• Bez aktualnej nawigacji ani rusz! Uwaga za to na kamerki i nawigacje z funkcją ostrzegania przed radarami – bywa, że są nielegalne, a za ich używanie grożą wysokie mandaty!
  • Wypadek to zawsze wielki kłopot, tym większy, gdy przytrafi się za granicą. Podstawa to dobra polisa assistance – najlepiej taka, która obejmuje auto zastępcze
  • Zgodnie z konwencją wiedeńską samochód niezarejestrowany w danym kraju nie musi mieć wymaganego wyposażenia, ale lokalna policja potrafi ignorować ten przepis

Brzmi banalnie, ale to jednak prawda – logistyka urlopowa bywa skomplikowana. Ciężko bywa już wówczas, gdy trzeba tylko się spakować i sprawnie dojechać na miejsce, a jeszcze gorzej robi się w sytuacji „awaryjnej”, gdy sprawy wymkną się spod kontroli – awaria na drodze, problemy z zagraniczną policją i (odpukać!) kolizja lub wypadek. W tym krótkim poradniku przedstawimy wam najważniejsze kwestie związane z planowaniem wakacyjnego wyjazdu i podpowiemy, w jakiej kolejności najlepiej postępować.

Przed wyjazdem. Okres przed wyjazdem to – naturalnie – pakowanie walizek i wybór hotelu, ale jeśli podróż ma odbyć się samochodem, to trzeba będzie nieco uwagi poświęcić sprawom związanym ze stanem technicznym auta i zaplanowaniem podróży. Przed każdą długą trasą warto więc, choćby pobieżnie, skontrolować stan auta: poziom płynów, kondycję opon i oświetlenia. Ważne: obciążony samochód musi mieć wyższe ciśnienie w oponach – prawidłowe wartości znajdziesz w instrukcji lub na naklejce w okolicach słupka B.