Nie chcemy cię straszyć i odwodzić od wyjazdu samochodem na wakacje, wręcz przeciwnie – samochód to wolność, jakiej nie daje samolot, pociąg ani autokar. Już po drodze do celu można zwiedzać piękne zakątki, zabrać ze sobą znacznie więcej bagaży (to z pewnością istotny argument dla rodzin z małymi dziećmi), a przede wszystkim podróżować w swoim tempie. Jednak do takiej podróży trzeba odpowiednio się przygotować. Oto kilka rzeczy, którymi warto się zająć przed wyprawą i podczas samego wyjazdu.

1. Zadbaj o stan techniczny samochodu

Co prawda w nowych autach niewiele można samemu naprawić, ale cały czas do obowiązków kierowcy należy kontrola poziomu płynów eksploatacyjnych: poziomu oleju, chłodziwa, płynu hamulcowego i płynu w spryskiwaczach. Samodzielnie można (i trzeba) sprawdzić ciśnienie w oponach z uwzględnieniem ewentualnego obciążenia wakacyjnymi pakunkami – zalecane wartości w stosunku do obciążenia podane są w instrukcji auta, ale często umieszcza się je też na naklejce na słupku A lub klapce do wlewu paliwa. Nie zapomnij też sprawdzić stanu ciśnienia w kole zapasowym lub daty ważności na zestawie z pianką uszczelniającą. W tym drugim wariancie radzimy dokupić na wszelki wypadek zapasowy zestaw naprawczy – zwykle można je znaleźć także na dobrych stacjach paliwowych.

Jeżeli silnik w twoim aucie pobiera olej, weź z sobą bańkę na dolewki. Jazda w trasie i duże obciążenie sprzyja większemu niż zwykle poborowi środka smarnego. Oczywiście nie można zapomnieć o kontroli stanu układu hamulcowego (klocków i tarcz), kierowniczego i zawieszenia. To już trzeba pozostawić fachowcom. Warto też sprawdzić, czy okoliczne warsztaty nie mają wakacyjnej promocji na tego typu przeglądy. Takie akcje często prowadzą sieci warsztatów autoryzowanych lub sieciówki typu Quick Fit.

2. Wyrób kartę EKUZ

Wyjeżdżając do innego kraju Unii lub EFTA, Polacy mogą korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej w takim samym zakresie jak obywatele państwa, które odwiedzają. Jeśli jednak nie chcesz płacić za usługi medyczne, przed wyjazdem musisz wyrobić kartę EKUZ. Dobra wiadomość jest taka, że karta wydawana jest (w placówce NFZ) od ręki. Może ją wyrobić każdy, kto ma w Polsce ubezpieczenie zdrowotne.

3. Pamiętaj o ubezpieczeniu, nie tylko osobowym

W przypadku podróży na terytorium innego kraju UE nie trzeba martwić się o dodatkowe polisy od odpowiedzialności cywilnej. Polskie OC jest ważne na terenie całej Unii Europejskiej. Nieco inaczej wygląda to w przypadku wyjazdu poza granice Unii. Tu potrzebna będzie już tzw. zielona karta. Większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje ją gratis do wykupionego ubezpieczenia OC, trzeba tylko skontaktować się z ubezpieczycielem. Jeśli o tym zapomnisz, będziesz musiał ją kupić na granicy, gdzie słono za nią zapłacisz. Zielona karta będzie ci potrzebna na terenie: Albanii, Macedonii, Maroka, Mołdawii, Białorusi, Rosji, Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny, Turcji oraz Ukrainy.

4. Warto zainwestować w dobry assistance

Przed wyjazdem warto zastanowić się nad pakietem dobrego assistance, w ramach którego będzie możliwe np. holowanie zepsutego samochodu do Polski. Oczywiście najkorzystniej jest kupić polisę podczas zakupu całego pakietu ubezpieczeń, ale jeśli nie pomyślałeś o tym w takim momencie, to nic straconego – ubezpieczenie assistance zawsze można dokupić.

