parkowanie prostopadłe to umiejętność, którą kierowca powinien nabyć już w trakcie kursu na prawo jazdy. Rzeczywistość jest często inna i młodzi adepci motoryzacji unikają jak ognia parkowania w zatłoczonych miejscach, np. na parkingu pod galerią handlową.

Parkowanie prostopadłe tyłem - jak zrobić to prawidłowo?

Mimo że parkowanie prostopadłe tyłem jest jednym z lepszych rozwiązań, które pozwoli nam wykorzystać miejsce dostępne do pozostawienia samochodu, to dodatkowo będziemy mieli ułatwiony wyjazd. Często ten rodzaj parkowania jest dużą obawą młodych kierowców, w szczególności kobiet. Wynikać może to z obawy, że zahaczymy tylnym zderzakiem o nadwozie zaparkowanych samochodów albo uszkodzimy lakier sobie lub innym. Jednakże warto się nauczyć zasad, jak wykorzystywać poprawnie parkowanie prostopadłe tyłem.

Chociaż dla wielu osób wydaje się to być dużym wyzwaniem, to przy odrobinie techniki, tak naprawdę możemy je wykonać bezpiecznie w ciągu minuty. Ponadto, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że samochód w trakcie parkowania tyłem jest dużo bardziej zwrotny i można nim łatwiej manewrować.

Parkowanie prostopadłe tyłem przydaje się szczególnie wtedy, gdy chcemy stanąć w miejscu, w którym nie ma możliwości na wykonywanie szerokich łuków przy manewrowaniu. Aby prawidłowo wykonać parkowanie prostopadłe, potrzebujemy około 1,5 m odległości od samochodu stojącego obok. Jeśli okaże się, że mamy za sobą sznurek innych pojazdów, pamiętajmy, aby zawsze zasygnalizować, że zamierzamy parkować.

Aby wykonać prawidłowy manewr, najpierw podjedźcie do przodu i ustawcie się w określonej wyżej odległości od drugiego samochodu. Powoli zaczynamy cofać, ale tylko wtedy, gdy jesteśmy pewni, że droga jest pusta i możemy bezpiecznie zmieniać położenia auta. Delikatnie cofamy, obserwując przez cały czas to, co się dzieje w lusterkach od strony pasażera, a także kierowcy.

Jak tylko zauważymy logo samochodu stojącego obok, to powinniśmy skręcić kierownicę do oporu. Jak już tylko miniemy zaparkowane auto, to zaczynamy skręcać kierownicę tak, aby uzyskać pozycję samochodu na wyprostowanych kołach. W tej pozycji możemy łatwo wykonać korektę parkowania tyłem.

Pamiętajmy, że parkując po lewej stronie mamy znacznie większy zakres działania. Jeśli będziemy musieli stanąć po prawej stronie, wówczas całą akcję za samochodem obserwujemy przede wszystkim w lusterku kierowcy. Kluczem do udanego manewru jest oczywiście niska prędkość, koncentracja oraz rozwaga na drodze.

Parkowanie prostopadłe przodem - popularny manewr u kierowców

Parkowanie prostopadłe przodem jest często wybierane przez kierowców, bowiem daje nam szansą na szybkie zaparkowanie samochodu, gdzie tylko chcemy. Istotne jest, aby zastosować dość szeroki kąt łuku przy manewrowaniu kierownicą, dzięki czemu unikniemy uszkodzenia swojego tudzież obcego samochodu.

Parkowanie prostopadłe przodem należy wykonać, obserwując to, co się dzieje po prawej stronie samochodu. Kiedy uda nam się stanąć w wybranym miejscu parkingowym, musimy odkręcić kierownicę tak, by samochód stał na wyprostowanych kołach. Zawsze wjeżdżamy ze spokojem, zachowując minimalną prędkość.

Parkowanie prostopadłe przodem, jak i tyłem wydaje się na początku dość trudne, ale każdy kierowca bez względu na staż za kierownicą powinien minimum kilka razy w tygodniu parkować w ten sposób. Regularne manewrowanie kierownicą sprzyja pogłębianiu umiejętności parkowania w sposób bezpieczny i prawidłowy. Najważniejsze jest, abyśmy zawsze mierzyli swoje siły na zamiary i potrafili ocenić, czy wolne miejsce parkingowe jest wystarczające duże i szerokie, by w nim zaparkować.