• Odpowiednie dobranie przyczepy do możliwości pojazdu i uprawnień wynikających z posiadanej kategorii prawa jazdy nie jest wcale łatwe
  • Większość potrzebnych informacji znajdziemy w dowodach rejestracyjnych auta i przyczepy – ale nie wszystkie!
  • Dopuszczalna masa całkowita przyczepy to parametr mówiący o tym, ile może ona maksymalnie ważyć po załadowaniu.
  • Przyczepa ciągnięta za autem osobowym w praktyce nie może być od niego cięższa, nawet jeśli jej DMC z dokumentów mieści się w limicie dla danego auta!
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onetu

To wciąż częsty widok na naszych drogach – niewielkie auto ciągnące za sobą olbrzymią przyczepę, ciężki koniowóz, często nawet lawetę, na której znajduje się inne auto, tej samej wielkości co "holownik". "Najwyżej zapłacę kilkaset złotych mandatu, i tak będzie taniej niż usługa firmy przewozowej" tak było kiedyś! Od niedawna kary są znacznie wyższe!

Do końca 2021 r., jeśli ktoś kierował pojazdem, mając nieodpowiednie prawo jazdy (np. motocyklem albo ciężarówką mając prawo jazdy kat. B), dostawał mandat 300 zł. Taryfikator mandatów przewidywał karę w wysokości 500 zł, jeśli ktoś kierował pojazdem, nie mając żadnego prawa jazdy (jeśli wcześniej miał, ale mu je odebrano, kara była wyższa). Niewiele groziło też za ciągnięcie autem przyczepy, której dopuszczalna masa całkowita była wyższa, niż pozwalała homologacja auta.