Zimy w naszym kraju są coraz słabsze, a to paradoksalnie oznacza większe wyzwanie dla opon zimowych. Muszą one sprostać bardziej zróżnicowanym warunkom na śniegu i lodzie oraz błocie pośniegowym ale również na suchej i mokrej nawierzchni przy towarzyszących tym zjawiskom, zmiennych temperaturach w okolicach 0 st. Celsjusza.

Nowoczesna opona to bardzo zaawansowany produkt, składający się z ponad 200 elementów, które współpracują ze sobą w celu uzyskania maksymalnej wydajności, doskonałych osiągów i jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa.

Jednocześnie jest to to jedyny element samochodu, który bezpośrednio odpowiada za przeniesienie wszystkich sił generowanych przez układ napędowy oraz poleceń kierowcy wprost na drogę. Opona jest też odpowiedzialna za zbieranie i przekazywanie informacji do systemów bezpieczeństwa w aucie.

To właśnie od jakości opony zależy zarówno przełożenie informacji z samochodu na drogę oraz zebranie i przekazanie informacji zwrotnych.

Nawet w bardzo zaawansowanych technologicznie autach cyfrowa asysta kierowcy musi polegać na jakości opon Foto: Michelin
Nawet w bardzo zaawansowanych technologicznie autach cyfrowa asysta kierowcy musi polegać na jakości opon

Gdy przyjrzymy się najnowszym niezależnym testom opon zimowych widać, że zaczynają one uwzględniać obecne zmienne warunki pogodowe. Pokazują również, że wielu producentów opon nie jest gotowych ze swoimi produktami na współczesny charakter zimy. Ostatni test przeprowadzony przez magazyn Auto Bild we wrześniu 2020 pokazuje jednoznacznie tą zależność. Testy przeprowadzone na różnych nawierzchniach aż 51 opon uwidaczniają technologiczną przewagę niektórych producentów. Zwycięzcą testu została najnowsza z gamy, zimowa opona Michelin Pilot Alpin 5, wyróżniając się jednocześnie jako wyjątkowy produkt (ocena wzorowa) oraz uzyskując najwyższe oceny za trwałość i ekonomikę (ocena „€co-Master”). Potwierdzili to również eksperci niemieckiej organizacji ADAC*. W teście opon zimowych 2020 - Michelin Pilot Alpin 5 uzyskały najwyższą notę deklasując konkurencję. W kontekście tak doskonałych rezultatów nie dziwi przyznanie firmie Michelin nagrody Producenta Roku opon zimowych Auto Bild 2020.

* - Test ADAC Winter 2020 – badano opony zimowe w rozmiarze 235/55 R17

Michelin Pilot Alpin 5 - otrzymane najnowsze wyróżnienia Foto: Michelin
Michelin Pilot Alpin 5 - otrzymane najnowsze wyróżnienia

Wybierz fachowy serwis

Skorzystanie z wykwalifikowanego warsztatu zajmującego się ogumieniem to dbałość przede wszystkim o bezpieczeństwo.

Fachowiec zadba nie tylko o odpowiednie wyważenie, mające olbrzymi wpływ na parametry jazdy, ale też oceni jakość, stopień zużycia i zbada ewentualne uszkodzenia, które widoczne są często dopiero po zdjęciu opon z felgi. Pamiętajmy, że dobrze wyważona opona daje komfort, ale też nie niszczy pozostałych elementów auta, jest bezpieczna i posłuży nam znacznie dłużej. Kluczowe jest też utrzymanie właściwego ciśnienia w oponach za co odpowiadają wentyle gwarantując nam optymalne parametry opon oraz zużycie. Właściwa eksploatacja opon wymaga też systematycznej ich obserwacji celem zabezpieczenia równomiernego ich zużycia wraz z ewentualną rotacją ogumienia. Warto więc wybrać fachowy warsztat oponiarski dysponujący odpowiednim sprzętem pozwalającym na sprawdzenie wszystkich powyższych elementów.

Nigdy nie lekceważ!

Przed zbliżającym się sezonem zimowym kluczowe są zatem trzy elementy.

Po pierwsze moment wymiany samej opony, miejsce gdzie dokonujemy tej wymiany oraz odpowiednio dobrana opona, która przecież jest jedynym elementem styku naszego auta z nawierzchnią.

Jak widać, tak wydawałoby się prosta czynność, wymaga zgrania ze sobą wielu elementów, których wspólnym celem jest zapewnienie nam bezpieczeństwa w trudnych i nieprzewidywalnych warunkach zimowych.