Auto Świat Porady Prawo jazdy Na co pozwala prawo jazdy kategorii B+E?

Na co pozwala prawo jazdy kategorii B+E?

Mając prawo jazdy kategorii B+E możemy samodzielnie transportować naprawdę poważne ładunki. Oczywiście, pod warunkiem że mamy też do dyspozycji odpowiedni holownik i przyczepę. Wyjaśniamy, na co pozwala ta kategoria prawa jazdy i jak ją zdobyć.

Holowanie ciężkiej przyczepy ciężkim autem: bez prawa jazdy kategorii B+E się nie obejdzie
Toyota
Holowanie ciężkiej przyczepy ciężkim autem: bez prawa jazdy kategorii B+E się nie obejdzie
  • Żeby zdobyć prawo jazdy kategorii B+E trzeba mieć już prawo jazdy kategorii B oraz ukończyć kurs obejmujący 15 godzin jazdy
  • Egzamin na kategorię B+E składa się wyłącznie z części praktycznej
  • Mając prawo jazdy tej kategorii można w pełni wykorzystać możliwości dużych SUV-ów, terenówek czy pickupów, które pozwalają na holowanie przyczep o masie całkowitej nawet do 3,5 tony
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Kategoria B+E uprawnia do kierowania zespołem pojazdów składającym się z pojazdu samochodowego do którego prowadzenia wymagane jest prawo jazdy kategorii B (czyli o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, nie licząc autobusu i motocykla) oraz przyczepy, której dopuszczalna masa całkowita również nie przekracza 3,5 tony. Teoretycznie więc zestaw składający się z auta o dmc do 3,5 tony i przyczepy, prowadzony przez kierowcę z kategorią B+E może mieć łączną dopuszczalną masę całkowitą wynosząca 7 ton – w praktyce jednak, ze względu na ograniczenia wynikające z warunków technicznych obowiązujących dla aut i przyczep będzie ona jednak niższa (do ok. 6,1 t).

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Prawo jazdy nawet na traktor i dwie przyczepy

Kategoria B+E uprawnia też w Polsce do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami) oraz pojazdem wolnobieżnym z przyczepą (przyczepami). W tym przypadku masa przyczep i całego zestawu zależy od warunków technicznych pojazdów, ale zespół nie może składać się z więcej niż trzech pojazdów (czyli maksymalnie "holownik" i dwie przyczepy). Jeśli ktoś ma prawo jazdy kategorii B oraz C+E (czyli na ciężarówkę z przyczepą/naczepą), to oczywiście może również prowadzić zestaw składający się z auta o dmc do 3,5 tony i przyczepy o dmc do 3,5 tony.

Jeśli chcecie ciągnąć za autem ciężką przyczepę kampingową, lawetę, przyczepę na większą łódź albo koniowóz na co najmniej dwa konie, to uzyskanie prawa jazdy kategorii B+E jest koniecznością, uprawnienie B96 raczej nie wystarczy.

Jak więc od razu widać, kategoria B+E daje znacznie większe możliwości od kategorii/kodu B96. Niestety, trudniej jest je zdobyć. Przede wszystkim trzeba ukończyć kurs obejmujący 15 godzin jazdy. Koszt kursu to w zależności od szkoły jazdy to zwykle od 1300 do nieco ponad 2000 zł. Koszt egzaminu – którego przebieg jest identyczny jak w przypadku zdawania na uprawnienie B96 wynosi 200 zł.

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy kategorii B+E?

Egzamin a na uprawnienie prawo jazdy kategorii B+E składa się wyłącznie z części praktycznej. Zadania do wykonania na placu manewrowym to:

  • sprawdzenie stanu technicznego pojazdu;
  • przygotowanie się do jazdy;
  • podpięcie przyczepy do auta;
  • uruchomienie pojazdu, włączenie świateł odpowiednich do jazdy w ruchu drogowym, ruszenie z miejsca oraz jazda pasem ruchu do przodu i tyłu (po łuku);
  • wykonanie dwóch manewrów z losowo wybranego zestawu (parkowane skośne i prostopadłe przodem lub tyłem, ruszanie pod górę).

Poza częścią na placu manewrowym egzamin praktyczny składa się również z jazdy w rzeczywistym ruchu – ta część musi trwać co najmniej 25 minut.

Autor Piotr Szypulski
Piotr Szypulski
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków