Nadrzędnym zadaniem tej części samochodowej jest przede wszystkim ochrona silnika. To najlepszy sposób na zabezpieczenie go przed szkodliwym działaniem wody, piasku, błota oraz kurzu, które są wprost nieodzowne w trakcie jazdy w terenie. Snorkel to absolutny must have dla fanów dzikich wrażeń w trudnych warunkach.

Co to jest snorkel?

Snorkel ma zazwyczaj postać prostokątnej rury biegnącej od nadkola po krawędź linii dachu. Warto wiedzieć, że ten element dostarcza do silnika powietrze, które unosi się znacznie wyżej niż w przypadku uniwersalnego wlotu. Część snorkela jest celowo poprowadzona ponad linię dachu, by można było pobierać czystsze i chłodniejsze powietrze.

Jak założyć snorkel?

Jeśli chcecie zamontować snorkel w swoim terenowym samochodzie, możecie zrobić to na dwa sposoby. Możecie zrobić to samodzielnie poprzez skonstruowanie wlotu powietrza własnoręcznie. Jednakże najczęściej systemy typu DIY wyglądają dość nieestetycznie i nie są dopasowane do samochodu. Wielu kierowców, którzy chcą zaoszczędzić, używają do tego np. kolanka hydrauliczne lub elementy rur. Domowe akcesoria z pewnością nie będą odporne na zarysowania, obicia oraz otarcia. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że snorkel stworzony w domu po prostu szybko się zepsuje i będzie kompletnie nieszczelny.

Drugim sposobem jest oczywiście powierzenie montażu snorkela profesjonalistom, którzy dysponują gotowymi produktami najwyższej jakości. Mechanicy, którzy znają się na budowie i potrzebach samochodów terenowych szybko zaproponują nam snorkel stworzony z dedykowanego, odpornego tworzywa na uderzenia oraz otarcia. Gotowe zestawy są dopasowane do konkretnych modeli samochodów. Snorkel może być dostępny w różnych wersjach. Wiele zależy od silnika samochodu oraz lokalizacji kierownicy w kabinie.

Czy warto montować snorkel? Na to pytanie każdy offroadowiec odpowie zawsze, że tak. Snorkel nie tylko zabezpiecza samochód przed zabrudzeniami oraz negatywnym wpływem wody, czy piachu, ale także diametralnie zmienia wygląd naszego auta. Ta popularna część samochodowa nadaje terenowego sznytu oraz optycznie powiększa pojazd.

Snorkel - jak zamontować i ile kosztuje?

Początkujący kierowcy, którzy chcą poznać smak jazdy terenu ze snorkelem muszą liczyć się ze sporymi kosztami. Ceny zewnętrznych wlotów powietrza wahają się od 1500 do 2000 zł. Na przykład, snorkel do Toyoty Hilux kosztuje 1650 zł, a snorkel do Jeepa Wranglera około 1950 zł.

Snorkel można zamontować w ciągu kilku godzin. Doświadczeni mechanicy, którzy na co dzień zajmują się serwisowaniem samochodów terenowych, często potrzebują 2-3 godzin na jego poprawne zamontowanie. Koszt montażu waha się od 500 zł do 1000 zł. Wszystko zależy od modelu samochodu i, czy gotowy produkt będzie łatwo dopasować do auta bez dodatkowych cięć. Jeśli kupimy w warsztacie zestaw do samochodu, z pewnością otrzymamy dobry rabat.

Mechanicy podczas montażu wykonają kilka otworów w błotniku. Umieszczą w nim śruby mocujące. Dodatkowo należy wykonać jeden otwór na rurę, która dostarcza powietrze. Zazwyczaj, jeśli snorkel jest dopasowany do naszego pojazdu, to nie ma potrzeby, aby zmodyfikować obudowę filtra. Jeśli jednak okaże się, że snorkel nie jest przeznaczony do naszej wersji silnikowej, wówczas mechanik będzie musiał usprawnić obudowę. Snorkel powinien zostać skierowany do przodu. Pęd powietrza zmniejsza opór, który jest stawiany przez wlot, co znacznie wpływa na dostarczanie powietrza do filtra.

Idealny snorkel powinien być tak zaprojektowany, by deszczowa woda cały czas była odprowadzana przez górną część wlotu, często nazywana potocznie grzybkiem. Offroadowcy decydują się na zmianę kierunku snorkela np., gdy występuje bardzo wysoki poziom zapylenia lub na samochód spływa duża ilość wody.