Proste zabiegi konserwacyjne możemy przeprowadzić sami. W ten sposób przygotujemy akumulator do zbliżającej się zimy.

Jak uniknąć problemów z uruchomieniem samochodu zimą?

Przede wszystkim należy regularnie sprawdzać stan akumulatora. Kontrolę można wykonać w warsztacie samochodowym. Bardzo często warsztaty nie pobierają opłaty za taką usługę. Ponadto należy czyścić obudowę i bieguny akumulatora ściereczką antystatyczną. Zapobiega to niepożądanym wyładowaniom elektrycznym w wyniku kontaktu brudu z biegunami.

Należy również zweryfikować solidność połączenia elektrycznego, sprawdzając klemy, dokręcając je w razie potrzeby. Aby akumulator miał szansę dobrze się naładować, należy pokonywać większe

odległości samochodem. Na krótkich dystansach akumulator nie zdąży się naładować do końca, co zwiększa ryzyko awarii.

Powodem największego zużycia energii jest ogrzewanie szyby tylnej, podgrzewane fotele oraz dmuchawy – szczególnie w sytuacji, gdy samochód stoi na światłach lub w korku.

Jeśli doszło już do awarii akumulatora należy poprawnie uruchomić pojazd. Jak to zrobić?

Na wyposażeniu każdego samochodu powinny znaleźć się akcesoria przydatne w razie awarii. Jest to ważne szczególnie teraz, podczas nadchodzących przymrozków. Do takich akcesoriów należy zaliczyć m.in. kable rozruchowe.

Jak używać kabla rozruchowego:

Należy podłączyć czerwony kabel rozruchowy do dodatniego bieguna rozładowanego akumulatora. Następnie podłączyć drugi koniec czerwonego kabla rozruchowego do dodatniego bieguna akumulatora ładującego. Czarny kabel należy najpierw połączyć z ujemnym biegunem akumulatora ładującego. Drugi koniec należy podłączyć do niepomalowanej powierzchni ramy w komorze silnika pojazdu uruchamianego.

Zapłon powinien być wyłączony w obu pojazdach – zarówno w sprawnym samochodzie, jak i tym wymagającym zewnętrznego źródła energii. Sprawdzić, czy kable nie biegną w pobliżu wentylatora ani pasa wentylatora. Uruchomić silnik sprawnego pojazdu. Silnik w samochodzie z rozładowanym akumulatorem uruchamiamy dopiero po włączeniu silnika pojazdu sprawnego. Po uruchomieniu pojazdu odłączyć kable w odwrotnej kolejności niż zostały podłączone.

- Podczas awaryjnego uruchamiania samochodu powinniśmy pamiętać o trzech najważniejszych wskazówkach. Po pierwsze akumulatory w obu pojazdach muszą mieć taki sam poziom napięcia. Należy sprawdzić te wartości na etykiecie. Nie wolno uruchamiać pojazdu wyposażonego w standardową 12-woltową instalację elektryczną z pomocą ciężarówki z instalacją elektryczną o napięciu 24 V ani na odwrót.Kable rozruchowe należy podłączyć w odpowiedniej kolejności. Silnik pojazdu sprawnego musi być uruchomiony przed włączeniem zapłonu w pojeździe uruchamianym. W przeciwnym razie może dojść do rozładowania sprawnego akumulatora. Należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu, które można znaleźć w instrukcji obsługi. Jeśli producent zapewnił w pojeździe specjalny dodatni lub ujemny słupek zaciskowy, należy z niego skorzystać - radzi dr Eberhard Meissner, ekspert w dziedzinie akumulatorów w firmie Johnson Controls.