Co innego przechowywanie, a co innego transport narzędzi. Inaczej też wygląda sytuacja, gdy narzędzi jest trochę a miejsca dużo, i inaczej, gdy narzędzi jest dużo, a miejsca mało i trzeba mocno kombinować, by mieściły się w domu czy w garażu i nie zagracały pomieszczenia. Wreszcie istotne jest, co to za narzędzia – czy są podatne na uszkodzenie i do czego służą.
Zaletą toreb na narzędzia jest to, że można je zarzucić na ramię, gdy puste – zwinąć i wcisnąć do szuflady, są plastyczne i zajmują mało miejsca np. w bagażniku auta. Nie jest jednak najlepszym pomysłem trzymanie w torbach jakichkolwiek narzędzi do drewna – wióry łatwo wbijają się w materiał, oczyścić go trudno – o czystości zapomnij! Za to torba na drobne narzędzia ręczne – wkrętaki, szczypce, klucze płaskie – jest w porządku. Torba-organizer jest rzeczą przydatną zwłaszcza wtedy, gdy chcemy wziąć ze sobą zestaw narzędzi do wykonania określonej pracy – przecież nie będziemy wozić ze sobą zawartości całego garażu, prawda?
Skrzynka-organizer na śrubki
Wyobraź sobie, że ilekroć zapomnisz dopiąć zatrzasków i podnosisz skrzynię z drobiazgami, cała jej zawartość – tysiąc pracowicie przesegregowanych wcześniej śrubek ląduje na ziemi! Nie licz na to, że zawsze będziesz pamiętał, aby ją domknąć – kiedyś, prędzej czy później zapomnisz! Rozwiązanie? Skrzynka, która nawet gdy jest otwarta, nie zgubi zawartości, gdy chwycisz za rączkę. Rozwiązania są różne – skrzynka z przegródkami może być po prostu dobrze wyważona, a plastikowe wieko nie ma wpływu na jej stabilność, ale zdarzają się też skrzynie 2-poziomowe z systemem zawiasów, które – gdy wysuniemy rączkę transportową – blokują skrzynię przed otwarciem.
System blokad sprawia, że po uniesieniu za rączkę niezatrzaśnięta skrzynia nie otworzy się. Otwarcie kufra możliwe jest dopiero po opuszczeniu rączki – zapobiega to rozsypaniu się posegregowanych drobiazgów na podłogęŹródło: Auto Świat / Maciej Brzeziński
Skrzynka –organizer, zwłaszcza gdy jest duża, powinna mieć wyjmowane przegródki. Nie zawsze musisz przecież ciągnąć ze sobą całej skrzyni np. na piętro – czasem wystarczy wziąć ze sobą jedną czy dwie przegródki, prawda?
Skrzynia na elektronarzędzia
W kuferku oprócz narzędzia zmieszczą się także akcesoria do niegoŹródło: Auto Świat / Maciej Brzeziński
Tym się m.in. różnią narzędzia profesjonalne od amatorskich, że profesjonalne możesz kupić w postaci sprzętu zapakowanego w karton, ale jeśli tylko chcesz, możesz kupić narzędzie zapakowane w skrzynkę systemową, a możesz też kupić skrzynki systemowe osobno. Systemowe skrzynki-kufry na narzędzia to takie kufry, które mają różną wysokość, ale identyczną podstawę i mocowania, które pozwalają łączyć skrzynki ze sobą – wtedy zamiast dwóch-trzech małych walizek masz jedną większą, albo łączysz ze sobą kilka skrzynek, tworząc wysoki słupek, który dowozisz z samochodu do domu na wózku, który może być również wózkiem systemowym.
Skrzynki systemowe składają się z reguły z dwóch rzeczy: samej skrzynki i wkładu dopasowanego do konkretnego narzędzia. Innymi słowy: w zależności od plastikowej formy, którą włożymy do kufra, to samo pudło może mieścić wygodnie i bezpiecznie różne narzędzia. Zalety skrzynek systemowych: można w nich trzymać narzędzie (pilarkę, wkrętarkę, szlifierkę – cokolwiek) wraz z wszystkimi akcesoriami, które towarzyszą danemu narzędziu. W garażu czy w aucie panuje wtedy wzorowy porządek i wiemy, gdzie co jest. Narzędzia nie obijają się i nie niszczą. Wady kuferków są takie, że nosi się je stosunkowo niewygodnie i w aucie potrzeba na nie więcej miejsca – no ale to nie dla każdego jest problem. Do skrzyń przewidzianych na konkretne narzędzia można sobie dokupić skrzynkę bez wkładu „po prostu na narzędzia”, niektóre marki oferują też organizery na drobiazgi kompatybilne z kuframi systemowymi.
W ogóle to nawet, jeśli nie mamy elektronarzędzi danej marki, możemy wybrać sobie z oferty producenta same kufry – dwie-trzy skrzynki różnej wielkości i np. wózek do tego. Zwykle nie jest tanio, ale w niektórych przypadkach naprawdę warto. Dobry kufer nie połamie się od byle czego i nie zepsuje się sam z siebie – a z tanimi „chińczykami” różnie bywa.
Każda firma narzędziowa ma swoje kufry, kufry różnych marek zwykle nie są ze sobą kompatybilne.
Systemy do przechowywania narzędzi
Kufry systemowe można łączyć ze sobą – ułatwia to przechowywanie i transportŹródło: Auto Świat / Maciej Brzeziński
Kufry systemowe można spinać ze sobąŹródło: Auto Świat / Maciej Brzeziński
Kuferki i wózki systemowe mają w ofercie nie tylko producenci elektronarzędzi – w różnych sklepach dostępne są wózki i skrzynki producentów oferujących tylko albo głównie systemu przechowywania, z których można uskładać zestaw do przechowywania rzeczy garażowych taki, jaki najbardziej nam pasuje. Warto mieć świadomość, że jedna duża skrzynia na duże rzeczy na pewno się przyda, ale lepiej od jednej dużej skrzyni mieć dwie-trzy mniejsze albo jedną użą i dwie mniejsze. Jeśli – dla porządku w garażu można je ze sobą połączyć – tym lepiej.
Torba czy skrzynia – co lepiej chroni?
Sztywna skrzynka lepiej chroni narzędzia, zwłaszcza precyzyjne, ale też nie zawsze jest poręczna. W bagażniku małego auta dużo skrzynek nie zmieści się, ale za to w garażu sprawdzi się świetnie – nie będziesz trzymać jednej torby na drugiej, a skrzynki ustawione w słupek – jak najbardziej tak. W torbie można trzymać sprzęt nienarażony na uszkodzenia. Wiertarka czy klucz udarowy w torbie? Czemu nie! Frezarka? Hmmm... już niekoniecznie – upadnie ci torba na ziemię – i po frezarce, która z natury jest narzędziem precyzyjnym i któremu towarzyszą różne delikatne akcesoria. Wszystko ma swoje wady i zalety, ale jedno jest pewne: nadmiar rzeczy przewalających się luzem na półkach oznacza, że gdy coś będzie potrzebne, na pewno tego nie znajdziesz. By tego uniknąć, należy stosować zasadę: po pracy, choćby było to tylko wieczorne majsterkowanie, każde narzędzie ląduje w swojej skrzyni czy torbie ze wszystkim, co powinno mu towarzyszyć. Nie zostawiaj rozrzuconych narzędzi do rana – do tego czasu zapomnisz, gdzie i co porzuciłeś!