W minionym roku wydano ponad 290 tys. dokumentów uprawniających do kierowania różnymi pojazdami. To znaczy, że egzaminy są do zdania, jednak warunkiem przystąpienia do egzaminu praktycznego jest zaliczenie testu.
Pytania testowe w większości dotyczą przepisów drogowych i typowych sytuacji, z jakimi spotykamy się na co dzień w ruchu drogowym. Część (i to jest ta trudniejsza część) związana jest z udzielaniem pierwszej pomocy czy np. dotyczy techniki jazdy – i te pytania sprawiają z reguły sporo kłopotów nie tylko kandydatom na kierowców, ale też tym, co już prawo jazdy mają... Nasz test składa się z 20 pytań zaczerpniętych z państwowej bazy pytań zadawanych na egzaminach na prawo jazdy. Ilustracje pytań w zdecydowanej większości także pochodzą z państwowej bazy i wyglądają tak, jak pytania, jakie widzą na ekranach monitorów osoby zdające prawdziwy egzamin.
Sprawdź swoją wiedzę w naszych pozostałych quizach!
Na prawdziwym egzaminie pytań jest 32, a na zaliczenie całego testu przewidziano 25 minut. Liczba dopuszczalnych błędów nie jest precyzyjnie określona, ponieważ liczy się suma zdobytych punktów (maksymalnie 74), pytania są punktowane od 1 do 3, zaś minimalna liczba punktów, które zaliczają egzamin to 68. A zatem liczba dozwolonych błędów zależy od tego, jakich pytań dotyczy błąd. Studiując państwową bazę pytań egzaminacyjnych dość łatwo przy tym zauważyć, że kategoria "punktowa", do której należy pytanie, nie jest związana z obiektywnie pojętym stopniem jego trudności – bardziej z tym, jak ważne jest dane zagadnienie dla bezpieczeństwa jazdy.,
Spróbujcie więc zaliczyć cały nasz test (20 pytań) w 15 minut i zrobić nie więcej niż 2 błędy. Wszystko jasne?
Rozpocznij quiz
Która z wymienionych czynności należy do obowiązków kierowcy uczestniczącego w wypadku drogowym, w którym jest zabity lub ranny?
Poprawna odpowiedź: Pozostanie na miejscu zdarzenia
Odróżnijmy kolizję od wypadku – gdy wystąpiły jedynie straty materialne, kierowcy mogą sami ustalić przebieg zdarzenia, jeden z nich przyznaje się do winy i pisze oświadczenie o winie, potem mogą się rozjechać. Gdy uczestniczymy w wypadku, w którym jest zabity lub ranny, bezwzględnie czekamy na przyjazd policji – to organy ścigania są upoważnione do ustalania przebiegu i sprawcy wypadku.
Jak należy prawidłowo rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową małego dziecka (przedszkolaka), u którego doszło do nagłego zatrzymania krążenia, prowadzoną przez jednego ratownika?
Poprawna odpowiedź: 5 wdechów wstępnych, następnie 30 uciśnięć i 2 wdechy
Tu uwaga: zalecenia się zmieniają, a pytania egzaminacyjne niekoniecznie za nimi nadążają... Pomijając już typowe nieprzygotowanie kierowców do udzielania tak specjalistycznej pomocy, warto podkreślić, że ostatnie zalecenia mówią o tym, że można w ogóle zrezygnować z wdechów, skupiając się na masażu serca.
Jakiego sygnału dźwiękowego możesz używać w pojeździe samochodowym?
Poprawna odpowiedź: O ciągłym nieprzeraźliwym tonie
Zabronione jest używanie sygnału dźwiękowego o przeraźliwym dźwięku – a zatem jego ton nie może być dowolny, nie może być też zmienny.
Czy postój pojazdu bezpośrednio za widocznym słupkiem wskaźnikowym jest zabroniony?
Poprawna odpowiedź: Tak
Przepis Kodeksu drogowego mówi: „Zabrania się postoju: przed i za przejazdem kolejowym, po obu stronach drogi, na odcinku od przejazdu kolejowego do słupka wskaźnikowego z jedną kreską;”
Czy na drodze za tym znakiem zawsze masz obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszym?
Poprawna odpowiedź: Tak
Widoczny znak mówi o wjeździe do strefy zamieszkania. W strefie zamieszkania piesi mają bezwzględne pierwszeństwo przed pojazdami i mogą swobodnie poruszać się po całej powierzchni drogi.
Czy obowiązek używania świateł mijania w pojeździe dotyczy tylko okresu zimowego?
Poprawna odpowiedź: Nie
Obowiązek używania świateł mijanie nie jest sezonowy; światła mijania warunkowo można zastąpić światłami do jazdy dziennej – tylko za dnia i tylko w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.
Czy w czasie postoju pojazdu w nocy na nieoświetlonej jezdni masz obowiązek używać świateł pozycyjnych lub postojowych?
Poprawna odpowiedź: Tak
Przepis PoRD mówi: „Podczas zatrzymania lub postoju, w miejscu oświetlonym w stopniu zapewniającym widoczność pojazdu lub znajdującym się poza jezdnią i poboczem, wszystkie światła pojazdu mogą być wyłączone. Przepis ten nie dotyczy pojazdu szynowego oraz pojazdu, na którym znajduje się urządzenie lub ładunek, wystające poza pojazd i wymagające oznaczenia odrębnymi światłami”. Jednocześnie oznacza to, że jeśli miejsce jest nieoświetlone, to postój pojazdu z wyłączonymi światłami jest zabroniony. Zresztą samo zdjęcie sugeruje, że auto jest niewidoczne – a zatem jego postój grozi wypadkiem.