Podczas wybierania polisy zwróć uwagę na zakres i rodzaj świadczeń, czy obejmuje kraje twojego tranzytu i czy nie ma limitów holowania. Przydatną opcją, za którą warto dopłacić, jest gwarancja pokrycia kosztów dalszej podróży (biletów lub wynajmu auta), dzięki której awaria samochodu nie popsuje ci wakacyjnych planów. Pamiętaj, że bazowe assistance, które zwykle jest dorzucane do OC jako tzw. gratis, zwykle jest bezwartościowe.

5. Pakuj się z głową

To, jak spakujesz bagaże w aucie, wbrew pozorom ma duże znaczenie. Wpływa bowiem nie tylko na wygodę podróżowania, ale także na bezpieczeństwo. Najważniejsza zasada jest taka, że najcięższe rzeczy umieszcza się na dole bagażnika i najlepiej jak najbliżej tylnej kanapy. Chodzi tu o jak najlepszy rozkład masy w mocno obciążonym aucie. Oczywiście trzeba przy tym pamiętać o kwestiach praktycznych – nie ma sensu chowanie na dnie bagażnika rzeczy, których będziesz potrzebował podczas podróży.

Bagaże nie mogą też wystawać poza wysokość oparcia tylnej kanapy. Przy ostrym hamowaniu lub kolizji luźno pozostawione rzeczy mogą stać się śmiertelnymi pociskami, które porozbijają głowy pasażerów! Jeśli nie mieścisz się z bagażami, wypożycz lub kup bagażnik dachowy. W autach typu kombi warto pomyśleć też o siatce zabezpieczającej przestrzeń ładunkową. Jeśli twoje auto nie ma jej w standardowym wyposażeniu, możesz zaopatrzyć się w osłonę aftermarketową.

Pamiętaj też, żeby nie przykryć stertą bagaży trójkąta ostrzegawczego, kamizelki, apteczki oraz gaśnicy. Te rzeczy warto mieć pod ręką, a najlepiej w kabinie pojazdu. Oczywiście zabezpiecz je tak, żeby nie przesuwały się podczas hamowania.

6. Zaplanuj podróż

Zwieńczenie przygotowań to: zgromadzenie map (zawsze warto mieć wersję papierową), zapoznanie się z trasą przejazdu i zaopatrzenie w nawigację (wystarczy telefon). Obecnie, gdy dostęp do internetu przez telefon komórkowy w całej UE jest niemal tak tani jak w kraju, wystarczy nawigacja online, ale jeśli wybierasz się np. do Szwajcarii lub na Bałkany, pomyśl o nawigacji działającej w trybie offline.

Warto też wcześniej zaplanować, gdzie będziesz tankować – szczególnie ważne jest to w przypadku posiadaczy aut z instalacją gazową. Poza Polską stacji LPG jest stosunkowo mało. W zaplanowaniu podróży może pomóc planer z mapami znajdujący się na stronie internetowej BP. Za jego pomocą można zaplanować trasę, zlokalizować stacje paliw, na których zatankujesz gaz LPG, znajduje się restauracja czy sklep 24-godzinny. Ze strony BP można też ściągnąć punkty POI ze stacjami i wgrać je do nawigacji.

7. Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Samochód sprawny, dobrze spakowany, ubezpieczenia wykupione, a droga zaplanowana. Nie pozostaje nic innego, jak tylko dojechać bezpiecznie na miejsce. To właśnie jest najważniejszym punktem każdej wycieczki. Dlatego zanim wyruszysz w trasę, postaraj się odpocząć i dobrze wyspać. Dobra kawa na stacji benzynowej może skutecznie obudzić, ale zmęczenie i tak zrobi swoje. Badania pokazują, że zmęczony kierowca ma spowolnione reakcje, a na drodze stwarza nie mniejsze zagrożenie niż nietrzeźwy. Pamiętaj o tym i rób częste postoje na przydrożnych stacjach paliwowych. Podczas takiej przerwy warto nie tylko napić się kawy lub napoju energetycznego, ale także wykonać kilka prostych ćwiczeń, które pobudzą krążenie i poprawią koncentrację.