Chodnik od lat stanowi jedno z miejsc, gdzie przepisy dopuszczają parkowanie, jednak w nowym rozporządzeniu Ministra Infrastruktury chodnik zmienił swoją nazwę. Od teraz jest to droga dla pieszych, która dzieli się na trzy części:
- chodnik, czyli przestrzeń przeznaczona dla pieszych;
- pas buforowy, znajdujący się od strony jezdni, torowiska lub drogi do rowerów i może być przeznaczony np. do parkowania samochodów;
- pas obsługujący, przylegający od strony granicy pasa drogowego np. Przy budynku. Mogą tam być m.in. urządzenia drogowe lub obiekty małej architektury, np. podjazd dla osób niepełnosprawnych czy schody do budynku.
Chodnikiem, jak do tej pory, jest część drogi przeznaczona do ruchu pieszych, na której nie występują żadne przeszkody.
Czy mogę tam zaparkować?
Zasady dopuszczające zatrzymanie auta na drogach dla pieszych się nie zmieniają. To oznacza, że samochód będzie można zaparkować na drodze dla pieszych kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu, którego dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 2,5 tony.
Oczywiście, by można było zatrzymać auto, nie może stać tam zakaz zatrzymywania lub zakaz postoju. Ponadto szerokość chodnika nie może być mniejsza niż 1,5 metra i nie możemy utrudniać ruchu pieszych. Ponadto auto zaparkowane przednią osią na drodze dla pieszych nie może tamować ruchu samochodów na jezdni.
Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo
Nic się więc nie zmienia, jeśli nie ma zakazu, a przestrzeń przeznaczona dla pieszych jest wystarczająco szeroka, to kierowca może zaparkować swoje auto.
Zmiany nie są dla kierowców
Nowe przepisy nie zostały stworzone dla kierowców, a dla projektantów. Określają one wymagania funkcjonalno-techniczne i stanowią zbiór najważniejszych warunków i celów, które trzeba osiągnąć, by droga mogła zostać oddana do użytku i pełnić swoje funkcje. Ma to ułatwić projektowanie dróg.