Najprościej jest z prawami jazdy wydanymi w krajach Unii Europejskiej. Są one uznawane na równi z dokumentami polskimi. Można je wymieniać na krajowe prawa jazdy, ale nie jest to konieczne. Warto to jednak zrobić w sytuacji, kiedy zagraniczne prawo jazdy nie zostało wydane według zunifikowanego, europejskiego wzoru, ale jest to starszy dokument.

Na terenie Unii Europejskiej istnieje ponad 100 różnych, nadal ważnych wzorów praw jazdy. W przeciwieństwie do Polski w wielu innych krajach nie wprowadzono obowiązku wymiany starych dokumentów na nowe. W razie ewentualnej kontroli w przypadku ważnych, choć nietypowych dokumentów pojawić się mogą problemy np. z ustaleniem, jakie uprawnienia ma kierowca. Przy nowych, europejskich dokumentach w formacie karty kredytowej problem ten nie występuje, bo zasady ich wystawiania są takie same w każdym z krajów UE.

Jak przepisać prawo jazdy z zagranicznego na polskie? Foto: Auto Świat
Jak przepisać prawo jazdy z zagranicznego na polskie?

Nieco trudniej jest w przypadku praw jazdy wydanych w krajach nienależących do UE, ale znajdujących się w wykazie państw, których krajowe prawa jazdy są w Polsce ważne i mogą być wymieniane na dokumenty polskie. Lista ta znajduje się w rozporządzeniu ministra infrastruktury z dnia 21 stycznia 2004 r. w sprawie wydawania uprawnień do kierowania pojazdami (DzU z dnia 20 lutego 2004 r.). Dokumenty wydane w tych państwach są uznawane przez pierwszych 185 dni pobytu w Polsce, później muszą być wymienione.

Jak przepisać prawo jazdy z zagranicznego na polskie? Foto: Auto Świat
Jak przepisać prawo jazdy z zagranicznego na polskie?

Na równych prawachOd momentu przystąpienia polski do Unii Europejskiejpolskie prawa jazdy muszą być uznawane również w innych krajach wspólnoty. Trzeba jednak liczyć się z tym, że w przypadku zadeklarowania stałego pobytu będą one traktowane dokładnie tak, jak dokumenty miejscowe. Np. w Niemczech kierowcy mający prawo jazdy krócej niż dwa lata dostają uprawnienia przyznane "na próbę". Poważniejsze wykroczenia grożą szybką utratą ważności dokumentu na terenie Niemiec!Z amerykańskim nie pojeździszDokumenty wydane w krajachniewymienionych w rozporządzeniu ministra infrastruktury z dnia 21 stycznia 2004 r. w sprawie wydawania uprawnień do kierowania pojazdami nie są w Polsce honorowane. Dotyczy to m.in. amerykańskich, stanowych praw jazdy!Akceptowane są jedynie wydawane w USA międzynarodowe prawa jazdy.W celu uzyskania dokumentów uprawniających do prowadzenia aut w Polsce konieczne jest zdanie egzaminu teoretycznego – przedstawienie zagranicznego dokumentu zwalnia z części praktycznej egzaminu.Wniosek o wydanie uprawnień należy złożyć w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego (WORD), a nie w wydziale komunikacji.Egzamin w innym kraju UEW związku z uznawaniem uprawnień na terenie całej Unii Europejskiej osoby, które straciły lub mają problemy z uzyskaniem prawa jazdy we własnym kraju, usiłują zdobyć je w innym kraju wspólnoty. Uwaga! Warunkiem legalnego uzyskania krajowego prawa jazdy jeststały, udokumentowany pobyt w danym państwie przez co najmniej 185 dni! W przypadku stwierdzenia, że oświadczenie obcokrajowca o pobycie było nieprawdziwe, nawet wydane już prawo jazdy zostanie unieważnione!