Lepsze mycie ręczne, czy na myjni automatycznej?

Podróż na bezobsługową myjnię samochodową w pierwszej chwili wydaje się najlepszym i najszybszym sposobem na umycie karoserii naszego pojazdu. Jest to najdroższe rozwiązanie, jednak w pełni automatyczne. Wystarczy po opłaceniu usługi wjechać samochodem do specjalnie przystosowanego tunelu i zaczekać, aż skończy się proces jego mycia. Korzystanie z myjni tego typu wiąże się jednak z ryzykiem natrafienia na niewymienione, zużyte szczotki, które nie będą w stanie umyć dokładnie naszego samochodu, zwłaszcza w okolicach felg i lusterek. Pozostawiona nawet niewielka ilość osadu zaciągnięta przez ocierające się o nasz pojazd rolki z włosiem, najpewniej skończy się uszkodzeniem lakieru.

Znacznie lepszym rozwiązaniem wydaje się korzystanie z myjni bezdotykowych. Lanca z pianą aktywną będzie znacznie delikatniejsza dla lakieru samochodu i pomoże rozpuścić większość brudu. Jednak bez mycia ręcznego nasz pojazd nadal będzie posiadał mikro zabrudzenia, które nie tylko przyczyniają się do niszczenia lakieru, ale również utrudniają odprowadzanie z niego wody – prowadząc do powstawania korozji. Żeby pozbyć się wszystkich drobin, powinniśmy podczas czyszczenia karoserii zastosować gąbkę lub rękawicę z miękkiej mikrofibry. Zastanawiasz się pewnie po co, skoro większość myjni na swoim wyposażeniu ma specjalne lance ze szczotkami? Używanie ich na karoserii nie jest najlepszym pomysłem, zwłaszcza że ktoś przed nami mógł umyć za ich pomocą zapiaszczone felgi i opony. Szorowanie lakieru taką szczotą skończy się zrobieniem bardzo głębokich i trudnych w usunięciu rys. Myjnia bezdotykowa również nie należy do najtańszych i wyciągnie z naszego portfela sporą ilość srebrno-złotego bilonu.

Najlepszym wyborem wydaje się samodzielne mycie samochodu na naszej posesji. Poprawne wykonanie tego procesu pozwoli uchronić nasz pojazd przed powstaniem niepotrzebnych rys, dodatkowo ochronimy go przed procesem matowienia lakieru, a my będziemy mogli długo cieszyć się eleganckim i pięknie wyglądającym samochodem. Wystarczy zaopatrzyć się w kilka akcesoriów myjących, jednak do najważniejszych i podstawowych będzie należeć urządzenie wysokociśnieniowe – na przykład marki Makita.

Dlaczego mycie samochodu jest ważne?

Czyszczenie samochodu kojarzyć się może przede wszystkim z zabiegiem kosmetycznym, który ma za zadanie podnieść walory wizualne naszego pojazdu. Owszem, ta procedura przyda się, chociażby podczas jego odsprzedaży, ponieważ zadbany i czysty samochód bez skaz lakierniczych znacząco podnosi jego wartość. Jednak mycie pojazdu niesie ze sobą inne, ważniejsze korzyści. Częste mycie samochodu pozwala usunąć z niego brud i kurz, który może uszkodzić powłokę lakierniczą oraz przyczynić się do powstania korozji. Dodatkowo w okresie zimowym pozbędziemy się największej mory kierowców – czyli soli drogowej, która jest głównym czynnikiem niszczenia karoserii. Mycie samochodu pozwoli również zwiększyć widoczność oraz bezpieczeństwo jazdy, dzięki czystym szybom i lusterkom. Dokładnie umycie samochodu umożliwia jego późniejsze nawoskowanie, co pozwoli poprawić odprowadzanie wody z karoserii oraz uniemożliwi osadzanie się na niej brudu przez długi czas.

Jaka moc myjki do samochodu?

Wybranie odpowiedniej myjki wysokociśnieniowej może wydawać się problematyczne, zwłaszcza jeżeli dokonujemy takiego wyboru po raz pierwszy. Żeby czyszczenie samochodu byłe skuteczne, a siła wody nie mogła uszkodzić lakieru, plastikowych elementów oraz gum, powinniśmy wybrać urządzenie osiągające ciśnienie robocze w przedziale 100 – 130 barów. Takie ciśnienie osiągają myjki o mocy powyżej 1300 W i umożliwiają dokładne umycie powłoki lakierniczej. Jeżeli zależy nam na szybkim i profesjonalnym myciu, powinniśmy zastanowić się nad wydajnym produktem, jakim jest myjka ciśnieniowa Makita HW131 o mocy 2200 W, która pracuje z maksymalnym ciśnieniem roboczym 130 bar i zapewnia przepływ wody 500 litrów na godzinę.

