Współpraca reklamowaTestujemy na paliwach
Auto Świat > Porady > Eksploatacja > Turystyka - Nim ruszysz na grzyby

Turystyka - Nim ruszysz na grzyby

Autor Adam Jamiołkowski
Adam Jamiołkowski

Mieszkańcy miast, by wybrać się na grzyby, muszą najpierw skorzystać z samochodu. Pozostawmy go tam, gdzie nie szkodzi przyrodzie i pracującym w lesie ludziomRuchem pojazdów na obszarach leśnych rządzą dwie proste reguły. Pierwsza stanowi, że jeździć wolno tylko po drogach, które oznakowane są drogowskazami, druga mówi, że parkować można tylko w miejscach wyznaczonych. Te banalnie proste zasady są jednak nagminnie łamane, o czym można się przekonać szczególnie w drugiej połowie lata i jesienią, kiedy to rozpoczyna się czas masowych wyjazdów na grzyby. Czasem wystarczy po prostu pomyśleć Wjazd samochodem do lasu to nie tylko wykroczenie, lecz także po prostu głupota. Pod podłogą każdego współczesnego auta znajduje się rozgrzany katalizator.

Turystyka - Nim ruszysz na grzyby
Turystyka - Nim ruszysz na grzybyŹródło: Auto Świat
Turystyka - Nim ruszysz na grzyby
Turystyka - Nim ruszysz na grzybyŹródło: Auto Świat

Pozostawienie pojazdu na trawie czy suchej ściółce leśnej może więc skończyć się pożarem, który zniszczy auto i wywoła ogromne straty w lesie. Miejsce do zatrzymania trzeba więc wybrać bardzo rozważnie. Na pewno muszą liczyć sięz mandatem ci, którzy poruszają się po nieoznakowanych drogach leśnych oraz parkują w sposób utrudniający ruch. Pamiętać trzeba, że samochód pozostawiony np. przed szlabanem zagradzającym przejazd drogą leśną stoi nieprawidłowo! W każdej chwili może być ona potrzebna np. pracownikom wykonującym w lesie prace gospodarcze. Zostawiając auto przy wyjeździe z drogi leśnej na publiczną, pamiętajmy również, że z lasu wyjeżdżać może np. ciężarówka z drewnem, która ma zupełnie inny promień skrętu niż samochód osobowy.Ze strażnikami lepiej nie dyskutować Kontrolą przestrzegania prawa w lasach zajmuje się straż leśna.

Turystyka - Nim ruszysz na grzyby
Turystyka - Nim ruszysz na grzybyŹródło: Auto Świat

Jest to formacja działająca na podobnych zasadach jak policja i mająca podobne uprawnienia, aż do stosowania środków bezpośredniego przymusu włącznie. Warto wiedzieć, że wszelkie dyskusje ze strażnikami są raczej niewskazane. Nie obowiązuje ich żaden taryfikator (tak jak ma to miejsce w wypadku karanych przez policję wykroczeń drogowych), a zatem wykroczenie przeciwko porządkowi w lesie może kosztować nas tylko 20 zł, ale również i 500 zł. Lepiej więc okazać skruchę, a jeszcze lepiej - nie łamać prawa.Kontrola drogowa w LesieRozporządzenieMinistra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 30 grudnia 2002 r. w sprawie kontroli ruchu drogowego stanowi, że "strażnicy leśni i funkcjonariusze straży parku są uprawnieni do kontroli ruchu drogowego na terenach lasów lub parków narodowych". Podstawowe reguły są takie same, jak w wypadku kontroli policyjnej. Strażnik (funkcjonariusz straży parku) podaje sygnał do zatrzymania tarczą do zatrzymywania pojazdów (czyli popularnym "lizakiem"), a w warunkach niedostatecznej widoczności - latarką ze światłem czerwonym lub tarczą ze światłem odblaskowym.

Adam Jamiołkowski
Powiązane tematy:EksploatacjaPorady