Wiele osób ceni jakość materiału, kolor czy łatwość w pozbywaniu się zabrudzeń z fotela. Tapicerka samochodowa może mieć różny rodzaj pokrycia. W zależności od materiału: skóra, welur, tekstylia — każdy z nich powinien być odpowiednio czyszczony i impregnowany właściwymi środkami. Co warto wiedzieć o skutecznych metodach usuwania plam?

Tapicerka samochodowa w wielu wersjach

Wśród najpopularniejszych rodzajów materiałów, z jakich stworzona jest tapicerka samochodowa, wymienić należy:

  • skórę,
  • welur,
  • tekstylia,
  • alcantarę.

Skórzana tapicerka jest niezwykle elegancka. Bardzo łatwą ją wyczyścić, a do pielęgnacji wymagana jest impregnacja przed wodą.

Tekstylne obicie to standardowy rodzaj tworzywa używanego na fotelach. Jest tanim, a zarazem trwałym materiałem, który nie nagrzewa się ani nie wychładza. To najpopularniejsza metoda obszywania foteli. Niestety tekstylia są dosyć trudne do czyszczenia.

Welurowa tapicerka samochodowa jest elegancka i przyjemna w dotyku. Jest niezwykle ceniona przez kierowców, ponieważ posiada miękkie i elastyczne wykończenie. Jednak z wieloma zaletami wiąże się wada, jaką jest trudne pranie. Wyzwaniem dla posiadaczy takich foteli jest łatwo gromadzący się kurz, włosy i sierść.

Fotele wykonane z alcantary doskonale sprawdzają się w sportowych i luksusowych samochodach. Włókna poliestrowe mają dużą odporność na ścieranie, przy czym są bardzo miękkie i wygodne.

Metody czyszczenia tapicerki samochodowej

W zależności od materiału użytego do wyprania foteli stosuje się odmienne detergenty oraz narzędzia czyszczące.

Tapicerka samochodowa obita materiałem tekstylnym wymaga sporo wysiłku, aby ponownie zyskała świeżość i estetyczny wygląd. Drobinki piasku czy kurzu można usunąć za pomocą odkurzacza. Większy problem sprawia jednak pozbycie się plam. Zabrudzenia wymagają dokładnego prania ekstrakcyjnego. Ten typ czyszczenia polega na wykorzystaniu dogłębnego systemu natryskowo-ssącego.

Kolejnym sposobem na zniwelowanie widocznych zacieków jest wykorzystanie płynu do bonetowania. Oznacza to przetarcie foteli za pomocą ściereczki z mikrofibry nasączonej w odpowiedniej substancji czyszczącej.

Pielęgnacja welurowej tapicerki samochodowej wymaga wysiłku i czasu. Ze względu na skłonność do zbierania kurzu czy piasku, wymagane jest dokładne odkurzanie oraz wietrzenie auta. Warto również wiedzieć, że ten typ materiału pleśnieje pod wpływem wilgoci. Chcą zapobiec nieprzyjemnemu zapachowi lub pragnąc się go pozbyć, zaleca się częste przecieranie foteli specjalnymi płynami.

Skórzane fotele są łatwe w pielęgnacji i utrzymywaniu w czystości. Wystarczy przetrzeć plamę za pomocą miękkiej ściereczki, nasączonej w łagodnym detergencie. Należy uważać z siłą nacierania, aby nie odbarwić naturalnej skóry. Warto również zaimpregnować materiał przy użyciu sprayów, aby ten nie chłonął nadmiernej ilości wody. W celu zabezpieczenia koloru jak i struktury materiału stosuje się mleczko do nabłyszczania, które dostępne jest w sklepach motoryzacyjnych, na stacjach paliw iw większych marketach.

Aby wyczyścić obicie wykonane z alcantary, używa się odkurzacza oraz wilgotnej ściereczki. Materiał jest odporny na zabrudzenia i można dbać o niego w łatwy sposób. W sklepach motoryzacyjnych do zakupienia są specjalne preparaty oraz miękkie szczoteczki, dedykowane pielęgnacji tego rodzaju tapicerki.

Pranie ekstrakcyjne

Tapicerka samochodowa wymaga starannego i dokładnego czyszczenia. W celu pozbycia się głębokich zabrudzeń, powstałych na sztucznych materiałach warto skorzystać z usługi prania ekstrakcyjnego. Polega to na namoczeniu plamy oraz wyssaniu zabrudzenia. Proces, jaki wykonuje sprzęt piorący, to:

  1. Spryskanie tkaniny silnym środkiem chemicznym.
  2. Oczekiwanie na wchłonięcie produktu i rozpoczęcie jego działania.
  3. Pochłonięcie brudu za pomocą silnie ssącego odkurzacza. 

Serwis można wykonać zarówno w pralniach samochodowych, jak i spróbować tego samodzielnie w domu, po zakupie odpowiedniej myjki.