Wybierając myjkę ciśnieniową, warto, jest rozważyć, czy nie potrzebujemy bardziej wszechstronnego narzędzia, które posłuży Ci również do mycia tarasu, bruku oraz elewacji. Jeśli tak, powinniśmy postawić na zakup mocniejszej myjki - o mocy około 2500 W i ciśnieniu roboczym 150 bar. Świetnym modelem, który zapewni taką uniwersalność, jest Makita HW151. Musimy mieć jednak świadomość, że korzystanie z mocniejszej myjki wysokociśnieniowej podczas mycia samochodu powinno odbywać się ze zwiększonej odległości, wyłącznie pod kątem prostym do powłoki lakierniczej. Pozwoli to wyeliminować ryzyko jej uszkodzenia.

Co kupić do mycia samochodu?

Samodzielne czyszczenie samochodu za pomocą myjki wysokociśnieniowej na naszej posesji pozwoli zaoszczędzić sporo czasu straconego na staniu w kolejce do myjni oraz kilka złotych, które wrzucamy za każdym razem do automatu. Możemy założyć, że pozwoli to w przyszłości zaoszczędzić pieniądze za które, moglibyśmy kupić akcesoria, pozwalające na dokładne umycie pojazdu pod naszym domem. Jeżeli chcemy mieć piękny i lśniący samochód, oprócz myjki ciśnieniowej powinniśmy dodatkowo zaopatrzyć się w akcesoria, które znacznie ułatwią Ci tę pracę.

Chemia do mycia samochodu

Mycie karoserii pojazdu samą wodą może być procesem uciążliwym, dlatego warto jest zaopatrzyć się w dobry szampon. Ułatwi on usuwanie zgromadzonego brudu, a efekt końcowy pozbawiony będzie smug. Popularne są szampony no rinse, które nie wymagają jego spłukiwania.

Środek do pielęgnacji felg typu „krwawa felga” pozwoli na bezpieczne usunięcie z nich metalicznego pyłu oraz drobin klocków hamulcowych, bez obawy o zarysowanie powierzchni aluminiowych felg.

Dresing do plastików – nie ma gorszego widoku, niż wypłowiałe plastikowe elementy naszego nadwozia. Środki tego typu potrafią ożywić ich głębię koloru.

Pistolet pianowy (pianownica)

Zastosowanie akcesorium dedykowanego do spieniania szamponów umożliwi nałożenie na samochód aktywnej piany, która rozpuści większość brudu i metalicznego nalotu na naszym pojeździe, co znacząco przyśpieszy proces jego mycia.

Akcesoria

Jeżeli zależy nam na jeszcze dokładniejszym umyciu samochodu, możemy zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria, jak szczotki do szorowania felg, miękkie pędzelki, które pozwolą dostać się w wąskie szczeliny i zakamarki, oraz gąbkę z mikrofibry, którą będziemy mogli bezpiecznie umyć powłokę delikatnego lakieru.

Pamiętajmy, że zebrany na samochodzie brud, podczas jego mycia, będzie z niego spływał dlatego, żeby zadbać o ekologię oraz kostkę brukową na naszej posesji, warto, jest zakupić dużą matę pod samochód, która nie przepuści brudnej wody.

Czy można myć samochód przed domem?

Prawo obowiązujące w Polsce zakazuje mycia pojazdów w miejscach do tego nieprzeznaczonych i grozić za to może kara grzywny. Dokładna regulacja prawna zależy od gminy, w której się znajdujemy. W niektórych będzie dozwolone mycie pojazdu na naszej posesji, jeżeli korzystać będziemy z chemii biodegradowalnej, natomiast w innej, tylko i wyłącznie, jeżeli brudna woda odprowadzona zostanie – po przejściu przez osadnik – do kanalizacji lub do specjalnych zbiorników zwanych separatorami. Spełnienie powyższych wytycznych umożliwi korzystanie z urządzeń wysokociśnieniowych do mycia samochodów, a najlepsze myjki ciśnieniowe marki Makita wybierzesz i kupisz na Domitech.pl