Czy w tej sytuacji możesz zawrócić bezpośrednio za znakiem?
Poprawna odpowiedź: NIe
Nie można zawracać bezpośrednio za tym znakiem, ponieważ zabronione jest zawracanie na mostach i wiaduktach.
Czy z pasa ruchu, na którym się znajdujesz, masz prawo jechać na wprost?
Poprawna odpowiedź: Tak
Tablica, która pokazuje dozwolone kierunki jazdy z poszczególnych pasów ruchu wskazuje jednoznacznie, że z prawego pasa ruchu można jechać na wprost.
Czy na obszarze zabudowanym masz obowiązek włączyć światła awaryjne, aby sygnalizować postój uszkodzonego pojazdu, który znajduje się poza jezdnią?
Poprawna odpowiedź: Nie
Co nie zmienia faktu, że pojazd w sytuacji jak na zdjęciu należy usunąć jak najszybciej, gdyż utrudnia ruch pieszych.
Kierujesz pojazdem osobowym z przyczepą, jadąc autostradą. Jakiej prędkości nie wolno Ci przekroczyć?
Poprawna odpowiedź: 80 km/h
Warto też wiedzieć, że poza autostradą, drogą ekspresową lub drogą dwujezdniową co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu dozwolona prędkość samochodu z przyczepą to zaledwie 70 km/h.
Z jaką maksymalną prędkością wolno Ci poruszać się na obszarze zabudowanym oznakowanym w sposób widoczny na zdjęciu?
Poprawna odpowiedź: 40 km/h przez całą dobę
Gdy na jednym słupie umieszczony jest znak mówiący o początku obszaru zabudowanego i znak ograniczenia prędkości, prędkość widoczna na znaku obowiązuje na całym terenie obszaru zabudowanego z wyjątkiem odcinków drogi, na których została zmieniona znakami.
Czy w widocznej sytuacji powinieneś przygotować się do jazdy?
Poprawna odpowiedź: Tak
Czerwone z żółtym – za chwilę będzie zielone. Przygotuj się do jazdy!
Czy w widocznej sytuacji z tego pasa ruchu możliwe jest tylko zawracanie na skrzyżowaniu?
Poprawna odpowiedź: Nie
Zielone światło na sygnalizatorze kierunkowym S-3 pozwala na jazdę wyłącznie w kierunkach wskazanych strzałkami. Sygnalizator na zdjęciu pozwala na jazdę i w lewo, i na zawracania – a zatem możliwe jest nie tylko zawracanie.
Masz zamiar kontynuować jazdę w lewo na najbliższym skrzyżowaniu. Czy w tej sytuacji masz obowiązek ustąpić pierwszeństwa pojazdom, które zbliżają się z przeciwka?
Poprawna odpowiedź: NIe
Znaki drogowe stoją wyżej w hierarchii niż ogólne zasady ruchu drogowego. Na tablicy pod znakiem „droga z pierwszeństwem” widzimy rzeczywisty przebieg drogi z pierwszeństwem na skrzyżowaniu – skręca ona w lewo, a zatem jadąc w lewo, nie trzeba ustępować pierwszeństwa pojazdom jadącym z przeciwległego kierunku na wprost.
Czy w widocznej sytuacji masz obowiązek jak najszybciej powrócić na prawą część jezdni?
Poprawna odpowiedź: Tak
Przecięcie linii podwójnej ciągłej będzie wykroczeniem – aby go uniknąć, należy jak najszybciej powrócić na prawy pas.
Czy w widocznej sytuacji masz prawo zmienić pas ruchu na lewy z zachowaniem szczególnej ostrożności?
Poprawna odpowiedź: Nie
Nie ma wyjątku związanego z „zachowaniem szczególnej ostrożności” – w tym miejscu należy podążać swoim pasem ruchu, ciągłej linii przekraczać nie wolno.
Czy w tej sytuacji pojazd nadjeżdżający z przeciwka ma pierwszeństwo na zwężonym odcinku jezdni?
Poprawna odpowiedź: Nie
Definicja widocznego na zdjęciu znaku: "Znak D-5 pierwszeństwo na zwężonym odcinku jezdni oznacza, że kierujący przejeżdżają lub przechodzą przed kierującymi zbliżającymi się z kierunku przeciwnego."
Czy prowadząc pojazd w stanie po użyciu alkoholu, podlegasz odpowiedzialności za wykroczenie?
Poprawna odpowiedź: Tak
Należy przy tym odróżnić„ stan po użyciu alkoholu” – gdy stężenie alkoholu we krwi wynosi 0,2-0,5 promila i „stan nietrzeźwości” – pow. 0,5 promila. Kierując w stanie nietrzeźwości, popełniamy przestępstwo, co wiąże się ze znacznie surowszą odpowiedzialnością karną.
Kierujesz samochodem osobowym podczas ulewnego deszczu. Którą z wymienionych czynności należy wykonać po wjechaniu w koleinę wypełnioną wodą?
Poprawna odpowiedź: Płynnie zmniejszyć prędkość
Każdy gwałtowny manewr w sytuacji, gdy grozi nam utrata przyczepności, jest niebezpieczny – dlatego nie należy panikować, ale warto płynnie zmniejszyć prędkość, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia aquaplaningu.