• Żeby zdobyć prawo jazdy kategorii B+E trzeba mieć już prawo jazdy kategorii B oraz ukończyć kurs obejmujący 15 godzin jazdy
  • Egzamin na kategorię B+E składa się wyłącznie z części praktycznej
  • Mając prawo jazdy tej kategorii można w pełni wykorzystać możliwości dużych SUV-ów, terenówek czy pickupów, które pozwalają na holowanie przyczep o masie całkowitej nawet do 3,5 tony
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Kategoria B+E uprawnia do kierowania zespołem pojazdów składającym się z pojazdu samochodowego do którego prowadzenia wymagane jest prawo jazdy kategorii B (czyli o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, nie licząc autobusu i motocykla) oraz przyczepy, której dopuszczalna masa całkowita również nie przekracza 3,5 tony. Teoretycznie więc zestaw składający się z auta o dmc do 3,5 tony i przyczepy, prowadzony przez kierowcę z kategorią B+E może mieć łączną dopuszczalną masę całkowitą wynosząca 7 ton – w praktyce jednak, ze względu na ograniczenia wynikające z warunków technicznych obowiązujących dla aut i przyczep będzie ona jednak niższa (do ok. 6,1 t).

Prawo jazdy nawet na traktor i dwie przyczepy

Kategoria B+E uprawnia też w Polsce do kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepą (przyczepami) oraz pojazdem wolnobieżnym z przyczepą (przyczepami). W tym przypadku masa przyczep i całego zestawu zależy od warunków technicznych pojazdów, ale zespół nie może składać się z więcej niż trzech pojazdów (czyli maksymalnie "holownik" i dwie przyczepy). Jeśli ktoś ma prawo jazdy kategorii B oraz C+E (czyli na ciężarówkę z przyczepą/naczepą), to oczywiście może również prowadzić zestaw składający się z auta o dmc do 3,5 tony i przyczepy o dmc do 3,5 tony.

Jeśli chcecie ciągnąć za autem ciężką przyczepę kampingową, lawetę, przyczepę na większą łódź albo koniowóz na co najmniej dwa konie, to uzyskanie prawa jazdy kategorii B+E jest koniecznością, uprawnienie B96 raczej nie wystarczy.

Jak więc od razu widać, kategoria B+E daje znacznie większe możliwości od kategorii/kodu B96. Niestety, trudniej jest je zdobyć. Przede wszystkim trzeba ukończyć kurs obejmujący 15 godzin jazdy. Koszt kursu to w zależności od szkoły jazdy to zwykle od 1300 do nieco ponad 2000 zł. Koszt egzaminu – którego przebieg jest identyczny jak w przypadku zdawania na uprawnienie B96 wynosi 200 zł.

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy kategorii B+E?

Egzamin a na uprawnienie prawo jazdy kategorii B+E składa się wyłącznie z części praktycznej. Zadania do wykonania na placu manewrowym to:

  • sprawdzenie stanu technicznego pojazdu;
  • przygotowanie się do jazdy;
  • podpięcie przyczepy do auta;
  • uruchomienie pojazdu, włączenie świateł odpowiednich do jazdy w ruchu drogowym, ruszenie z miejsca oraz jazda pasem ruchu do przodu i tyłu (po łuku);
  • wykonanie dwóch manewrów z losowo wybranego zestawu (parkowane skośne i prostopadłe przodem lub tyłem, ruszanie pod górę).

Poza częścią na placu manewrowym egzamin praktyczny składa się również z jazdy w rzeczywistym ruchu – ta część musi trwać co najmniej 25 minut.