Choć wydawałoby się, że głównym zadaniem felg jest jedynie nadanie pojazdowi lepszego wyglądu, to element ten służy także do solidnego scalenia opony z resztą pojazdu. To głównie modele wykonane z aluminium pełnią wyłącznie funkcję dekoracyjną kół, choć w minimalnym stopniu chronią one także wnętrze mechanizmu przed uderzeniami kamieni. Regeneracja felg to zabieg, który zyskuje coraz większą popularność. Czy jest to bardziej opłacalne od kupna nowych felg, tym bardziej że jest to niebagatelny wydatek.

Na czym polega regeneracja felg?

Regeneracja felg to bardzo przydatny zabieg. Nawet najmniejsze uszkodzenie bądź odprysk w stalowej części może przyczynić się do powstania rdzy i tym samym do trwałego zniszczenia metalowej konstrukcji. W skład procesu odnawiania wchodzi przede wszystkim naprawienie wszelkich większych i mniejszych uszkodzeń powstałych w wyniku otarć o krawężnik, uderzeń, kolizji czy innego rodzaju usterek mechanicznych. W przypadku stalowych części podstawą będzie dokładne wyczyszczenie felgi z brudu i zanieczyszczeń, wypolerowanie całej powierzchni oraz malowanie specjalną farbą w sprayu.

Jak odnowić felgi aluminiowe? W tej sytuacji należy postąpić analogicznie, choć wbrew pozorom będzie to zadanie nieco trudniejsze. Felga wykonana z aluminium nie musi być polerowana – wszelkie ubytki i odpryski należy zabezpieczyć za pomocą specjalnej szpachli przeznaczonej do tego rodzaju metalu. Cały proces potrwa również nieco dłużej ze względu na konieczność położenia minimum dwóch cienkich warstw mieszanki, która powinna dokładnie wyschnąć. Dopiero wówczas możemy przejść do delikatnego polerowania powierzchni, aby nadać jej gładkie i równe wykończenie.

Regeneracja felg – w warsztacie czy samodzielnie?

Do wykonania znacznej większości napraw dotyczących samochodu najlepiej wynająć fachowca. Jednak gdy chodzi o prace typowo wykończeniowe, takie jak regeneracja felg, można bez wahania podjąć się takiego zadania samodzielnie. Pamiętajmy, by przed rozpoczęciem pracy w pierwszej kolejności upewnić się, że uszkodzenia felg nie są zbyt poważne. Gdy okaże się, że konstrukcja ma zbyt głębokie pęknięcia, może to wiązać się z koniecznością wymiany ich na nowe ze względów bezpieczeństwa. W razie wątpliwości powinniśmy skonsultować tę sprawę z mechanikiem.

Jeżeli jednak czujemy się na siłach, by zrobić to samodzielnie lub wolimy, by renowacją zajął się specjalista, należy sprawdzić, który warsztat w naszej okolicy świadczy tego typu usługi. Pamiętajmy jednak, że będą one dość kosztowne. Aby zorientować się, ile kosztuje odnowienie felg, zapytajmy o to w przynajmniej kilku miejscach. W zależności od miasta oraz firmy taki zabieg może kosztować od 400 do nawet 2000 tysięcy złotych za komplet felg aluminiowych, oraz pomiędzy 300 a 800 złotych za naprawę stalowych.

Regeneracja felg – krok po kroku

Jeśli podejmiemy decyzję o samodzielnym wykonaniu tej pracy, w pierwszej kolejności trzeba zapoznać się instrukcją, jak zregenerować felgi aluminiowe, które są nieco trudniejsze do odnowienia. W pierwszej kolejności zdejmujemy całą oponę i dokładnie czyścimy metalową część. Następnie odtłuszczamy jej powierzchnię wacikami nasączonymi benzyną ekstrakcyjną. Gdy całość wyschnie, zabezpieczamy oponę oraz bieżnik za pomocą taśmy malarskiej i starych gazet. W kolejnym kroku można dokonać krótkiego szlifowania włókniną ścierną, a potem szpachlowania całości. Na tym etapie należy uzupełnić drobne ubytki i nierówności w powierzchni.

Nakładamy 2-3 cienkie warstwy szpachli i między kolejnymi czekamy co najmniej 30 minut, by dokładnie wyschły. Potem trzeba delikatnie oczyścić felgę ściereczką chłonącą pył i nałożyć specjalny podkład w sprayu. W tym przypadku również warto położyć kilka cieńszych warstw i dopiero później całość pomalować farbą oraz polakierować. Ponieważ regeneracja felg ma na celu przede wszystkim odnowienie ich estetycznego wyglądu, to warto wybrać taki kolor lakieru, który najbardziej przypadnie nam do gustu.

Czy warto odnawiać felgi?

Bez wątpienia regeneracja felg to opłacalny zabieg, zwłaszcza jeżeli zdecydujemy się na wykonanie go samodzielnie. Koszt potrzebnych materiałów będzie znacznie niższy niż usługi w specjalistycznym warsztacie. Jeśli jednak nie wiemy, jak odnowić alufelgi i wolimy, aby zrobił to za nas specjalista, wybierzmy polecany salon. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się gładkim i estetycznym wykończeniem kół samochodu.