- Policjant kierujący ruchem ma pierwszeństwo przed znakami drogowymi i sygnalizacją świetlną
- Policjant sygnalizuje zmiany kierunków ruchu poprzez gesty i podniesienie ręki
- Policjant może wykorzystywać gwizdek i gesty, aby zwrócić uwagę kierowców i pieszych
- Podczas kierowania ruchem przez policjanta, gesty i polecenia policjanta mają pierwszeństwo przed znakami drogowymi i sygnalizacją świetlną
- Wszystkie najważniejsze gesty policjantów wyjaśniamy w wideo pod artykułem
Podczas kierowania ruchem przez policjanta, znaki drogowe oraz sygnalizacja świetlna przestają obowiązywać. Osoba uprawniona do wydawania poleceń pieszym i kierowcom jest najważniejsza i to od niej zależy, jak będzie wyglądać organizacja ruchu – wszyscy uczestnicy powinni być jej podporządkowani.
Kiedy policja kieruje ruchem
Kierowanie ruchem przez policjanta ma miejsce w sytuacjach szczególnych. Na przykład wtedy, gdy zdarzył się większy wypadek, i przejazd przez skrzyżowanie jest znacznie utrudniony. Odpowiedzialny policjant nadzoruje również ruch w przypadku remontu lub uszkodzenia świateł. Do najważniejszych jego zadań należy usprawnienie poruszania się samochodów, tak by rozładować natężenie ruchu drogowego przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa i płynności przejazdu aut, a pieszym umożliwienie przejście przez ulicę.
Gesty policjanta - jak się zachować, gdy ruchem kieruje policjant
Dojeżdżając do skrzyżowania lub widząc policjanta w miejscu o utrudnionym przejeździe, należy przede wszystkim zachować ostrożność i dokładnie obserwować otoczenie. W przypadku, gdy kierowanie ruchem odbywa się przez funkcjonariusza, nie ma potrzeby nadzorowania znaków czy sygnałów świetlnych. Uwagę należy skupić na samochodach, pieszych oraz osobie uprawnionej do kierowania. Niezwykle ważne są nie tylko gesty wykonywane przez policjanta, ale już sama jego postawa, która informuje, czy przejazd jest możliwy.
Przeczytaj też: Nowy system już łapie kierowców. Przejazd tą trasą może skończyć się wysokim mandatem
Gesty policjanta kierującego ruchem - co oznaczają
Przed przystąpieniem do kierowania ruchem policjant sygnalizuje zamiar wejścia na skrzyżowanie poprzez uniesienie prawej ręki. Może wykorzystywać przy tym gwizdek do zwrócenia uwagi kierowców. Pozycja wyjściowa, która umożliwia wjechanie na skrzyżowanie, to ustawienie bokiem – w takiej sytuacji linia barków wyznacza jednocześnie otwarty kierunek ruchu. Analogicznie, jeśli osoba kierująca stoi przodem lub tyłem do pojazdów jest to równoznaczne z czerwony sygnałem – przejazd pozostaje zamknięty i nie ma zezwolenia, by wjechać na skrzyżowanie.
Oprócz odpowiedniej postawy policjant daje sygnały również poprzez gesty. Każda planowana zmiana otwartych kierunków ruchu będzie sygnalizowana przez podniesienie wyprostowanej prawej ręki – jest to znak zwracający uwagę kierowców. Gdy zostaje ona uniesiona, uczestnicy ruchu będący na skrzyżowaniu są zobowiązani do opuszczenia go, a osoby, które jeszcze na nie nie wjechały, powinny się zatrzymać. Wyprostowane i uniesione na boki ręce sygnalizują, że pojazdy znajdujące się na otwartym pasie mogą ruszyć.
Kierowanie ruchem przez policjanta – zasady dotyczące skrętu na skrzyżowaniu
Kierowcy, którzy znajdują się na otwartym pasie, mają możliwość skrętu w lewo. W tym celu policjant, wyciągając otwartą dłoń i rękę zgiętą w łokciu, daje sygnał dla przeciwnego pasa, że należy się zatrzymać. Następnie wyprostowaną ręką przywołuje samochody gotowe do skrętu i określa miejsce na środku skrzyżowania, do którego mogą podjechać w oczekiwaniu na wykonanie skrętu. Później wyciąga wyprostowaną rękę i przeciwną nogę przed siebie, a dłonią drugiej ręki kilkukrotnie pokazuje kierowcom, że ich kierunek został otwarty oraz możliwe jest bezpieczne wykonanie manewru skrętu w lewo.
Materiał wideo na ten temat opublikowała także policja. Można go zobaczyć poniżej.