Awaria samochodu? Zachowaj zimną krew!

Pojazd może odmówić posłuszeństwa w każdej chwili i warto zdawać sobie z tego sprawę oraz być przygotowanym na najgorsze. W takiej sytuacji należy przede wszystkim:

  • zjechać na pobocze i włączyć światła awaryjne;
  • bezpiecznie opuścić pojazd i założyć kamizelkę odblaskową;
  • ustawić trójkąt ostrzegawczy (na autostradzie lub drodze ostrzegawczej w odległości 100 metrów od pojazdu, poza terenem zabudowanym w odległości 30-50 metrów, a w terenie zabudowanym bezpośrednio za samochodem);
  • sprawdzić przyczyny awarii – być może uda Ci się usunąć ją samodzielnie;
  • skontaktować się z pomocą drogową, a jeżeli posiadasz wykupione Assistance – z ubezpieczycielem.

Pamiętaj również o tym, że w razie problemów na drodze, trzeba zaopatrzyć się w apteczkę, koło zapasowe, zestaw naprawczy i narzędziowy, kamizelkę odblaskową oraz trójkąt ostrzegawczy. Warto również posiadać zapasowe płyny, jak np. olej czy płyn do spryskiwaczy.

Usunięcie awarii to szereg dodatkowych działań, na czele z wezwaniem pomocy drogowej, holowaniem pojazdu i wizytą w warsztacie. Dla łatwiejszej codzienności i w celu uniknięcia kosztów, zdecydowanie warto wykupić ubezpieczenie w sprawdzonej firmie ubezpieczeniowej takiej jak np. Warta.

Zadbaj o ubezpieczenie i nie obawiaj się awarii

Sposobem na awarie jest Assistance, czyli ubezpieczenie, które zapewnia m.in. holowanie, pomoc w razie usterki, a nawet samochód zastępczy. O korzyściach z tego rozwiązania przekonała się pani Iwona z Częstochowy, która bezskutecznie próbowała uruchomić swoje auto po kilkunastominutowym postoju. – Powód był prozaiczny – mówi Pani Iwona – Zapomniałam wyłączyć światła podczas postoju, w wyniku czego padł wysłużony akumulator. Na szczęście miałam wykupione ubezpieczenie Assistance. Zadzwoniłam do ubezpieczyciela, osoba na infolinii Warty rzeczowo oceniła sytuacją i szybko zorganizowała pomoc. Mechanik, który pojawił się po niedługim czasie, uruchomił pojazd, a ja mogłam bezpiecznie wrócić do domu.

Assistance przydaje się w różnych niepożądanych i nieprzewidzianych sytuacjach na drodze. Dzięki niemu otrzymasz wsparcie, w przypadku:

  •  przebicia opony;
  • zbicia szyby w aucie;
  • awarii w którymś z układów samochodu;
  • uszkodzenia podzespołu;
  • stłuczki z innym pojazdem;
  • straty samochodu (gdy nie masz jak wrócić do domu);
  • gdy pojazd uległ uszkodzeniu, a Ty chcesz kontynuować podróż.

To oczywiście nie wszystko – wybierając dobrą firmę możesz liczyć również na ochronę zniżek po szkodzie zarówno w AC jak i OC.

Ubezpieczenie pomocne również w przypadku kradzieży

Do najbardziej skrajnych problemów związanych z podróżowaniem samochodem zaliczamy oczywiście jego kradzież. Wykupując polisę zabezpieczasz się również na taką okoliczność.

– Kradzież auta nie jest niczym przyjemnym, a ja zauważyłem jego brak, gdy zbierałem się do pracy – opowiada Pan Konrad z Torunia, który wybrał ubezpieczenie Warta Ekstra 2000. – Kilkuminutowe poszukiwania na parkingu okazały się bezskuteczne – pojazd został skradziony. Zgłosiłem sprawę na policję, a potem udałem się do ubezpieczyciela. Oprócz zwykłego autocasco, z którego miałem otrzymać odszkodowanie za samochód, dostałem również dodatkowe 2 tysiące złotych w ramach dodatku na wypadek utraty auta, z którego skorzystałem podczas podpisywania umowy. Mogłem wydać te pieniądze na co chciałem i okazały się one wsparciem, ponieważ przez jakiś czas musiałem korzystać z taksówki i pociągu. Na szczęście szybko otrzymałem również odszkodowanie po kradzieży, dzięki czemu nie musiałem długo czekać na zakup nowego auta.