niedrogi uchwyt Hama 00178334 z klejoną przyssawką do szyby. Niezłe materiały choć dźwignia blokady wydaje się dość delikatna. Rozstaw ramion - 55 - 85 mm.
Xblitz G850 Pro z ładowaniem bezprzewodowym i zasilaniem USB-C. Boczne ramiona rozsuwają się automatycznie (wystarczy nacisnąć przycisk). Dolne reguluje się ręcznie. Konstrukcja dopasowana do mocowania na desce jak i szybie. W komplecie klips do kratki wentylacyjnej.
Mniejsze i starsze urządzenia mogą nie pasować do nowych uchwytów. Warto sprawdzić przed zakupem minimalny rozstaw ramion.
Hama 183303 Easy snap - z bardzo długim ramieniem o regulowanej długości. Dobra propozycja do aut z mocno wysuniętą przednią szybą. Jakość tworzyw przyzwoita ale nie najwyższa. Rozstaw ramion 55-85 mm.
Uchwyt magnetyczny do kratki wentylacyjnej. Hama 173765. Mały i dość solidnie wykonany. W komplecie blaszka do telefonu.
Xblitz G950 Pro - dość masywny i potężny uchwyt z mocowaniem do szyby oraz kratki wentylacyjnej. Ładowanie indukcyjne z mocą do 10 W. Rozstaw ramion od 130 mm do 175 mm. Boczne końcówki rozsuwają się automatycznie. Dolna część mocowania jest nieruchoma.
Hama 183203, czyli prosty model do kratki wentylacyjnej. Rozstaw ramion 55-85 mm. Brak blokady ramion po zamocowaniu telefonu, przez co urządzenie nie jest w pełni stabilne.