Prawdziwa skóra, jeśli ma długo posłużyć, wymaga troski. Choć do produkcji tapicerek samochodowych powinno używać się specjalnych gatunków skóry, to i tak po pewnym czasie materiał ten rozsycha się, sztywnieje, kurczy, a w końcu nawet pęka. Skóra może się przebarwić na skutek działania światła słonecznego, jak i przez kontakt z odzieżą, np. dżinsem.
Eksperci twierdzą, że tapicerkę skórzaną warto starannie wyczyścić i zakonserwować przynajmniej raz na trzy miesiące. Bardzo ważne jest to, żeby nie dopuścić do jej nadmiernego zabrudzenia – drobinki brudu i piasku, które wcieramy w powierzchnię materiału podczas siadania, mogą łatwo zniszczyć warstwę ochronną, działając podobnie jak papier ścierny.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoCzęsto i nie byle czym
Do czyszczenia skóry należy używać preparatów do tego przeznaczonych albo przynajmniej o neutralnym pH. Naturalna skóra (tak jak guma i tworzywa) źle znosi kontakt ze środkami czyszczącymi o odczynie zasadowym (skóra ma odczyn kwaśny) i rozpuszczalnikami, które zmywają farbę i lakier chroniący powierzchnię, wysuszają też materiał. Uwaga! Niektóre skóry, np. nubuk lub porowate skóry anilinowe, mogą wymagać specjalnych środków.
Naszym zdaniem
Regularne czyszczenie i konserwacja rzeczywiście przedłużają żywot tapicerki. Jeśli jednak skóra jest już bardzo zużyta i spękana, to żadne środki do pielęgnacji nie pomogą. Jeżeli nie ma jeszcze dziur ani przetarć, skórę można uratować, oddając fotele do lakierowania.
Galeria zdjęć
Skóra naturalna czy ekologiczna? Nie każda tapicerka sprzedawana jako skórzana jest rzeczywiście zrobiona z prawdziwej naturalnej skóry – w rzeczywistości większość elementów często jest wykonana z syntetyku, a ze skóry są tylko siedziska.
Najpierw należy starannie wyczyścić powierzchnię z piasku, okruchów czy kurzu.
Powierzchnię można czyścić pianką, płynem lub mleczkiem, ale musi to być produkt do skór!
Zagłówek i boki siedziska to zwykle te elementy, których doczyszczenie bywa najtrudniejsze. Używamy delikatnych ściereczek i łagodnych preparatów. Przyda się cierpliwość.
Przyjrzyj się, co czyścisz. Wiele elementów skórzanej tapicerki to w rzeczywistości imitujące skórę tworzywa, które nie wymagają ani specjalistycznej chemii, ani aż tak ostrożnego traktowania, jak materiały naturalne.
Jeśli zależy ci na jak najlepszym efekcie, zamiast środków, które za jednym podejściem czyszczą i konserwują skórę, powinieneś użyć najpierw środka czyszczącego, a dopiero w drugim kroku – preparatu do konserwacji.
Czystość to nie wszystko – po prawidłowo przeprowadzonych zabiegach pielęgnacyjnych skóra powinna odzyskać żywy kolor i elastyczność.
Kilka zmarszczek czy odrobina patyny to nie problem – dzięki temu widać, że to prawdziwa skóra, a nie imitacja. Niestety, o taką tapicerkę trzeba dbać!