Jak działa lusterko fotochromatyczne?

Lusterka wewnętrzne w samochodach są bardzo istotne. Stanowią bezpośrednio o naszym bezpieczeństwie. Dzięki takiemu rozwiązaniu maksymalizujemy w pojazdach pole widzenia podczas poruszania się na drodze. Fotochromatyczny rodzaj lusterka ma za zadanie zapobiegać oślepieniu kierowcy oraz ułatwić mu widoczność przestrzeni za pojazdem.

Takie rozwiązanie jest szczególnie pomocne, gdy prowadzimy auto po zmroku. W lusterku wstecznym odbijają się wówczas światła innych pojazdów jadących za nami, które oślepiają i ograniczają nam tym samym widoczność. Z pomocą przychodzi właśnie lusterko fotochromatyczne, które ma za zadanie zniwelować te zjawiska oraz poprawić komfort jazdy. Na rynku dostępne są dwa rodzaje lusterek fotochromatycznych. Ich sposób działania nieco się różni.

Pierwszy typ spełnia swoją funkcję dzięki zastosowaniu metody chemicznej. Tak skonstruowane lustro wykorzystuje reakcję chemiczną, która zachodzi na powierzchni szkła. Podczas gdy do elementu docierają promienie świetlne, pokryta w ten sposób warstwa lusterka, zmniejsza odbicie wiązki. Następuje przyciemnienie powierzchni. Kiedy ilość światła maleje, powierzchnia ponownie się rozjaśnia.

Kolejny rodzaj to gadżet, wykorzystujący energię elektryczną. Nazywamy go również lusterkiem elektrochromatycznym. W tym przypadku naturalny sposób przyciemniania powierzchni został zastąpiony czujnikiem natężenia światła. Sensor pracuje nieustannie po uruchomieniu silnika. Bada on natężenie światła i automatycznie dostosowuje jasność naszego zwierciadła. Dzięki takiemu inteligentnemu rozwiązaniu, w dzień lusterko fotochromatyczne nie reaguje, a proces przyciemniania rozpoczyna się dopiero w nocy.

Montaż lusterka fotochromatycznego

Instrukcja montażowa może być albo banalnie prosta lub nieco bardziej skomplikowana. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj urządzenia decydujemy się wykorzystać w naszym samochodzie. W przypadku instalacji lusterka opartego o metodę chemiczną wystarczy, że zwyczajnie zdemontujemy poprzednie i założymy w jego miejsce nowy odpowiednik. Jeżeli decydujemy się na bardziej nowoczesne rozwiązanie sterowane czujnikiem, proces ten będzie się różnił. Nie należy jednak się tego bać. Jesteśmy w stanie bez problemu zrobić to samodzielnie. Jak podłączyć lusterko fotochromatyczne?

Musimy mieć na uwadze, iż elektroniczna wersja stale wykorzystuje odpowiednio zintegrowany czujnik. Powinniśmy zacząć od demontażu starego lusterka wstecznego. Kable niezbędne do zasilania nowego należy podłączyć do systemu oświetlenia wewnętrznego. Znajduje się on w podsufitce. Jeśli z jakiegoś powodu nie wiemy, jak zrobić lusterko fotochromatyczne w naszym aucie, zaleca się zasięgnąć pomocy wyspecjalizowanego mechanika samochodowego.

Chcąc zamontować taki gadżet, warto zwrócić szczególną uwagę na jakość jego wykonania. Warto wybrać taki egzemplarz, który odpowiednio pasuje do posiadanego przez nas modelu pojazdu. Mamy wtedy pewność, że cała instalacja jest dopasowana i lusterko wykonuje swoją pracę poprawnie. W celu weryfikacji działania czujnika możemy posłużyć się latarką. Świecąc na sensor oraz zakrywając dostęp światła, będziemy w stanie stwierdzić, czy reaguje poprawnie.

Ceny takich gadżetów mieszczą się w przedziale od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za jeden egzemplarz. Nie jest to wygórowany koszt w zamian za to, co oferują. Odpowiadają one bezpośrednio za zwiększenie naszego bezpieczeństwa na drodze, gdzie musimy być nieustannie skupieni. Warto zatem rozważyć taki zakup.