Po zdanym egzaminie na prawo jazdy każdy świeżo upieczony kierowca, czym prędzej chce się udać do wydziału komunikacji z wnioskiem o wyrobienie odpowiedniego dokumentu. Po złożeniu wniosku, po około 7 dniach, trafia on do Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych, czyli do PWPW. Dokument jest już w trakcie produkcji i wówczas, kierowca może już zobaczyć, jaki jest status prawa jazdy. Często jest tak, że prawo jazdy wydawane jest kierowcom już blisko po 10 dniach od zdanego egzaminu, czy złożonego wniosku. W praktyce wydział komunikacji ma jednak 21 dni na wydanie dokumentu.

Status prawa jazdy - jak sprawdzić w internecie?

Dawniej można było sprawdzić status prawa jazdy za pośrednictwem strony Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych. Teraz zrobić można to na portalu info-car.pl. Oczywiście, informacji o dokumencie może nam także udzielić urząd odpowiedzialny za jego wydanie. Jeśli jednak chcemy sprawdzić status prawa jazdy bez wychodzenia z domu, wystarczy wejść na ww. portal i za pośrednictwem tego intuicyjnego narzędzia podać kilka kluczowych informacji. W odpowiednich polach należy wpisać pierwsze imię, nazwisko, numer PESEL. Jeśli podaliśmy PESEL, również będzie trzeba podać datę urodzenia w sześciocyfrowej formie.

W systemie portalu informacyjnego po zarejestrowaniu możemy zobaczyć takie statusy jak: Przyjęto wniosek - trwa postępowanie administracyjne, przyjęto dokument w urzędzie - dokument do odbioru oraz Niepoprawne dane, brak spraw w toku lub dokument wydany. Pierwszy z tych komunikatów oznacza, że trwają wciąż czynności administracyjne i dokument jest w trakcie produkcji. Jeśli system wyświetla komunikat o możliwości odebrania dokumentu w urzędzie, możemy się umówić na wizytę w wydziale komunikacji. W przypadku niepoprawnych danych bardzo możliwe, że przedstawiciel urzędu z nami się skontaktuje, by uzupełnić braki.

Status prawa jazdy - gdzie można jeszcze sprawdzić?

Od 5 grudnia 2020 roku kierowcy nie muszą już poruszać się po polskich drogach bez fizycznego dokumentu prawa jazdy. Zmiana ta jest wynikiem nowych przepisów w myśl ustawy Prawo o ruchu drogowym. Jeśli jednak zostaniemy zatrzymani w ramach kontroli drogowej, możemy sprawdzić dane w Centralnej Ewidencji Kierowców lub w aplikacji mObywatel. W Centralnej Ewidencji Kierowców można sprawdzić jakie uprawnienia do kierowania pojazdami są przypisane do dokumentu prawa jazdy oraz, czy są dostępne pozwolenia na kierowanie tramwajem wraz z ich terminem ważności.

Prawo jazdy w mObywatel

Teraz w aplikacji mObywatel można nie tylko sprawdzić dane z prawa jazdy, ale także liczbę punktów karnych. To tak zwany wirtualny portfel, który pomaga kierowcy w codziennym funkcjonowaniu. Aplikację można pobrać ze sklepów Google Play lub AppStore. Bardzo ważne jest jednak, aby regularnie aktualizować tę aplikację, bowiem programiści cały czas rozwijają ten produkt i co jakiś czas dodawane są nowe funkcje.

W trakcie kontroli na drodze wystarczy pokazać funkcjonariuszom policji ekran z pełnym widokiem mPrawa jazdy. To bardzo przydatne rozwiązanie także w przypadku wypożyczania samochodu, dzięki temu będzie można pokazać swoje uprawnienia do prowadzenia samochodu. mObywatel jest również honorowany w trakcie kolizji. Znajdują się tam dane, które należy spisać w oświadczeniu dla ubezpieczyciela. Korzystanie z aplikacji mObywatel jest w pełni bezpłatne i nie zapowiada się, że w przyszłości będziemy ponosić jakiekolwiek opłaty dodatkowe. Aby móc korzystać ze wszystkich funkcji oprogramowania, trzeba być stale podłączonym do internetu, sieci WiFi. Wiele osób pyta, czy dane przechowywane w aplikacji są bezpieczne. Ministerstwo potwierdza, że wszystkie informacje dotyczące kierowców i samochodów są zaszyfrowane i podpisane specjalnym certyfikatem uwierzytelniającym. Jest on dedykowany danemu użytkownikowi i przypisany do telefonu.